Rode je pojasnil, da se je za to odločil zaradi razmer po izbruhu afere o nakupu operacijskih miz v KC, znova pa je zanikal vpletenost v afero. "Vesel sem, da so mi kolegi v svetu izrazili podporo, kljub temu pa sem malo manj vesel, da ne bom mogel izpeljati projekta nabave bolniških postelj in klimatizacije v KC," je dejal Rode. Zatrdil je še, da je njegova odločitev temeljila predvsem na tem, "kaj je dobro za bolnike ter za vse zaposlene v tem zavodu".
Generalni sekretar vlade Mirko Bandelj pa je odstopil z mesta predsednika sveta KC zaradi nezadovoljstva z delom tega organa. Bandelj je še povedal, da bo Rode opravljal funkcijo generalnega direktorja do izvolitve novega direktorja, razpis za to delovno mesto pa naj bi bil objavljen v petkovem uradnem listu. "Rode je za KC veliko naredil v najtežavnejšem obdobju, v katerem je bil v zadnjih 12 letih, to pa kažejo tudi rezultati, po katerih KC še zmeraj uživa ugled znanstvene ustanove," je prepričan Bandelj.
Za Rodetovo razrešitev je zmanjkal en glas, saj je za to glasovalo le 12 od 23 prisotnih članov sveta, medtem ko so strokovnemu svetu kliničnega centra priporočili, naj razreši strokovnega direktorja Zorana Arneža.
Arnež je izrazil obžalovanje v zvezi z Rodetovim odhodom z mesta generalnega direktorja zavoda, kljub temu pa spoštuje njegovo odločitev. Glede razmer v KC v zvezi z nakupom operacijskih miz pa je zavrnil vsakršno odgovornost za nastalo krizo, ki po njegovem mnenju ni strokovna, kot je pojmujejo nekateri, ampak "kriza znotraj zdravništva nasploh". "Kriza je v tem, da vsak od 900 zdravnikov, zaposlenih v KC, vidi svojo vlogo v tej ustanovi."
Današnjo odločitev sveta KC, da poda predlog strokovnemu svetu za njegovo razrešitev, je Arnež komentiral z besedami, da ne bo odstopil s tega mesta. Sicer je strokovni svet zavoda v torek že izglasoval zaupnico Arnežu, hkrati pa naj bi sprožil postopke za razrešitev predsednika Zdravniške zbornice Slovenije Marka Bitenca zaradi njegovih izjav o nestrokovnem vodenju KC.
Med drugim je svet zavoda na današnji seji vodstvu KC predlagal tudi vse potrebne ukrepe za sanacijo trenutnih razmer in postopke za ugotavljanje odgovornosti ostalih oseb pri nakupu operacijskih miz. Poleg tega je svet tudi sprejel sklep, da se morajo odnosi odgovornih za vsakršen nakupu medicinske in nemedicinske opreme v statutu zavoda še bolj jasno opredeliti.
Minister za zdravje Dušan Keber je včeraj pozval Rodeta in Arneža naj ponudita svoj odstop.
Strokovni svet KC je na torkovi seji izglasoval zaupnico strokovnemu direktorju zavoda Zoranu Arnežu, hkrati pa naj bi sprožil postopke za razrešitev predsednika Zdravniške zbornice Slovenije Marka Bitenca zaradi njegovih izjav o nestrokovnem vodenju KC. Nasprotno pa so v ljubljanskem regijskem odboru za bolnišnično zdravstvo Zdravniške zbornice Slovenije (ZZS) prepričani, da zaradi aktualnih dogodkov v KC, torej zaradi nakupa operacijskih miz, ne gre več verjeti strokovnemu vodstvu zavoda.
Kaj bo pokazala kriminalistična preiskava?
Sicer pa se s spornim nakupom ukvarjajo tudi kriminalisti in policisti Policijske uprave Ljubljana (PUL). V predkazenski preiskavi, ki jo usmerja ljubljansko okrožno tožilstvo, kriminalisti zbirajo podatke in opravljajo informativne pogovore. Ali so že opravili informativni pogovor s svetovalcem strokovnega direktorja KC Gregorja Cerkvenika, zoper katerega je strokovni direktor KC Zoran Arnež vložil ovadbo zoper suma ponarejanja listin, pa zaradi interesa preiskave na PUL niso želeli odgovoriti.
Zaplet v KC se je začel z odločitvijo za obnovo 38 operacijskih miz. Pogodba med podjetjem Aico med, ekskluzivnim zastopnikom proizvajalca miz Maquet, in omenjenim zavodom je bila podpisana novembra 2002. Vrednost celotnega projekta pa je bila dogovorjena v višini 1,152 milijarde tolarjev. T.i. Končinova komisija, ki je pregledala okoliščine nakupa, je ocenila, da so bile operacijske mize preplačane za vsaj 230 milijonov tolarjev.