Slovenija

Odgovoren tudi strokovni direktor?

Ljubljana, 09. 09. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Predsednik Zdravniške zbornice je strokovnega direktorja Kliničnega centra Ljubljana Zorana Arneža obtožil, da skuša odgovornost za sporen nakup operacijskih miz preložiti na druge. Opozarja tudi, da so razmere v KC zaskrbljujoče.

Predsednik Zdravniške zbornice Slovenije Marko Bitenc
Predsednik Zdravniške zbornice Slovenije Marko Bitenc FOTO: POP TV

Predsednik Zdravniške zbornice Slovenije in specialist kirurg v Kliničnem centru (KC) Ljubljana Marko Bitenc je v pogovoru za današnje Delo povedal, da se delovno vzdušje med zdravniki KC v zadnjih treh letih poslabšuje in da je afera z operacijskimi mizami povzročila nepopravljivo škodo.

Med drugim je Bitenc dejal, da "z novimi mizami v Sloveniji zagotovo ne bomo operirali niti enega bolnika več, ne bomo vpeljali niti ene nove diagnostične ali terapevtske metode več, vse to pa bi lahko z enako vsoto denarja naredili v zelo pomembnih razsežnostih".

Pravilen in sodoben način dobrega strokovnega vodenja tako velike ustanove, kot je KC, je od spodaj navzgor z gradnjo konsenza. V KC je v zadnjih letih ravno obratno - rešitve se vsiljujejo od zgoraj, zlasti z avtoriteto. In to ni dobro, je dejal Bitenc, po mnenju katerega "največji del vrhunskih dosežkov KC ni rezultat dobre organizacije dela in sistematičnega razvoja, ampak rezultat zagnanosti posameznikov, ki nekaj dosežejo s svojimi ambicijami".

Bitenc ne verjame, da je Arnež nedolžen

"Kdor verjame, da je strokovni direktor popolnoma ločen od postopka nakupa operacijskih miz, lahko živi edino v pravljici. Zelo dobro poznam tudi odnos med Arnežem in Gregorjem Cerkvenikom. Bil je zelo zvest in lojalen Arnežev sodelavec in zato se mi zdi zelo nečloveško, da so ga tako izpostavili. Vsi, ki poznamo razmere, vemo, da Cerkvenik česa takšnega nikoli ne bi naredil na svojo roko," je še dejal Bitenc.

Po navedbah Marka Bitenca se v zadnjih letih - ne le v času, ko je strokovni direktor KC Zoran Arnež, ampak delno že prej, ko je bil to Dušan Keber - vsi ukvarjajo s poslovnim delom. Strokovni direktor pa se bolj ukvarja z organizacijo in financiranjem kot pa s skrbjo za vrhunskost stroke, s čimer bi se moral intenzivno ukvarjati. Glede odločanja o zamenjavi operacijskih miz na seji strokovnega sveta pa pravi, da ve le toliko, kot je izvedel iz medijev. Če pa je bila odločitev o operacijskih mizah pod točko razno in ne da bi člani strokovnega sveta vsaj dva tedna prej dobili gradivo z vsemi analizami in številkami, je to zelo neresen način sprejemanja tako zelo pomembnih odločitev.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.