Perc je dejanje komandirja opravičil takole: ''Zahteva komandirja, da naj se v enoto dostavi bolniški list, ni bila mišljena dobesedno v smislu, da jo mora dostaviti delavec, ki je v bolniškem staležu, ampak kot obveznost delavca, da poskrbi, da je bolniški list za pretekli mesec pravočasno dostavljen v enoto.'' In kot je še v odgovoru zapisal Perc, naj bi bili policisti o tem opozorjeni na različne načine. Delavec je nepokreten in ne more dostaviti bolniškega lista, ali ga je zato dolžna dostaviti njegova družina?
Nuška Tavčar, predstavnica policije za odnose z javnostmi nam je priskrbela bolj podrobna pojasnila. ''Glede obveščanja delavcev je najsplošnejša določba 34. člena Zakona o delovnih razmerjih, ki določa, da mora delavec obveščati delodajalca o bistvenih okoliščinah, ki vplivajo oziroma bi lahko vplivale na izpolnjevanje njegovih pogodbenih obveznostih in o vseh spremembah podatkov, ki vplivajo na izpolnjevanje pravic iz delovnega razmerja.'' Obenem pa v policijskih vrstah veljajo pravila policije, ''kjer je med drugim določeno, da morajo delavci policije odsotnost z dela zaradi bolezni, nege otrok ali drugih ožjih družinskih članov takoj oziroma prvi dan bolniškega dopusta, najkasneje pa v 12 urah, sporočiti vodji svoje enote oziroma tistemu, ki ga nadomešča, ali dežurnemu.'' In kot še dodaja Tavčarjeva, mora obvestilo vsebovati tudi predviden čas odsotnosti.
Zakon o delovnih razmerjih pa med drugim določa, da delodajalec s splošnimi akti določa organizacijo dela ali obveznosti, ki jih morajo delavci poznati zaradi izpolnjevanja pogodbenih in drugih obveznosti.
In tako pristanemo znova pri pravilih policije, ki nikjer izrecno ne navajajo, da bi bolnik moral bolniški list takoj dostaviti. V policiji se, kot pravi Tavčarjeva, uporabljajo vsi splošni predpisi, ki veljajo na tem področju za vse ostale zaposlene.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.