Slovenija

Odpovedi radiologov: razlog v obremenitvah in ne v denarju

Celje, 09. 08. 2024 14.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Direktor SB Celje Dragan Kovačić je po informaciji, da so odpoved dali trije radiologi, poudaril, da se z njimi pogovarjajo o možnostih nadaljnjega sodelovanja. Radiologi naj bi zagotavljali, da bodo še naprej sodelovali s SB Celje. Razlog za odpovedi radiologov pa je po besedah direktorja v njihovih obremenitvah in ne v denarju. Na zdravniški zbornici pa so zaskrbljeni ob odhodih zdravnikov iz javnega zdravstva.

Kovačić je poudaril, da ne držijo informacije, da iz Splošne bolnišnice (SB) Celje odhajajo zadnji trije radiologi. Odpoved so dali trije od skupaj osmih redno zaposlenih specialistov radiologije. Od osmih radiologov je sicer trenutno ena radiologinja na starševskem dopustu, nekateri pa so zaposleni delno. Preračunano ima tako celjska bolnišnica trenutno za 5,2 radiologa, je pojasnil direktor. Sicer pa po pogodbah sodelujejo še z 22 zunanjimi radiologi.

Radiolog
Radiolog FOTO: Shutterstock

Vodstvo SB Celje je bilo o odhodu treh radiologov obveščeno konec julija, odpovedi pa v veljavo stopijo 1. oktobra. Dva od treh sicer nista bila zaposlena za polni delovni čas. Vsi trije so tako skupaj opravili za 2,3 radiologa rednih delovnih ur. Z njihovim odhodom bo SB Celje imela redno zaposlenih za 2,9 radiologa. "To seveda ni noben poskus blažitve problematike, ker problem je velik," je poudaril Kovačić.

Pojavljale so se tudi informacije, da brez treh radiologov, ki so dali odpovedi, v SB Celje ne bo več radiologov, ki bi se vključevali tudi v nujno zdravstveno varstvo – torej v dežurstva v nočnem času ter ob koncih tedna in za praznike. Tudi to po besedah direktorja ne drži.

Bi bilo pa brez omenjenih treh radiologov vzdrževanje neprekinjenega zdravstvenega varstva izjemno oteženo, je opozoril. A kako velik bo problem, še ni povsem jasno. V SB Celje so s tremi radiologi namreč še vedno v pogovorih. "Oni so vseskozi izražali tudi zagotovilo, da bodo ostali v sodelovanju z bolnišnico Celje, vprašanje je ostala samo oblika sodelovanja, in da bodo tudi vzdrževali obseg dežurne službe, kot so ga doslej," je poudaril. Pogodbeno sodelovanje bi bilo sicer za bolnišnico dražje od rednih zaposlitev, in sicer zaradi drugačne obdavčitve dela po pogodbah civilnega prava.

O razlogih za odpovedi je direktor povedal, da bili trije radiologi ključni pri zagotavljanju nujnega zdravstvenega varstva, potem ko je pred letom in pol odpoved dalo sedem radiologov. "V tem letu in pol so bili izrazito, izrazito preobremenjeni," je pojasnil.

Vsak od njih je namreč opravili približno sedem do osem dežurstev mesečno, kar je po besedah Kovačića dvakratnik povprečne mesečne obremenitve posameznega zdravnika specialista v bolnišnici. Po dežurstvih so radiologi še ostajali v službi in odčitavali izvide. Zato razlog v odpovedih ni bil "lov za denarjem", pač pa ureditev delovnih razmer, je poudaril.

V SB Celje bodo pomanjkanje specialistov radiologije skušali rešiti z zunanjimi sodelavci, še bolj pa si želijo sistemskih sprememb. Na vprašanje, kako sistemsko rešiti problematiko, je Kovačić odgovoril, da predlaga tri ukrepe. Kot prvo predlaga ukinitev plačevanja zasebnikov po realizaciji in njihovo ponovno plačevanje po koncesijah, torej v omejenem obsegu. Glede na to, da bolnišnice zagotavljajo nujno zdravstveno varstvo, hkrati pa obravnavajo bolnike z najtežjimi zdravstvenimi stanji, je treba spremeniti način plačevanja in več denarja nameniti javnim zavodom, meni. Kot tretji ukrep pa predlaga možnost, po kateri bi lahko javni zdravstveni zavodi sklepali pogodbe za popoldansko delo z lastnimi zaposlenimi. Te pogodbe pa bi morale biti manj obdavčene, kot so trenutno, je poudaril.

"Mislim, da je pripravljenost za spremembe zdaj velika," je odgovoril na vprašanje, kako so se na ministrstvu za zdravje odzvali na predlagane tri ukrepe. Ministrstvo je po njegovih besedah za 27. avgust napovedalo sestanek z vsemi bolnišnicami, kjer bodo govorili o omenjenih predlogih.

Na ministrstvu sicer pripravljajo novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bo po napovedih razmejila javno in zasebno zdravstvo. A bi lahko predlagane ukrepe po besedah Kovačića ministrstvo uvedlo že z uredbo in to še pred sprejemom zakona.

Kovačić kot problem izpostavlja dejstvo, da je na področju radiologije omogočeno plačevanje po realizaciji, torej vseh opravljenih zdravstvenih storitev in ne samo vnaprej načrtovanega obsega, kot na nekaterih drugih področjih.

V času prejšnjega ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana je v določenem obdobju za vse zdravstvene storitve veljalo plačevanje po realizaciji z namenom skrajševanja čakalnih dob. Po oceni Kovačića je bil poskus v prvi fazi učinkovit, potem pa se je izrodil.

Po njegovem mnenju gre za nelojalno konkurenco, saj morajo javni zdravstveni zavodi zagotavljati tudi neprekinjeno zdravstveno varstvo, hkrati pa se morajo držati številnih pravil. Rezultat je manjše plačilo za težje delo, je opozoril. Po njegovih besedah imajo podobne težave kot celjska tudi nekatere druge slovenske bolnišnice, sledila pa bila lahko tudi klinična centra.

Na zdravniški zbornici zaskrbljeni ob odhodih zdravnikov iz javnega zdravstva

Na Zdravniški zbornici Slovenije so ob novici o odhodih treh radiologov iz celjske bolnišnice  poudarili, da odhode zdravnikov iz javnega zdravstvenega sistema spremljajo z zaskrbljenostjo. Dodali so, da ves čas opozarjajo in pozivajo odločevalce k ureditvi in izboljšanju pogojev dela.

Odločevalci bi morali po oceni zbornice prav tako vodstvom dati več možnosti nagrajevanja, s katerimi bi lahko zaposlene lažje zadržali v javnih zdravstvenih zavodih.

Skrb vzbujajoč je namreč podatek, da zaradi pomanjkanja zdravnikov in posledično prekomernih obremenitev o odhodu iz javnega zdravstva po podatkih ankete zbornice iz leta 2022 razmišlja polovica zdravnikov, so opozorili. Ti zdravniki si želijo predvsem boljše organizacije dela, omejitve dela na zakonsko določenih 48 ur tedensko in več spoštovanja ter razumevanja nadrejenih.

"Tudi v konkretnem primeru smo na ministrstvo za zdravje naslovili poziv k aktivnemu, premišljenemu in predvsem hitremu ukrepanju, ki je nujno za ohranitev strokovnega dela in nadaljnjo kakovostno oskrbo bolnikov. Ministrstvu smo predlagali tudi skupen sestanek z vodstvom bolnišnice, na katerem bi poiskali rešitve, ki bi prispevale k izboljšanju trenutnega stanja," so še navedli v odzivu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (53)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Smuuki
10. 08. 2024 13.45
+0
A ni raziskava glas ljudstva ugotovila da je zdravnikov več kot pred stavko? Isti mediji objavljajo kontradiktorne trditve. Kaj je zdaj vendarle res? A ne bi prej preverili kaj se objavlja? Očitno glas ljudstva dobi priložnost vsakič ko se zmislijo plasirat laži. Zakaj jim je to omogočeno? Zakaj se laganje, zavajanje ne sankcionira? To je norčevanje iz pridnih davkoplačevalcev. Kdo financira in dovoli obstoj petokolonašev? To pa je izdajstvo v lastnih vrstah. A bodo "izdajalci" končali v rogu? Ali bodo dobili spet novo izdatnejše nakazilo za opravljeno delo?
osservatore
10. 08. 2024 09.09
+1
Tile radiologi bodo še naprej delali za bolnišnico, ampak sedaj po pogodbah, kjer si bodo izborili ceno. Plača pri zasedbnikih + pogodba z bolnišnico bo nanesla več denarja kot delo v bolnišnici + nadure. Vse je samo v denarju.
Smuuki
10. 08. 2024 16.03
+2
In kaj je s tem narobe? Vsi delamo za plačo, za denar. Vsi si prizadevamo za višje plače. To je samo pohvalno
Tami69
09. 08. 2024 18.15
+4
Kaj ti misliš Borjak,da si jo jo kdo domov nesel?daj skrij se levak zaru.ani.,se ti Janša prikazuje? Taubi se ti ne? Bolnice bodo počasi prazne brez zdravnikov,zdravil te bo pa inziner ,ki prihaja na obrežju.,
Smuuki
11. 08. 2024 08.59
+1
Jenul jih je prepričal v svoje sposobnosti in bo odorl ordinacijo. Po vsej verjetnosti pro bono. 😀😀😀😀. Denar pokvari ljudi
borjac
09. 08. 2024 17.59
-6
SB Celje je gnezdo Fidesa in Janševih vazalov , ki hočejo zrušiti Javno zdravstvo in prevzeti bolnišnico , KI SMO JO MI GRADILI , in jo napraviti za Zasebno, oni načrtno rušijo Javno zdravstvo, zaradi njih lahko umreš pred vrati, če nimaš v roki vsaj 200 evr , naslednja poteza bo ta da bodo pošiljali bolnike na radiološke preglede k Zasebnikom , in s temi uslugami služili mastne denarce , mogoče bodo ti Zasebniki zdravstvene usluge nudili kar v SB Celje , kajti njihov namen je v končni fazi prevzeti bolnišnico, kaj pomeni to ?? to pomeni smrt na ulici za reveže in zdravljenje za bogataše.
Tami69
09. 08. 2024 18.10
+3
Tami69
09. 08. 2024 18.12
+3
Smuuki
10. 08. 2024 16.05
+2
A ti si že postal mi? Ti nisi gradil nič. Centa nisi prispeval za bolnišnico ker si še premlad. So pa tvoji idolu pokradli denar namenjen zdravstvu. Ti jih pa podpiraš.
zdravnik007
09. 08. 2024 17.56
+5
Lahko Tinca doma, na računalniku, pogleda posnetke…
Mclaren
09. 08. 2024 17.50
-1
A bodo šli v lidl delat?
krmeki
09. 08. 2024 17.34
+2
Največji problem je, da so direktorji bolnic in ministri zdravniki. Tako nima noben interesa da bi se kaj spremenilo, vsaj ne za paciente, edini interes teh je dodatni zaslužek in manjšanje normativov
rb63
09. 08. 2024 17.21
-7
Nekaj šinfate Goloba zaradi stanja v zdravstvu. V resnici pa je edini, ki se je lotil tega problema in se uprl močnim, pohlepnim lobijev v zdravstvu. Nočem biti žaljiva ampak kadarkoli pridem k svojemu zdravniku so čakalnice srhljivo prazne. Non stop pa slišimo kako so družinski zdravniki preobremenjeni. Pa kaj ste vsi pozabili, kako je bilo še nekaj let nazaj. Gužva takšna, da smo po par ur čakali, da smo prišli na vrsto.
Cmrlj3
09. 08. 2024 17.34
+2
Zato, ker smo sedaj naročeni na ure. Prej smo pač čakali. To ne pomeni, da zdravniki ne opravijo enako ali več dela kot prej.
biggbrader
09. 08. 2024 17.20
+6
Podoben štos kot z dr. makedončetom in z njegovo čistilko
Tami69
09. 08. 2024 17.13
+6
Hvala bogu,da sem se lahko kr pri =0 naročil..on je profesionalec za slikanje.. edino kar je malo problem njegova modra preznojena srajcka..niso mu dali dveh..
BlazTom
09. 08. 2024 17.13
+3
Privatnik pa naj si zagotovi svoje prostore in aparate, ne da kot privatnik koristi bolnišnične.
rb63
09. 08. 2024 17.12
+3
Kje drugje se to lahko zgodi kot v Celju. Zgleda najslabša bolnišnica v Sloveniji. vse kar se tam dogaja je afera za afero.
Rothschild1
09. 08. 2024 17.10
+3
"Radiologi naj bi zagotavljali, da bodo še naprej sodelovali s SB Celje." Alooo. A sedaj jih pa drzavni usluzbenci prosijo na kolenih, naj postanejo "DVOZIVKE". A jim je koncno iz riti v mozgane prislo, da brez dodatnega popoldanskega delazdravnikov, razpade celotni zdravstveni sistem??? Koncno. Tako populisticne in bebave vlade do sedaj nismo imeli. Se Sivilja in Serpentinsek sta bila boljsa.
biggbrader
09. 08. 2024 17.16
-1
Misika1967
09. 08. 2024 16.41
-3
Torej bodo sedaj doma pocivali??? Larifari,od cesa so preobremenjeni ????
manchesterisred
09. 08. 2024 17.09
+0
Ne, za podoben denar bodo raje delali 6 na dan in 5 dni na teden v Hoferju.
Jun2
09. 08. 2024 16.34
+4
Privat pa laufa 24/7
Rothschild1
09. 08. 2024 17.11
+2
Tudi ti lahko delas privat 24/7. Ampak, si prelen in preneumen.
brabusednet
09. 08. 2024 16.26
+6
Golobarji in svobodnjaki bodo vse uničili.A stavke je konec nobenih novic.Saj res golobarji so na dopustu,pa kar naj tam ostanejo manj škode.
Grma53
09. 08. 2024 16.25
+3
Na ministerstvu z zdravje je še ogromno jasnovidcev, ki se spoznajo na medicino. Oni bi lahko brez aparatur pregledali bolnika
SlobodaNE
09. 08. 2024 16.09
-4
Si mislim da je to delo kar naporno
St. Gallen
09. 08. 2024 16.20
+2
studij se bolj. Ves kako debela je knjiga za izpit interne medocine
SlobodaNE
09. 08. 2024 16.28
+0
Emil Gyöfi
09. 08. 2024 16.09
+7
Vedno je denar. Zakaj bi eni delali pogodbeno isto delo kot drugi za nižjo plačo.
SlobodaNE
09. 08. 2024 16.08
+1
Verjamem, ljudje se hodijo slikat kot nori, vedno vrsta