Slovenija

Odgovorna so sodišča

Ljubljana, 22. 01. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Generalna državna tožilka Zdenka Cerar zavrača očitke, da je tožilstvo krivec za predolge sodne postopke. Govorila je predvsem o zapletih v primeru domnevnega tihotapca ljudi Lončariča in tožilca Glavarja.

Kazenska ovadba zoper generalnega direktorja policije Marka Pogorevca zaradi poskusa posilstva je sedaj na novomeškem okrožnem državnem tožilstvu, kjer se kot pravi Cerarjeva, z njo intenzivno ukvarjajo. "V tej zadevi mislim, da bi bilo spodobno, da se Pogorevc vrne in da sam pove, kaj misli o tem, kar se mu očita," je dejala Cerarjeva.

O primeru Lončarič

Komentirala je tudi razvoj dogodkov v zadevah Lončarič in Glavar ter delo tožilstva ocenila kot kakovostno, krivec za predolge postopke pa naj bi bilo po mnenju Cerarjeve sodišče, ki je nosilec procesnih pravic. Na domnevne očitke predsednika ljubljanskega okrožnega sodišča Aleša Zalarja, da je krivda za zavlačevanje sodnega postopka, ki je posledično pripeljalo tudi do odprave pripora Josipa Lončariča in ostalih obdolženih, na strani tožilstva, je Cerarjeva dejala, da je za izvajanje dokazov pristojno sodišče.

To po besedah Cerarjeve v konkretnem primeru pomeni tudi zagotavljanje primernih prostorov in tehnike za predvajanje telefonskih prisluhov, sodišče pa naj bi imelo tudi pristojnost, da bi že v preiskovalnem postopku zahtevalo prepis zvočnega dokaznega materiala, za katerega bi presodili, da je neprimerne kakovosti za predvajanje. Generalna državna tožilka zato meni, da je tožilstvo svoj del postopka izvedlo kakovostno, sodišče pa bi lahko obravnave razpisalo pogosteje kot le enkrat na teden. "Čakamo na naše pritožbe zoper odpravo pripora in določitev preiskovalnega sodnika ali bo uvedel kazensko preiskavo, ki smo jo predlagali," pravi Cerarjeva.

"Če se je sodišče odločilo, da bo razpravljalo na tak način, ima to pravico, ne more pa trditi, da je dolžina sojenja krivda tožilstva", očitke zavrača generalna državna tožilka.

Po mnenju Cerarjeve obstaja zoper Lončariča dovolj dokazov za uspešno obsodbo, v tem tednu pa je vodja skupine tožilcev za posebne zadeve Jožica Boljte Brus vložila še obtožni predlog, ki ga je prejela z italijanskega državnega tožilstva, Lončariča pa bremeni sedmih kaznivih dejanj organizacije ilegalnih prehodov slovensko italijanske meje.

Cerarjeva o zadevi Glavar

V zadevi nekdanjega vodje ptujskega okrožnega državnega tožilstva Marjana Glavarja zaradi domnevnega jemanja podkupnine. Glavar naj bi, tako Cerarjeva, zadevo sam zavlačeval: "S tem, da izloča enkrat sodnika, drugič tožilca, in na drugi stani se ne odziva vabilom preiskovalnega sodnika na zaslišanje," je o obnašanju Glavarja dejala Cerarjeva.

Tožilka je želela razčistiti tudi nekaj neskladij, ki so se pojavila v poročanjih različnih medijev. Dejanje je bilo po besedah Cerarjeve odkrito pri prisluškovanju v primeru Lončarič, ko so prišli do informacije, da je določeni ptujski državni tožilec za podkupnino pripravljen izpustiti ženo Josipa Lončariča iz pripora. Ker se je to kaznivo dejanje izsledilo v povezavi s preiskavo zoper Josipa Lončariča, so tudi ta primer dodelili skupini tožilcev za posebne zadeve.

"Preiskavo vodi preiskovalni sodnik, tožilec mu lahko le priskrbi dokaze in preiskovalni sodnik mora poskrbeti za nemoteno izvajanje postopkov," zaključuje Cerarjeva.

Obtožni predlog je bil vložen februarja lani, kasneje je bil dopolnjen, obtoženi Glavar pa je po besedah Cerarjeve uporabil vse pravne možnosti, da bi zavlekel proces sojenja, po mnenju generalne državne tožilke pa je problem zopet na strani sodišča, ki bi moralo poskrbeti za zaslišanje obdolženca.

O podrobnostih v primeru nekdanjega državnega sekretarja Borisa Šuštarja, pa generalna državna tožilka ni želela govoriti, zadeva je namreč v pritožbenem postopku.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10