Avtorica prispevka: Sara Volčič
Na generalni policijski upravi poročilo sprejemajo in trdijo, da policija potrebuje tudi nadzor nevladnih organizacij."Idealno bi bilo, da ne bi bilo niti enega takega primera, vendar pa take policije na svetu ni," je povedal namestnik generalnega direktorja dr. Andrej Anžič iz Generalne policijske uprave.
V Sloveniji je okrog 8000 policistov, ki izvajajo policijska pooblastila - toliko je tudi možnih kršiteljev človekovih pravic. Od tega so v lanskem letu obravnavali 317 kaznivih dejanj, kjer so bili osumljenci policisti. "Kar zadeva ukrepe, smo zoper 79 policistov vložili 84 ovadb, in to samo z lastni policijsko dejavnostjo," je razkril Anžič.
Še 18 ovadb pa so vložili po pritožbi občanov. Suspendirali so 6 policistov, 4 pa odslovili. S tem sogovornik zanika trditve Amnesty international, da so postopki zoper policiste netransparentni. Anžič trdi, da se že sami trudijo, da bi policiste, ki zlorabljajo svojo moč, odstranili iz svojih vrst. "Ker namreč pri nekaterih ugotavljamo, da se jim zadeve ponavljajo. Zaradi tega se s takimi večkrat tudi razidemo," je razložil Anžič.
Rešitev vidi v nenehnem izobraževanju in usposabljanju policistov, ki že poteka. Sicer vztraja, da so policisti vendarle tudi ljudje, ki prav tako, kot vsi ostali, delajo napake.
Nadzor nad policijo je nepogrešljiv zato, ker imajo policisti na razpolago več vrst orožja, možnost uporabe fizične moči in številna pooblastila, ki pa jih navadni smrtniki nimamo.