Družinska hiperholesterolemija je najpogostejša življenje ogrožajoča dedna motnja, ki – če ostane neprepoznana – tveganje srčno-žilnih zapletov poveča za več kot desetkrat, opozarjajo v UKC.
Družinsko hiperholesterolemijo ima eden od 300 prebivalcev Slovenije, pri nas pa trenutno še kot edini v svetovnem merilu izvajamo populacijsko presejanje družinske hiperholesterolemije pri otrocih. "Letos je bil program presejanja DH kot modelni program uvrščen v tako imenovano Belo knjigo o holesterolu Svetovnega združenja za srce (World Heart Federation), kar je veliko strokovno priznanje," je povedal tiskovni predstavnik UKC Ljubljana Jure Brankovič.
Omenjena raziskavi, objavljeni v reviji The Lancet, v katero je bilo skupaj vključenih več kot 40.000 oseb z družinsko hiperholesterolemijo iz 56 držav, je pokazala, da je ta dedna presnovna motnja v svetovnem merilu še vedno močno poddiagnosticirana. Najpogosteje je namreč prepoznana šele, ko so že prisotni zapleti, zatem pa so pacienti neredko premalo intenzivno zdravljeni. S tem se dodatno nakazuje potreba po zgodnjem sistematičnem odkrivanju družinske hiperholesterolemije. "To spoznanje dodatno utrjuje pomen slovenskega programa presejanja družinske hiperholesterolemije v otroštvu," še izpostavljajo v ljubljanskem UKC.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.