Takšno stališče o zaščitni ekološko-ribolovni coni (ERC) so v prizadevanjih za rešitev vprašanja sporne cone na današnjem sestanku v Bruslju ob navzočnosti Evropske komisije oblikovale Slovenija, Italija in Hrvaška.
"Dogovor je, da Hrvaška odstopa od uveljavitve cone, dokler ne bo dogovorno sprejeta neka rešitev, ki bo ustrezala vsem zainteresiranim stranem. Takšno je naše razumevanje in tudi razumevanje italijanske strani," je po sestanku dejal državni sekretar na slovenskem zunanjem ministrstvu Andrej Logar. "Dogovor tudi je, da nemudoma začnemo z delom, tako da bi v prihodnjih mesecih že prišli do nekih konkretnejših in oprijemljivejših rešitev," je nadaljeval.
Za izhodišče na današnjem sestanku je služila četrtkova odločitev hrvaškega sabora o odložitvi izvajanja cone za članice EU, dokler Zagreb z Unijo ne sklene sporazuma o ribištvu. A kot je opozoril Logar, ob dogovoru, da se o tej odločitvi, "ki jo je moč tolmačiti tudi kot enostransko", sprejme skupno odločitev, predvsem v smislu, kako bomo to hrvaško odločitev interpretirali glede nadaljnjih postopkov in pogajanj o tej zadevi, pa tudi kako bomo nastopali v institucijah EU, kot so odbor stalnih predstavnikov, zasedanje zunanjih ministrov in vrh EU, na katerem bo povezava odločala o podelitvi kandidature za članstvo Hrvaške.
Kot je povedal Logar, Slovenija podpira Hrvaško v prizadevanjih za članstvo v EU in kot pravi je tudi želja Slovenije, da Hrvaška v bližnji prihodnosti dobi status kandidatke in čim prej začne pogajanja o članstvu.
Antonione: "Našli smo dogovor!"
Po štiriurnem srečanju je italijanski državni sekretar Roberto Antonione, ki je pogovore med tremi državami danes vodil, zadovoljno dejal: "Našli smo dogovor!". Ob tem je poudaril, da bo Italija na junijskem vrhu EU podprla kandidaturo Hrvaške, "a vse seveda ni odvisno od nas". Povedal je še, da je današnji dogovor tudi korak bliže za polno podporo Hrvaški na vrhu EU. Italija bo še ta mesec, kot je dejal Antonione, predvidoma 21. junija, ratificirala sporazum o pridruževanju in stabilizaciji med Hrvaško in EU.
Tudi Hrvaška zadovoljna
Hrvaški državni sekretar Hido Biščević, ki je sodeloval na pogovorih v Bruslju, je prav tako prepričan, da gre za dogovor, ki bo imel pozitiven vpliv na dialog Hrvaške z Unijo, tako glede kandidature kot določitve datuma za začetek pogajanj.
Ob tem je dejal, da Hrvaška cone v Jadranu ne bo ukinila, saj je bila njena razglasitev "suverena odločitev hrvaškega sabora", je pa poudaril, da je država "sprejela logiko EU in harmonizacije suverenih odločitev z interesi članic EU". "Seveda ima v interpretaciji posameznih odločitev vsaka država pravico do svojega pogleda," je dodal Biščević.
Na sestanku so sodelujoče strani oblikovano stališče tudi zapisale, in sicer v obliki "dogovorjenega zapisnika". Iz dokumenta izhaja, da je hrvaški državni sekretar danes vse strani obvestil o četrtkovi odločitvi sabora, iz katere izhaja, da se bo uresničevanje zaščitne ERC za članice EU začela po sklenitvi dogovora o partnerstvu in ribištvu med EU in Hrvaško, ter izrazil pripravljenost na začetek pogovorov. Hrvaška je ob tem tudi potrdila, da se v obdobju do sporazuma sedanji režim za članice EU v Jadranu ne bo spremenil.