Če bo odkritje potrjeno, bo luna, ki ima premer slabih pet kilometrov, dobila ime in poslej veljala za najmanjši znani naravni satelit enega od planetov Osončja.
Astronomi, ki so na Kitt Peaku v Arizoni med opazovanji oktobra in novembra lani z 79 let starim teleskopom premera 91 centimetrov odkrili luno, so najprej mislili, da gre za planetoid (asteroid) ali celo komet in so zato objektu dali začasno oznako za planetoid 1999 UX18.
V Centru za majhne planete (MPC) v mestu Cambridge v Massachusettsu pa so ta teden z izračunom orbite potrdili, da ne gre za planetoid, ki bi krožil okoli Sonca, ampak za doslej neznano Jupitrovo luno, prvo odkrito po letu 1974, trdi sporočilo univerze Arizona. Luna, trenutno ima oznako S/1999 J1, naj bi po izračunih astronomov obkrožala Jupiter po ekscentričnem tiru na srednji razdalji 24 milijonov kilometrov in naj bi za eno obkrožitev potrebovala dve leti.
Za najmanjšo luno v Osončju je doslej veljal Marsov Deimos, ki ima premer 12 kilometrov. Tudi med 16 doslej znanimi Jupitrovimi sateliti ima polovica premer, ki je manjši od približno 50 kilometrov. Zadnji zunanji satelit Jupitra, imenuje se Leda, je leta 1974 odkril Charles Kowal. Leta 1979 so med vesoljsko odpravo Voyager odkrili tri nove notranje satelite Jupitra: Adrastea, Metis in Thebe, poroča AP.