Slovenija

'Odpravimo stereotipe o delitvi dela'

Ljubljana, 15. 05. 2008 10.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Mednarodni dan družin letos poudarja vlogo očeta. Usklajevanje družinskega in poklicnega življenja je eden največjih izzivov sodobne družine, meni ministrica Cotmanova.

Stereotipe o delitvi dela v družini je potrebno odpraviti, meni ministrica Cotmanova.
Stereotipe o delitvi dela v družini je potrebno odpraviti, meni ministrica Cotmanova. FOTO: POP TV

Mednarodni dan družin, 15. maj, letos poudarja vlogo očeta. Ministrica za delo Marjeta Cotman je v poslanici poudarila, da osnovna vloga in pomen družine skozi zgodovino ostajata enaka. "Želim, da vam družina predstavlja varno zavetje, kjer boste deležni toplih medsebojnih odnosov, ki prinašajo moč za premagovanje vsakdanjih težav," je zapisala.

Ministrica je v poslanici izpostavila, da osnovna vloga in pomen družine skozi zgodovino ostajata enaka, vendar se je v času, ki ga zaznamujejo velike in nagle spremembe, močno spremenila dinamika družinskega življenja. Po njenem je usklajevanje družinskega in poklicnega življenja eden največjih izzivov sodobnih družin.

Kot je še zapisala, si na ministrstvu s spremembami zakonodaje ves čas prizadevajo za večjo kakovost življenja družin. "Naš namen je ustvarjati tudi pogoje in razmere, da si mladi ustvarijo družino ter aktivno delujejo in izpolnjujejo svoje družinske, poklicne in družbene vloge. Izoblikovanim družinam pa naj bi zagotavljali pogoje za kakovostno življenje vseh družinskih članov ter za lažje odločanje za novega družinskega člana," je poudarila.

Po njenem bo treba v prihodnosti še več naporov usmeriti v odpravljanje stereotipov o delitvi dela ter v lažje usklajevanje delovnih in družinskih obveznosti žensk in moških, saj je Slovenija po deležu zaposlenih mater za polni delovni čas v vrhu držav EU.

Portal iskreni.net ob mednarodnem dnevu družin v nedeljo pripravlja 2. festival družin, ki bo v Postojni potekal pod geslom "Naložba v odnose za največje donose". Letos se ga bo kot slavnostna gostja udeležila tudi ministrica za delo, družino in socialne zadeve Marjeta Cotman, gostili pa bodo tudi mediatorko iz Velike Britanije Liso Parkinson.

V SMS že ves čas opozarjamo na to, da se večina mladih ne odloča za družine zaradi slabih socialnih pogojev in ne le zaradi sodobnega načina življenja. Že res, da je rek »najprej štalca pol pa kravca« star rek, pa danes velja bolj kot kdajkoli prej. Mladi se za družino odločajo vse kasneje, predvsem ker ni štalc. Darko Krajnc, predsednik SMS ob dnevu družine

Ženske preobremenjene

Na portalu iskreni.net so poudarili spreminjanje ustaljenih vlog oziroma dopolnjevanje moškega in ženske pri skrbi za družino. "Raziskave kažejo, da so mnoge slovenske ženske preobremenjene, saj poleg službenega dela opravljajo tudi večino domačega dela – zaposlene ženske povprečno 25 ur na teden, zaposleni moški pa 14,5 ure," so zapisali v izjavi za javnost.

Obenem so navedli, da danes vse več mladih parov išče poti k večjemu ravnotežju na tem področju. "Boljša porazdelitev dela med družinskimi člani je tako naložba v odnose, ki ustvarja zavest o nečem skupnem. Izkušnje kažejo, da tudi to ustvarja prijetnejše družinsko ozračje in boljše odnose," pišejo. Poudarjajo še, da na portalu iskreni.net očete spodbujajo k odkrivanju pomena vlaganja v družinske odnose in k ovrednotenju očetovske vloge.



UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

neptun1980@email.si
16. 05. 2008 07.11
baltbaltazar v celoti se strinjam s tabo!
Tonček Balonček
15. 05. 2008 21.04
Očetje imajo pomembno vlogo, sploh če se ve, kdo je otrokov oče!!
Prvo Borec
15. 05. 2008 18.08
black1cat2 dober sex, lepa beseda in socialni mir, pa imaš nebesa doma, ali ne ??
black1cat2
15. 05. 2008 16.17
Glede enakopravnosti je v družini oz. med partnerjema najbolje, da se pomenita in dogovorita sama! Treba je pa ljudem izbiti iz glave zastarelo in primitivno miselnost (ki jo še mnogi nosijo v sebi, čeprav navzven morda zanikajo!), da je moški 'copata', če doma npr. čisti, sesa, med tem ko recimo ženska kuha, je pa pravi frajer, če leži pred TV, noge na mizo, s kavico v eni in po možnosti še s čikom v drugi roki, ženska pa hodi okoli s sesalcem, hkrati se kuha kosilo - med tem pa se še tip dere, zakaj še ni skuhano... Verjamem, da vse manj žensk prenaša take moške (če še takšni sploh dobijo žensko)! Hkrati pa lahko ženska mnoga t.i. 'moška dela' opravi prav tako kvalitetno (ali morda včasih še bolje) kot moški. Kot primer navajam - košenje trave okrog hiše, obrezovanje žive meje, grmovja in podobno. Ampak v mnogih glavah je to še vedno delo samo za moškega, za žensko pride v poštev kvečjemu samo kakšno presajanje rožic in temu podobne stvari. Pa morda lahko še travo pograblja, če kosilnica nima koša. Je pa tudi res, da se mnoge ženske počutijo 'prefine', da bi poprijele za takšno delo. Ampak kot sem že na začetku rekla - partnerja se naj dogovorita sama. Veliko se v glavnem piše o enakopravnosti, a je problem v mnogih glavah žensk in moških, ki se jim zdi 'pod častjo' poprijeti - ženska za t.i.'moško' in moški za t.i.'žensko' delo. Ponavadi so to ravno tisti, ki so najbolj glasni s to svojo enakopravnostjo. Glede teh pubertetnic bi pa pripomnila... Opažam, da se mnogim zdi zelo frajersko, da napol nage s čikom v roki hitijo po pločniku ali nestrpno kadijo pred kakim trgovskim centrom ('revice', ne smejo zdaj več not zasmrajat!). Saj pubertetniki s svojimi izpadi niso nič boljši - očitno je pač, da je strašno 'in', da imaš čik v lapah! Če ga slučajno nimaš, si verjetno že stopnjo niže (ali še celo več!) po njihovi lestvici vrednotenja in te zagotovo več ne sprejemajo enakopravno...Ja, res zelo 'frajersko' izgleda tak pubertnetnik oz. pubertetnica!
Bishop
15. 05. 2008 15.40
Marsikatera pubertetnica bi rabila "moško" roko da bi jo usmeril na pravo pot, da bi lahko potem postala enakovredna tem ženskam ki so preobremenjene.
Bishop
15. 05. 2008 15.37
Vse lepo in prav. Edino kar mi gre pri teh "borkah" za žensko enakopravnost na živce je hinavščina in ozkost. Nikoli ne povejo kje so ženske že enakopravne in kje so moški podrejeni. Prav tako ves čas nekaj jokajo, ko pa je treba nekaj nardit pa se smilijo same sebi. Mečejo zelo napačno sliko na slovenske ženske. Te katere so omenjene v tem članki nimajo nič skupnega z temi borkami. One vedo zakaj imajo tako življenje. Prav tako bi bilo lepo če bi izpostavile katere ženske so v neenakopravnem položaju, ker te avše pubertetne potem vse to izkoriščajo v svojo korist kljub temu da so daleč od tega da bi bile izkoriščane. Prav nasprotno.
Buena Vita
15. 05. 2008 15.23
moški ne izgubljajo nobene prednosti,ker moški je moški ,v pravem pomenu besede,človek ki se na njega osloniš,in človek ki sprejema odgovornosti in dolžnosti,skratka steber zaupanje pa zgubljajo žmugljari,taki ki imajo oltar v bifeju,in njihov svet je okrogla pest s katero natakarco primejo za rit,če jo odnese s klofuto,mu je to posebna čast in lahte zgunca na šanku,pamet pa pod šankom če sodiš PRVOBOREC K TEJ ELITI,,,,,,UŽIVAJ
Prvo Borec
15. 05. 2008 12.02
Zadnje čase opažam veliko več žensk v bifejih. Kaj moški izgubljamo prednost pred ženskami ?? Užgite ženske LOL
baltbaltazar@email.si
15. 05. 2008 11.15
Raziskave kažejo, da v večini zahodnih držav ženske v veliko večjem odstotku delajo za polovični delovni čas, medtem ko pri nas tega skoraj ne poznamo. Ko gre za delitev del med družinskimi člani je treba iskati optimalno rešitev in sklepati kompromise. Nikoli ne bomo dosegli optimalnih rešitev, ki bi optimalizirale tako službene kot družinske obveznosti. Zato se mi zdi zatekanje k statističnim podatkom le še večji pritisk na starše, ki posredno vpliva na nezadovoljstvo in stres med partnerjema.