Slovenija

Noveli o avdiovizualnih medijskih storitvah spet zelena luč odbora

Ljubljana, 08. 09. 2021 18.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA, T.H.
Komentarji
2

Odbor DZ za kulturo je po izglasovanem vetu znova odločal o noveli zakona o avdiovizualnih medijskih storitvah in jo z večino poslanskih glasov tudi podprl. Opozicijski poslanci in državni svetniki pa so še vedno prepričani, da je novela škodljiva in nedodelana, saj diskriminira domačo avdiovizualno produkcijo. O zakonu bo znova odločal državni zbor.

Poslanci bodo o noveli odločali znova, za potrditev pa bo potrebnih najmanj 46 glasov.
Poslanci bodo o noveli odločali znova, za potrditev pa bo potrebnih najmanj 46 glasov. FOTO: Dreamstime

Državni svetniki so veto na omenjeno novelo izglasovali 16. julija. Predsednik komisije DS za kulturo, znanost, šolstvo in šport, ki je sicer predlagala veto, Branimir Štrukelj, je danes pojasnil, da so sledili opozorilom strokovnjakov, da so domači ponudniki avdiovizualnih storitev v deprivilegiranem položaju v primerjavi s tujimi in da zakon prezre dejstvo, da v nasprotju  s tujimi ponudniki domači veliko vlagajo v avdiovizualno produkcijo.

Moti jih tudi določba, ki prinaša šestodstotno prikrito obdavčitev slovenskih izdajateljev in ponudnikov avdiovizualnih medijskih storitev, je dejal. Prav tako po njegovih navedbah ni jasnih kriterijev, na kakšen način in kako se bodo porabljala sredstva iz sklada za evropsko avdiovizualno produkcijo, ki se bo financiral iz prispevkov za razvoj evropskih avdiovizualnih storitev.

Po besedah generalne direktorice direktorata za medije Uršule Menih Dokl ima člen, ki nalaga plačilo letnega prispevka za razvoj evropskih avdiovizualnih del v višini šestih odstotkov bruto letnega prihodka, ustvarjenega v Sloveniji, pravno podlago v spremenjenem 13. členu direktive. Ta določa, da lahko države članice od ponudnikov medijskih storitev pod svojo pristojnostjo zahtevajo, da finančno prispevajo k produkciji evropskih del, vključno z neposredno naložbo v vsebino in prispevki v nacionalne sklade.

Določba direktive govori o vseh vrstah ponudnikov medijskih storitev. Prav tako jasno določa, da se lahko finančni prispevki uvedejo za tuje ponudnike medijskih storitev zgolj ob predpogoju, da so takšni finančni prispevki določeni tudi za domače ponudnike medijskih storitev, je poudarila. Sprejeta zakonska rešitev po njenih besedah v skladu z direktivo za vse vrste ponudnikov avdiovizualnih medijskih storitev, tako domače kot tuje, ki ciljajo na slovensko občinstvo, določa enake obveznosti. Pri tem pa zakon za določitev tujih ponudnikov, ki so dolžni vplačevati v sklad, navaja določene pogoje ali kriterije.

Opozorila je še, da gre pri zakonu za prenos direktive v slovenski pravni red in da bi Slovenija ob nepravočasnem prenosu direktive prejela kazen, zato vlada predlaga, da se pri ponovnem odločanju podpre sprejem novele, je še dodala Menih Doklova.

K razpravi se ni prijavil noben od članov odbora, se je pa oglasila predsednica odbora Violeta Tomič (Levica). Ocenila je, da je zakon škodljiv in nedodelan, ter izpostavila, da njegov pripravljavec ni upošteval številnih pripomb pristojnih služb in stroke.

O zakonu bo znova odločal državni zbor.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

inet
08. 09. 2021 20.08
Violetka ti si res za vse multipraktik, mam za prekopat vrt bi prišla, pobrisat prah, kakega spit, ...........😎
einar blackstenius
08. 09. 2021 18.58
+1
zakon bo padel v parlamentu! čao