Slovenija

Očitki ministru Zveru

Ljubljana, 02. 08. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Olga Šušteršič
Komentarji
0

Šolski minister Milan Zver je zadnje čase tarča ostrih kritik tako opozicije kot tudi zaposlenih v šolstvu in staršev.

Milan Zver je s svojim delom dvignil veliko prahu
Milan Zver je s svojim delom dvignil veliko prahu FOTO: POP TV

Kritike letijo predvsem na nov način preverjanja znanja osnovnošolcev in na reševanje sporov med romskimi in neromskimi otroci na Osnovni šoli Bršljin. Trenutno pa nanj največ očitkov leti zaradi domnevnega političnega kadrovanja pri imenovanju ravnateljev.

Je Zver res pristranski?


Težava je v tem, da ravnatelj mandata ne more začeti, če ne dobi ministrovega podpisa, tega pa ministru ni treba obrazložiti. Čeprav Zver trdi, da so njegove odločitve strokovne, mu drugi očitajo, da so politične. Sporno naj bi bilo to, da se je v zadnjem času zgodilo kar nekaj primerov, ko minister ravnateljem ni dal soglasja, čeprav so imeli večinsko podporo učiteljskega zbora in staršev. Spet drugim je soglasje dal, čeprav podpore niso imeli.

Ko ministrovega soglasja za še en mandat ni dobil sam predsednik Združenja ravnateljev, Oton Račečič, je zavrelo. Med drugim so se razburjali tudi učitelji. "Kdo nam ima pravico odrekati vodstvo tistega, za katerega smo se na tajnih, demokratičnih in poštenih volitvah odločili?!," se je vprašal učitelj z OŠ Majde Vrhovnik, Srečko Kecman. Tudi Račečič sumi, da so Zverove odločitve politično obarvane: "Moj občutek je, da gre za čisto politično dejanje, gre za diskreditacijo nekoga, ki si dovoli imeti drugačne nazore in upa to javno tudi povedati. Čisto direktno. Gre za neke vrste čistko - odstraniti je treba ljudi, ki pač nekomu niso všeč. Drugega razloga jaz ne vidim."

Potem ko so v LDS zahtevali pojasnila, še posebej na odgovore Zvera, da ima takšne grehe na vesti tudi njegov predhodnik Slavko Gaber, so se arhivi menda izgubili. A so se po Gabrovi grožnji s kazensko ovadbo, spet čudežno našli.

Poglobil ali razrešil spor na OŠ Bršljin?


V zimskih mesecih je Zver reševal zaplete na Osnovni šoli Bršljin. Izpogajal je za nekatere bolj za druge manj ustrezno rešitev. Romski otroci so odslej pri pouku matematike, slovenščine in drugih osnovnih predmetov ločeni od neromskih otrok, pri vzgojnih predmetih pa so skupaj.

"Jaz sem bil proti temu. Nimamo druge možnosti, kot da pristanemo," je odločitev komentiral romski svetnik Občine Novo mesto Miran Tašič.

Šolski minister na Osnovni šoli Bršljin
Šolski minister na Osnovni šoli Bršljin FOTO: Dare Čekeliš

Zver je predlagal še spremembe Zakona o osnovni šoli, ki so jih poslanci na majski seji tudi potrdili. Zunanjega preverjanja po končanem tretjem razredu tako ne bo več, po šestem bo prostovoljno, po devetem pa obvezno, kjer pa bo tretji predmet vsako leto določil minister. In temu je ostro nasprotovala ne le opozicija, pač pa tudi stroka.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10