
Opozicijski poslanci so zaradi nezadovoljstva z vodenjem seje in neobravnave njihovih amandmajev protestno zapustili sejo komisije DZ o zakonu o preprečevanju korupcije. Komisija je kot zainteresirano delovno telo obravnavala predlog zakona opozicijske SNS, ki med drugim ukinja tako imenovano Kosovo protikorupcijsko komisijo. Predsedujoča seji Barbara Žgajner Tavš (SNS) je po za javnost zaprti seji zavrnila očitke opozicije z besedami, da je ravnala strogo po parlamentarnih pravilih.
Z amandmaji je opozicija med drugim nasprotovala ukinitvi Kosove komisije. Žgajnerjeva je pojasnila, da so najprej obravnavali dopolnila LDS. Ker je večina v komisiji (Žgajnerjeva se je pridružila koalicijskim poslancem) zavrnila amandma k prvemu členu predloga zakona nezdružljivosti opravljanja javne funkcije s pridobitno dejavnostjo, je predsedujoča odločila, da ostalih amandmajev ne bodo obravnavali.
Po besedah Žgajnerjeve so namreč postali brezpredmetni, ker je amandma k prvemu člena zakonskega predloga SNS vsebinsko popolnoma spremenil koncept zakona. Komisija o ostalih amandmajih ni odločala, saj je to "v skladu s poslovnikom in prakso Državnega zbora delovnih teles", je pojasnila poslanka SNS.
Kumer (SD): Žgajnerjeva je sejo vodila arogantno

S tem se ne strinja član komisije Dušan Kumer (SD), ki je pojasnil, da bi lahko Žgajnerjeva razpravo o amandmajih prekinila kvečjemu pri obravnavi amandmaja k petemu členu predloga zakona, ki vsebinsko predlaga ohranitev Kosove komisije. Prvi člen predloga SNS pa je splošen in ne prejudicira vsebine zakona, zato je bila odločitev o prekinitvi nadaljnje razprave o opozicijskih amandmajih po besedah Kumra napačna.
Po Kumrovem mnenju je Žgajnerjeva sejo vodila arogantno in "z načinom interpretacije", ki je onemogočal normalne pogoje dela. "Namen je bil jasen. Parlamentarna komisija naj bi bila v rokah opozicije, v bistvu pa je v rokah koalicije, kar je absurdno. SNS kot opozicijska stranka uresničuje koalicijsko strategijo, da se ukine institut, ki bi se zares spopadal z elementi korupcije in klientelizma," ocenjuje poslanec SD.
Prenos pristojnosti Kosove komisije na državnozborsko komisijo je neustrezna rešitev, saj je 12-letna praksa pred ustanovitvijo Kosove komisije pokazala, da je parlamentarna komisija pri nadzoru premoženja poslancev "neučinkovita in nesmiselna", meni opozicijski poslanec. Poleg tega bi bilo po njegovem mnenju treba v primeru sprejetja predloga SNS spreminjati poslovnik Državnega zbora, ki ne predvideva pristojnosti, ki jih ima parlamentarna komisija po predlogu SNS.

Po mnenju opozicijskega poslanca bi lahko sejo tudi odprli za javnost, saj niso obravnavali osebnih in zaupnih podatkov ter bi lahko v primeru soglasja vseh članov komisije naredili izjemo. Res pa je, tako Kumer, da poslovnik komisije določa zaprte seje. Žgajnerjeva pa je po seji poudarila, da je poslovnik jasen in da so se z njim ob sprejetju strinjali tudi opozicijski poslanci.
Žgajnerjeva: Amandmajev še nisem uradno prejela
Kumer je tudi povedal, da je predlagal preložitev seje komisije na četrtek, saj so mu koalicijski poslanci povedali, da je tudi vlada že pripravila amandmaje k predlogu SNS in bi tako lahko v četrtek razpravljali tudi o teh amandmajih.
Žgajnerjeva odgovarja, da omenjenih amandmajev še ni uradno prejela in dodala, da so amandmaji LDS, predvsem pa SD, pravzaprav "kopija" amandmajev, ki jih je predlagal predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos in jih v ponedeljek naslovil na vodje poslanskih skupin.

Kumer je pojasnil, da je po pojasnilu Žgajnerjeve, da komisija ni prejela Kosovih amandmajev, slednje vložil kot svoja dopolnila. Kasneje so člani komisije brez opozicijskih poslancev tudi ta "paket amandmajev" zavrnili že po obravnavi dopolnila k prvemu členu iz istih razlogov kot pri amandmajih LDS. So pa po besedah Žgajnerjeve pripravili dva amandmaja, ki sicer bistveno ne posegata v predlog SNS, in ju posredovali odboru DZ za notranjo politiko, ki je matično delovno telo in ki lahko v skladu s poslovnikom z amandmaji spreminja zakonsko besedilo.