Slovenija

Odmevi na Drnovškov intervju

Ljubljana/Zagreb/Koper, 09. 11. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
M.P./T.B./I.P.
Komentarji
0

Na hrvaškem zunanjem ministrstvu ne bodo komentirali izjav premiera Drnovška, ki je v intervjuju za revijo Globus izrazil dvom, da bo slovenski parlament podprl sporazum o JEK, če Hrvaška stran ne bo dala podpore sporazuma o meji.

Hrvaški premier Ivica Račan in hrvaški zunanji minister Tonino Picula sta na obisku na Norveškem, na vladnem uradu za stike z javnostjo pa so sporočili, da premier ne bo komentiral včerajšnjega Drnovškovega intervjuja v tedniku Globus, sicer pa Račan tudi v preteklosti ni reagiral na podobne izjave s slovenske strani. Na zunanjem ministrstvu so dejali, da je sporočilo intervjuja očitno namenjeno Račanu ter da sta premiera obeh držav tudi vodila zadnji krog pogajanj o meji.

Zato pa je predsednik saborskega odbora za zunanjo politiko Zdravko Tomac intervju ocenil kot kontraproduktiven, saj naj bi ustvarjal občutek, da se trguje z ozemljem. Tomac je še dejal, da bo vladi najverjetneje predlagal, naj iz sabora umakne razpravo o odnosih s Slovenijo. Sporazum o meddržavni meji je nekaj časa čakal na dnevnem redu saborskega zasedanja, da bi se vlada na koncu odločila le za splošno razpravo o odnosih s Slovenijo. Tudi ta pa še vedno ni prišla na poslanske klopi.

Izjave premiera Drnovška pa je podprl slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel. Zavračanje arbitraže pri določanju slovensko - hrvaške meje in povezava sporazuma o meji z reševanjem vprašanja Krške nuklearke, kar zagovarja Drnovšek, je tudi po Ruplovem mnenju prava pot za ureditev odnosov z južno sosedo. "O intervjuju premiera Drnovška nimam nobenega posebnega mnenja, razen tega, da se strinjam s tem kar je premier rekel. To je navsezadnje tudi naša politika, jaz sem na podobna vprašanja podobno odgovarjal. Slovenija ne misli, da je zdaj mogoče delati korake nazaj, ko smo jih že toliko naredili v pravilni smeri. Mene bolj čudijo nekatere reakcije in interpretacije na hrvaški strani," je še dodal minister Rupel.

Na Drnovškove izjave se je odzvala tudi Civilna družba za mejo v Istri, katere koordinator je Joško Joras. Po njihovem mnenju je premier med vrsticami priznal, da so bili pri oblikovanju sporazuma o meji štirje zaselki na levem bregu Dragonje zamenjani za hrvaško popuščanje pri meji na morju, za katero odvetnik Danijel Starman trdi, da ne more biti predmet pogajanj med Slovenijo in Hrvaško, ker je doslej nerazdeljeno teritorialno morje pripadalo Jugoslaviji. Joras in Starman si zato prizadevata prepričati čim več poslancev, naj zavrnejo podpis sporazuma o meji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10