V Zbornici komunalnega gospodarstva (ZKG) trdijo, da je v tem trenutku pri komunalnih podjetjih neprevzete že preko 16.400 ton komunalne odpadne embalaže, do konca leta pa bi se je po črnem scenariju lahko nabralo celo več kot 80.000 ton, kar je več kot polovica komunalne odpadne embalaže, ki jo komunalna podjetja v Sloveniji zberejo v enem letu.
Neprevzete embalaže iz leta 2018 in 2019 je še več kot 7.000 ton
Slovenija se po deležu ločeno zbranih komunalnih odpadkov uvršča med vodilne države v Evropi zahvaljujoč odgovornemu ravnanju in sodelovanju občin, komunalnih podjetij in uporabnikov. Vendar ti isti ločeno zbrani odpadki zaradi kolapsa sistema prevzemanja komunalne odpadne embalaže sedaj zastajajo na skladiščih komunalnih podjetij in povzročajo resna okoljska in varnostna tveganja, pravijo na ZKG.
Težava z odpadno embalažo nastaja zaradi neprevzemanja družb za ravnanje z odpadno embalažo. Neprevzete embalaže iz leta 2018 in 2019 je še več kot 10.700 ton, januarja pa se je nadaljevalo kopičenje, so opozorili v zbornici, ki deluje pod okriljem Gospodarske zbornice Slovenije (GZS). Kopičita se tudi steklena in lesena embalaža. To je komunalna podjetja po vsej Sloveniji pahnilo v nevzdržno situacijo, saj njihova skladišča pokajo po šivih, količine pa se bodo iz meseca v mesec ob neukrepanju vlade le še povečevale.
Do konca leta se lahko nabere več kot 80.000 ton odpadne embalaže
V ljubljanskem javnem podjetju Voka Snaga, največjem slovenskem podjetju, ki se ukvarja z zbiranjem komunalnih odpadkov, imajo trenutno na zalogi več kot 5.000 ton mešane komunalne odpadne embalaže ter preko 1.000 ton odpadne embalaže iz stekla. "Trenutne nakopičene količine v naših skladiščih so 15-krat večje, kot bi bile, če bi sistem deloval," je povedala Nina Sankovič, svetovalka direktorja in vodja odnosov z javnostmi v Voka Snagi. "Primorani smo iskati dodatne skladiščne zmogljivosti, zato v tem trenutku že iščemo ponudnika, ki bo zagotovil skladiščenje 750 ton embalaže, ki jo lahko pričakujemo v prihodnjih mesecih."
"Če se situacija ne bo stabilizirala, se bo do konca leta na dvoriščih komunalnih podjetij, ki so marsikje locirana v mestnih središčih v neposredni bližini prebivalcev, nabralo več kot 80.000 ton komunalne odpadne embalaže. Že danes pa so se številna komunalna podjetja znašla v stiski," so zapisali v izjavi.
"Z vsemi napori zaenkrat še uspevamo na terenu zbirati in odvažati vse odpadke, vprašanje pa je, koliko časa še," je opozoril direktor Komunale Novo mesto Gregor Klemenčič.
'Vlado pozivamo, naj nemudoma urgira, saj se je čas že praktično iztekel'
V teh razmerah so okoljska, varnostna in zdravstvena tveganja, kot so tveganje onesnaženja podtalnice, nastanka požarov, razmnoževanja glodavcev in žuželk ter širjenje nevzdržnega smradu, neizogibna, zato komunalna podjetja pozivajo k ukrepanju.
"Vlado pozivamo, naj nemudoma urgira, saj se je čas že praktično iztekel. Ob tem pa si nikakor ne želimo, da bodo morala stroškovno breme nastale situacije prevzeti gospodinjstva," je poudaril Igor Viktor Bizjak iz Komunale Kranj.
Komunalna podjetja že leta čakajo na sprejem ustreznih predpisov, ki bi stabilizirali sistem ravnanja z odpadno embalažo, pravijo. Da ne morejo več čakati, je bil jasen Sebastijan Zupanc, direktor Zbornice komunalnega gospodarstva pri GZS: "Če smo leta 2017 govorili, da je zgolj v Ljubljani embalaže za dve tivolski dvorani, jo je danes na zalogi za šest teh dvoran. Le upamo lahko, da za novo mersko enoto embalažne krize ne bomo začeli uporabljati dvorane v Stožicah."
ZKG vlado zato poziva, da takoj sprejme intervencijske ukrepe za odstranitev vse nakopičene embalaže, vključno z zalogami iz 2018 in 2019, in zagotovi sprotni odvoz neprevzete ločeno zbrane embalaže v bodoče. Ob tem jih pozivajo še, da bodo intervencijski ukrepi izvedeni tako, da ne bodo finančno bremenili komunalnih podjetij in posredno slovenskih gospodinjstev.
Ministrstvo: Iščemo rešitve
Ministrstvo je sicer težavo nakopičene odpadne embalaže reševalo z interventnim zakonom, sprejetim decembra 2018. V prvem sklopu ukrepov je država iskala izvajalce, ki bi v njenem imenu poskrbeli za 13.700 ton komunalne odpadne embalaže in 696 ton odpadnih nagrobnih sveč. Te so se pri izvajalcih javnih služb nakopičile v času do sprejetja zakona.
Ministrstvo je uspelo podpisati pogodbe za odvoz okoli 11.952 ton odpadne embalaže v vrednosti 1,57 milijona evrov, so pojasnili na ministrstvu. Vse pogodbe so bile realizirane, kar pomeni, da so izvajalci embalažo tudi odpeljali. Za preostali del so razpisali novo javno naročilo.
KOMENTARJI (128)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.