Tkivo obolele živali s kmetije v Zgornji Savinjski dolini so s hitrimi testi testirali kar trikrat, sedaj na veterinarskem inštitutu v Ljubljani opravljajo dodatni predpisani test. Vzorec tkiva so poslali tudi dodatne preiskave v Švico, rezultati naj bi bili znani najkasneje v začetku prihodnjega tedna. Po nepotrjenih informacijah naj bi bila sumljiva krava slovenskega porekla.
Na dogodek odzvali mesarji, predvsem pa kupci. Slednji so povedali, da jih ta pojav malo skrbi in da bodo pri nakupu mesa bolje pozorni. Svojo zaskrbljenost pokazali tudi v anketi na naših internetnih straneh. Kjer je na vprašanje ali zaradi suma bolezni norih krav nameravate prenehati jesti goveje meso, skoraj polovica anketirancev odgovorila, da ga ne bo prenehala jesti, 21 odstotkov jih bo popolnoma nehalo, 27 odstotkov pa le delno.
Mesarjev pa sum BSE ne skrbi, saj so prepričani, da je odkupljeno veterinarsko preverjeno in neoporečno meso. Direktor veterinarske uprave Zoran Kovač je za 24 ur povedal, da v Slovenji veljajo stroge prepovedi uporabe spornih organov, kot so možgani, hrbtenjača, vranica, vidni živci in podobo, za prehrano ljudi. Poleg tega obolele živali ne morejo priti v prehrano, saj se jih ubije in uniči.
Kako se BSE prenaša?
Bolezen BSE je za mnoge še vedno skrivnostna, tako za rejce, ki se bojijo za svoje živali, kot za potrošnike. Veterinar Slavko Švenda je za 24 ur pojasnil, da je bolezen norih krav nastala zaradi pretirane želje po hitri vzreji in da se ne prenaša iz ene živali na drugo. Pogoj za obolenje je dovzetnost živali in zaužitje kostne moke ali klavniških odpadkov obolele živali. Ker je kostna moka kot krmilo v Sloveniji prepovedana, je verjetnost okužbe majhna. Poleg tega v Sloveniji zaradi varstva potrošnikov testiramo vse živali starejše od 30 mescev, sum pojava BSE pa še ni bil potrjen, je še dodal Švenda.
Creutzfeldjakobova bolezen
Bolezen norih krav se lahko prenese tudi na človeka. Prvi primer Creutzfeldjakobove bolezni so zabeležili v Veliki Britaniji leta 1994. Bolezen se pojavi zaradi vnosa okužene hrane oziroma beljakovin, ki pridejo v možgane in povzročijo smrtonosne spremembe. Na Inštitutu za patologijo na ljubljanski medicinski fakulteti, kjer proučujejo primere Creutzfeldjakobove bolezni so povedali, da obstajata dve vrsti. Prva, ki je že ves čas prisotna, prizadene le starejše ljudi, nova – povezana z BSE – pa se pojavi pri mladih.
Doc. dr. Mara Popovič z inštituta za patologijo je pojasnila, da se slednja oblika Creutzfeldjakobove bolezni kaže s psihopatološki znaki, kot so halucinacije, zmedenost, kasneje proti koncu pa se pojavijo še motnje kognitivnih oziroma razumskih funkcij. Bolezen sama je neozdravljiva, inkubacijska doba zelo dolga in prav zato je težko ugotoviti, kdaj je prišlo do okužbe. Pravo diagnozo je mogoče postaviti šele z obdukcijo, je še dodala Popovičeva. Do sedaj je bilo registriranih že 110 primerov Creutzfeldjakobove bolezni, od tega 107 v Veliki Britaniji, 2 v Franciji in en primer na Irskem.
Odmevi v tujini
Prvi odmevi na sum bolezni norih krav v Sloveniji že prihajajo tudi iz tujine. Hrvaška veterinarska uprava je začasno prepovedala uvoz goveda in izdelkov iz govejega mesa iz Slovenije. Sicer pa je slovenska veterinarska uprava o utemeljenem sumu za prisotnost bolezni BSE pri enem govedu v Sloveniji med drugim obvestil direktorje veterinarskih uprav vseh evropskih držav in Mednarodni urad za kužne bolezni v Parizu, ki bo obvestil tudi ostale veterinarske urade po svetu.