Državni zbor je Zvonka Fišerja s 47 glasovi za in 28 proti imenoval za novega generalnega državnega tožilca. Nasledil bo Barbaro Brezigar, ki ji prav danes poteče šestletni mandat.
Za njegovo imenovanje so glasovali poslanci SD, Zares, LDS, DeSUS, dva nepovezana poslanca in dva poslanca SNS. Proti so glasovali poslanci SDS in dva poslanca SLS, medtem ko so se preostali poslanci SLS vzdržali. Med njegovo prisego pa so dvorano protestno zapustili poslanci SDS.
Fišer, ki je bil do zdaj na kazenskem oddelku Vrhovnega tožilstva, je pred poslanci državnega zbora tudi zaprisegel, da "bo varoval pravni red Republike Slovenije in svoje delo opravljal vestno po ustavi in zakonu". Funkcijo bo nastopil v četrtek. Po zaprisegi je napovedal, da bo ena njegovih prvih nalog po prevzemu poslov natančno preveriti, v kakšnem stanju je državno tožilstvo v tem trenutku. Predloga novega zakona o državnem tožilstvu podrobno ni želel komentirati, je pa dejal, da mu ne bo "pel slavospevov".
Na pravosodnem ministrstvu zadovoljni
Na pravosodnem ministrstvu so pozdravili njegovo imenovanje za generalnega državnega tožilca za dobo šestih let, saj so poslanci "na ta način podprli možnost za učinkovitejše delo tožilstva". Menijo, da je funkcija generalnega državnega tožilca ena od najodgovornejših v državi.
"Zaupanje javnosti v pravno državo in delovanje kazenskega prava je odvisno zlasti od tega, kako deluje kazensko pravosodje, katerega del je tudi državno tožilstvo. Najpomembnejši izziv za uspešno delo državnih tožilcev v Sloveniji, kakor tudi za novega, prvega tožilca v državi, je zlasti pregon storilcev korupcijskih kaznivih dejanj in kaznivih dejanj zoper gospodarstvo. Ministrstvo za pravosodje bo še naprej zagotavljalo vso potrebno podporo državnemu tožilstvu za uspešno izvajanje njegove funkcije," so dodali.
SDS ostro proti
Kandidatura Fišerja je med poslanskimi skupinami sprožila različne odzive. V koaliciji so mu naklonjeni, saj ocenjujejo, da gre za strokovnega in primernega kandidata. Na ostro nasprotovanje pa je kandidat naletel v opoziciji. V SDS so na primer opozorili, da je kandidat leta 1977 kazensko preganjal tri ljudi zaradi postavitve križa ter mladoletnika zaradi verbalnega delikta. V koaliciji pa so poudarjali njegovo strokovnost in opozarjali, da je Fišer postopke označil za napako, ki jo tudi obžaluje.
Fišer ne komentira odločitve poslancev SDS, da med njegovo zaprisego zapustijo dvorano DZ. Kot pravi, poteze ne bo komentiral, ker se toliko govori o politizaciji tožilstva.
Edini kandidat
Brezigarjeva je zaprisegla 4. maja 2005 in sprejela vodenje državnotožilske organizacije za šest let. Ob njenem imenovanju je razpis uspel šele v tretjem poskusu, tokrat pa je bil Fišer edini kandidat, ki je izpolnjeval formalne pogoje za imenovanje, vendar pa je vlada po besedah ministra Zalarja ocenila, da je tudi sicer zelo primeren kandidat za vodenje vrhovnega državnega tožilstva. Gre namreč za tožilca z dolgoletnimi izkušnjami, ki je med drugim že vodil tožilsko organizacijo na prvi stopnji in je bil v svoji karieri tudi ustavni sodnik.
Prvi demokratično izvoljeni generalni državni tožilec je bil Anton Drobnič, ki je bil imenovan 25. oktobra 1990, funkcijo pa je nastopil 3. decembra 1990. Tožilstvo je vodil osem let, do 14. novembra 1998. Zdenka Cerar je bila izvoljena 12. marca 1999 in je funkcijo generalne državne tožilke opravljala do 19. aprila 2004. Barbara Brezigar pa je bila za generalno državno tožilko izvoljena 20. aprila 2005, funkcijo je nastopila 4. maja 2005 in jo opravljala vse do danes.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.