
Iz 2500 na 9000 evrov samo za vpis v imenik
Odvetniki, ki so se zbrali na skupščini pred nekaj tedni, so namreč izglasovali bistveno povišanje vpisnine – z nekaj manj kot 2500 evrov na 9000 evrov. Za predlog je glasovalo okoli 50 od zbranih 63 odvetnikov, čeprav so bili na skupščino vabljeni vsi slovenski odvetniki, teh je skoraj 1700.
Da se bo obravnavalo povišanje vpisnine v imenik, na dnevnem redu sklica skupščine izrecno ni pisalo. Je pa na seji upravni odbor zbornice zaradi usklajevanja z inflacijo predlagal povišanje vpisnine na 3000 evrov. Vendar so nekateri odvetniki prišli s svojimi predlogi za zvišanje vpisnine na pet, sedem, devet in 12 tisoč evrov. Uskladili so se, da najprej glasujejo o predlogu za 9000 evrov visoko vpisnino in ga izglasovali.
Odvetniška zbornica ni dolžna razkriti svojih prihodkov
Završek je na današnji novinarski konferenci pojasnil, da je bil njihov predlog o povišanju vpisnine zajet v točki finančnega načrta. Zbornica pa se financira izključno iz članarin (te znašajo 30 evrov mesečno) in vpisnin in torej tudi morebitno odločanje o povišanju vpisnine spada pod to točko, je pojasnjeval Završek, prepričan, da je bilo članstvo torej nedvomno dobro seznanjeno z gradivom za skupščino.
Zato kategorično zanika namige, da bi se odvetniki pred samo sejo kar koli medsebojno dogovarjali o povišanju vpisnine. Vpisnine sicer predstavljajo okoli tretjino prihodkov zbornice, ki svojih prihodkov ni dolžna razkriti.
Odločitev o tako visokem povišanju vpisnine je naletela na številne negativne odzive. Pojasnila pričakujejo na ministrstvu za pravosodje in varuhu človekovih pravic, v NSi pa so v parlamentarni postopek že vložili predlog, da bi se višina vpisnine omejila na znesek povprečne bruto plače. Tolikšna vpisnina se sicer zbornici ne zdi ustrezna.
Od povišanja vpisnine še nihče ni zaprosil za vpis
Zbornica zdaj, kot so zatrdili, intenzivno preučuje dogajanje. Že samo dejstvo, da od povišanja vpisnine še nihče ni zaprosil za vpis v imenik odvetnikov, kaže, da je treba razmisliti o sklicu skupščine, je še dodal Završek. Težko pa napoveduje, kolikšno vpisnino bi upravni odbor predlagal, če bi do skupščine prišlo. Dejal je le, "da se bodo gibali v razumnih mejah, ki bodo v korist odvetništvu".
Če zbornica sama ne bo ukrepala je nenazadnje pričakovati ukrepanje ministrstva, kjer so že napovedali, da bodo v primeru, če jih argumenti zbornice za povišanje vpisnine ne bodo prepričali, šli v zakonodajne spremembe.
Na zbornici sicer odgovarjajo, da je bil na skupščini izglasovan predlog posameznih odvetnikov in ne predlog upravnega odbora, zato da težko pojasnjujejo argumente za tako odločitev. Ministrstvu bodo v prihodnjih dneh pojasnili vzroke za svoj predlog, torej povišanje vpisnine na 3000 evrov, je dejal Završek, ki je o tej temi s pravosodnim ministrom Goranom Klemenčičem sicer že govoril.
Odvetniški kandidati pričakujejo, da se bo vpisnina v imenik znižala
Odvetniški kandidati so nad povišanjem vpisnine v odvetniški imenik ogorčeni, zato pričakujejo, odpravo spornega sklepa. Če do znižanja vpisnin ne bo prišlo, kandidati napovedujejo uporabo pravnih sredstev.
Po besedah predstavnice zbora odvetniških kandidatov Petre Sivka bodo v takem primeru kandidatom najprej svetovali, naj računa za vpis v imenik ne plačajo, kar bi pomenilo, da bi zbornica zavrnila vpis. Takrat bi kandidati lahko sprožili upravni spor, možni pa so tudi postopki pred ustavnim sodiščem in agencijo za varstvo konkurence. Vendar Sivka poudarja, da je to zadnja možnost, saj si sporov s svojimi kolegi ne želijo, zato upajo, da se bo zadeva razrešila drugače. Sivka se je danes tudi sestala s predsednikom OZS Romanom Završkom. Ocenjuje, da je bil njun pogovor produktiven.
Sivka upa, da jih bodo odvetniki na izredni skupščini podprli, saj kandidati sami nimajo glasovalne pravice. O primerni višini vpisnine sicer ni želela špekulirati, dejala je le, da se bodo zadovoljili z bistveno nižjim predlogom. "Najraje ne bi nič plačali, a če že moramo, vsekakor ne 9000 evrov," je bila odločna. Kandidatom, ki bi se zdaj vpisali v imenik, pa Sivka svetuje, naj počakajo, saj pričakuje, da bo zbornica storila vse, da se vpisnina zniža.
Spomnila je, da je ustavno sodišče že odločalo o podobnih ukrepih zvišanja prispevkov v Zdravniško zbornico Slovenije in Gospodarsko zbornico Slovenije in odločilo, da sta zakon o Gospodarski zbornici Slovenije in zakon o zdravniški službi v neskladju z ustavo, ker ne določata meril za določitev višine članarine.
In po mnenju odvetniških kandidatov bi merila morala obstajati tudi v zakonu o odvetništvu. Vsekakor pa si nihče ne želi, da bi imelo ministrstvo roko nad odvetništvom, zato mora zbornica svoje zadeve notranje urejati, je prepričana Sivka. Odvetniški kandidati so v svojem sporočilu za javnost omenili podatke iz lanskega letnega poročila zbornice, ki kažejo, da je ta poslovala s 160.000 evrov dobička.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.