Bajuk je odstop pojasnil z besedami, da se je večina poslancev odločila, da naša zakonodaja še naprej omogoča nepreglednost na področju porabe javnih financ in kršitev zakonodaje brez vsakih posledic. "Ko enkrat vemo, kje so napake in se večina odloči, da jih niso pripravljeni spremeniti, je to cirkus, za delo katerega ne želim biti odgovoren," je svoj odstop z mesta predsednika komisije pojasnil Bajuk.
Iz leta v leto enake kršitve
Bajuk bo še naprej član omenjene komisije, ki se večinoma ukvarja s sistemskimi težavami, ki jih pogojuje nepreglednost na področju javnih financ. V komisiji so ugotovili, da se v zaključnem računu ponavljajo vedno iste kršitve – predvsem zakona o javnih financah in zakona o javnih naročilih. Enako je ugotovilo tudi računsko sodišče.
Zakon o javnih uslužbencih sicer predvideva disciplinske postopke, težava pa je v tem, da stvari zastarajo prehitro - za težje ali večje kršitve že po treh mesecih oz. šestih od dogodka samega, kar predstavlja veliko vrzel v naši zakonodaji, pojasnjuje Bajuk.
Komisija je poslancem na sredini seji zato predlagala, naj vladi predložijo sklep, da čimprej pripravi spremembi dopolnitve zakona o javnih uslužbencih na področju ureditve disciplinske odgovornosti. Predlagali so, naj podaljša vse zastaralne roke za uvedbo disciplinskih postopkov, še posebej kadar kršitve ugotovijo računsko sodišče, služba za nadzor proračuna ministrstva za finance ali drug nadzorni organ oz. organ pregona.
Zastaralni roki disciplinskih kršitev naj začnejo teči od dneva, ko organi z njimi seznanijo odgovorne osebe neposrednega in posrednega proračunskega uporabnika ali drugih oseb javnega prava, zastaralni rok za hujše disciplinske kršitve pa naj ne bo krajši od petih let.