Slovenija

Bodo lahko odslej vsi starši vzeli dopust za spremstvo prvošolčka?

Ljubljana, 28. 11. 2019 14.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Odbor DZ za delo je potrdil predlog novele zakona o delovnih razmerjih, po katerem bi med osebne okoliščine, za katere ima delavec pravico do plačane odsotnosti z dela, dodali spremstvo otroka v šolo na prvi šolski dan. S tem bi izenačili zaposlene v zasebnem in javnem sektorju, gospodarstvu pa ne bi povzročili večjih težav, so menili člani odbora.

Miha Kordiš (Levica) je v imenu predlagateljev spomnil, da je vrhovno sodišče oktobra 2018 odločilo, da so javni uslužbenci na prvi šolski dan svojega otroka prvošolca upravičeni do dneva plačane odsotnosti z dela. V Levici menijo, da bi bilo prav, da imajo enako pravico tudi zaposleni v zasebnem sektorju, kjer so glede tega odvisni od dogovora z delodajalcem.

Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je predlogu nasprotovalo

"To je enkraten dogodek. Za otroke in starše je enako pomemben ne glede na to, ali starši delajo v zasebnem ali javnem sektorju," je dejal poslanec.

Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je predlogu nasprotovalo. Kot je dejal državni sekretar Urban Krajcar, predlog ni usklajen med socialnimi partnerji. Veljavni zakon je bil sprejet po temeljitem usklajevanju med socialnimi parterji, je izpostavil. Dodal je, da so delodajalske organizacije opozorile, da predlog zakon spreminja brez soglasja vseh socialnih partnerjev, poleg tega nasprotujejo tudi vsebini sprememb.

Odbor DZ za delo je potrdil predlog novele zakona o delovnih razmerjih, po katerem bi med osebne okoliščine, za katere ima delavec pravico do plačane odsotnosti z dela, dodali spremstvo otroka v šolo na prvi šolski dan.
Odbor DZ za delo je potrdil predlog novele zakona o delovnih razmerjih, po katerem bi med osebne okoliščine, za katere ima delavec pravico do plačane odsotnosti z dela, dodali spremstvo otroka v šolo na prvi šolski dan. FOTO: Shutterstock

Predstavniki delodajalcev menijo, da lahko zaposleni plačan delovni dan za spremstvo prvošolca dobijo že v okviru veljavnih določb, po katerih imajo pravico en dan dopusta izrabiti na dan, ki ga sami določijo.

"Gre za en dan življenja, za enkraten dogodek tako za otroka kot za starša ... Ali je to res nekaj tako hudega, da bi morali delodajalci na zadnje noge? Mislim, da ne," je dejal Kordiš.

'Dvomim, da bo to gospodarstvu zadalo fatalni udarec' 

Krajcar je spomnil, da so bila 15. novembra spremenjena pravila v delovanju Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), po katerih bo ESS obravnaval tudi predloge zakonov, ter sklenjen protokol o sodelovanju vlade in socialnih partnerjev, po katerem vlada brez predhodne vsebinske obravnave na ESS ne bo sprejemala ali predlagala predpisov, ki sodijo v temeljna ekonomska in socialna področja.

V SMC so predlagali, da bi odbor obravnavo predloga zakona prekinil, dokler se o njem ne bi izrekel ESS, a je odbor predlog zavrnil. Kot je dejala Janja Sluga (SMC), je do novega šolskega leta dovolj časa in če je veljajo nova pravila glede delovanja ESS, je prav, da se o predlogu izrečejo tudi socialni partnerji.

Kordiš je dejal, da bi lahko vlada že po starih pravilih na ESS uvrstila obravnavo tega predloga novele, in ocenil, da gre za poskus zavlačevanja.

"Dvomim, da bo to gospodarstvu zadalo fatalni udarec," je dejala Nina Maurovič (LMŠ) in - tako kot ostali člani odbora - ocenjevala, da je pomembno, da se izenačijo otroci in starši ne glede na to, kje so starši zaposleni. "Za vse otroke in starše je to poseben dan," je denimo dejala Tadeja Šuštar (NSi). "Kot starš dveh predšolskih otrok si še toliko bolj ne predstavljam, da me delodajalec ne bi pustil, da otroka pospremim v šolo," je povedal Marko Koprivc (SD).

'Spremembe nimajo drastičnih posledic, bi pa veliko naredile za ljudi'

Karmen Furman (SDS) je ob predlogu, da odbor obravnavo prekine do mnenja ESS, koaliciji očitala, da se za socialni dialog ni odločila pri spremembah minimalne plače, pa je šlo pri teh za bolj drastičen poseg. "Spremembe nimajo drastičnih posledic, bi pa veliko naredile za ljudi in odpravile diskriminacijo," je dejala.

Predlog novele med osebne okoliščine, zaradi katerih ima delavec pravico do plačane odsotnosti z dela do skupaj največ sedem delovnih dni v koledarskem letu, uvršča spremstvo otroka v šolo na prvi šolski dan. Po veljavnem zakonu so med temi okoliščinami, za katere pripada vsaj en plačani dan odsotnosti, tudi lastna poroka, smrt zakonca ali zunajzakonskega partnerja, smrt otroka, posvojenca ali otroka zakonca ali zunajzakonskega partnerja, smrt staršev in hujša nesreča, ki zadane delavca. Odbor je predlog podprl brez glasu proti.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

TITO 50
28. 11. 2019 17.07
+3
Nič ne rečem za prvi dan, drugače pa osnovnošolcem pobrat mobilne telefone da bodo gledali kod hodijo ne pa pisali sporočil saj niti ne vidijo kaj se okrog njih dogaja med potjo v šolo in domov.
Periot222
28. 11. 2019 16.47
+1
Najboljse da si ga vzamejo vse leto in hodijo zraven v solo!Eden od starsev si naj vzame dopust in gre zraven drugi pa naj gre delat!A bi se radi da gre vsa zlahta zraven v solo!
Kanalja3
28. 11. 2019 16.40
-3
ukinit treba ocetovski dopust in namesto 1leta porodniske samo 2 meseca banda leta
Kanalja3
28. 11. 2019 16.35
-2
kucanovi zakoni
Kanalja3
28. 11. 2019 16.35
-4
UnknownIdentity
28. 11. 2019 16.31
+7
"Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je predlogu nasprotovalo" - Welcome to Slovenia. Kaj vec nerabim rect.
Ebonlasss
28. 11. 2019 16.29
+1
A se lahko spomnite še kaj bolj neumnega??? 40-45 let nazaj nas ni noben spremljal v šolo, ampak smo šli sami. Sedaj pa z pamžem v šolo, pa frej bit pa ne vem kaj še vse. Ni čudno da današnji otroci niso ne samostojni, če jih pa zavijate v vato.
Periot222
28. 11. 2019 16.51
+0
noire
28. 11. 2019 16.24
+5
Barabe z ministrstva za delo pa niso nasprotovali, ko je blo treba to sprejet za JS, torej zase?????
Uporabnik1375217
28. 11. 2019 15.53
+11
Slovenska socialna bedarija. Mulci pa totalbo razvejeni, brez avtoritetete, neubogljivi. Raje to zrihtajte.
Carmenlula
28. 11. 2019 15.42
+10
Že zdej so do 7 leta več v Bolniški zaradi otrok, potem na dopustu, pa v svoji bolniški nekateri pridejo 3 x na leto na delo v Javni upravi privatnik bi jih že davno nagnal da ne rečem avtorje zaprl v ustanovo zaprtega tipa. Sistem, država ((stroka je uničila otroke in še starše povrhu, država z temi nima prihodnosti
Kanalja3
28. 11. 2019 15.31
-4
bedarija naj gre otrok sam v solo saj ima noge in dost je ze star in za varnost skrbijo policisti. starsi naj delajo ne pa da iscejo izgovore da ne bi delal lenuhi!!
Bassettt
28. 11. 2019 15.21
+10
Lepo! Ker je prav in neponovljivo! a zakaj potrebuje nasa politika TOLIKO casa...
janezpodre
28. 11. 2019 15.11
+9
Pametno bi bilo, da uvedete še dodatne dogodke, ki bodo v bodoče terjali prisotnost staršev -nakup 1.telefona /pri 3-letih/, -udeležba na mitingih resnice SDSS /pri 4.letih, da popravijo povpr.starost 85 let/, -udeležba na Kmetiji za predšolske /pri 5.letih/, ki bo na sporedu v bližnji prihodnosti in pa eventualne obiske našega Precednika, ko bo v vaši vasi molzel krave in ometal raufanke.
ING2
28. 11. 2019 16.53
+1