Slovensko zunanje ministrstvo je zaradi nedavnih izjav predsednika avstrijskega parlamenta Andreasa Khola glede Avstrijske državne pogodbe (ADP) prek slovenskega veleposlanika na Dunaju in avstrijskega veleposlanika v Sloveniji protestiralo pri avstrijski vladi.
Kot je pojasnil vodja direktorata na MZZ za sosednje države in EU Andrej Logar, je Slovenija opravila konkretne pogovore tako na Dunaju kot v Ljubljani ter izrazila oster protest z upanjem, da je šlo za neprimeren spodrsljaj predsednika avstrijskega parlamenta.
Poleg tega se je Logar v četrtek, ko je Italija praznovala dan spomina na fojbe in eksodus italijanskih optantov, pogovarjal tudi z italijanskim veleposlanikom v Sloveniji in mu prenesel nekatere slovenske poglede na to dogajanje. Opozoril je na dejstvo, da je EU nastala na konceptu preseganja zgodovine in da je možno samo na tem konceptu graditi primerne in dobre dvostranske odnose z Italijo.
Na vprašanje, zakaj Slovenija ni poskušala tudi formalno naslediti nekdanje Jugoslavije kot podpisnice ADP, je Logar odgovoril, da imata Slovenija in Avstrija odlične odnose, res pa je, da obstaja eno od odprtih vprašanj zaščita slovenske manjšine, pri čemer Slovenija strogo upošteva določila ADP in njenega 7. člena. Če bi prišlo do bistvenega poslabšanja položaja slovenske manjšine ali če bi se problematiziralo sklicevanje Slovenije na ADP in 7. člen, Logar meni, da bi Slovenija utegnila razmisliti tudi o tem, da bi notificirala interes za pristop k ADP.
Kot je še dejal, Slovenija pri sklicevanju na ADP pri zaščiti slovenskih interesov, ne samo za zaščito manjšine, temveč tudi vrsti mednarodnih sporazumov, ki izhajajo iz ADP, nikdar ni dobila zavrnitve z avstrijske strani. Če bi prišlo do odločitve za notifikacijo, pa Logar ocenjuje, da bi bilo potrebno pridobiti širši politični konsenz tudi ostalih strank, ne samo teh, ki tvorijo vladno večino.
Glede obiska italijanskega zunanjega ministra Gianfranca Finija v Sloveniji je Logar povedal, da se še dogovarjajo o konkretnih terminih. Obstaja interes za delovno srečanje. Vrsta tem je, o katerih bi se Slovenija želela pogovoriti z italijanskimi sogovorniki, vendar zasedenost terminov zunanjih ministrov obeh držav ne omogoča, da bi lahko govorili o natančnem datumu obiska, je še pojasnil.
Potrč: Slovenija mora imeti do Italije in Avstrije jasnejša stališča
Slovenija nima razlogov, da bi imela kakršnekoli komplekse pred zgodovino, še posebej ne glede svoje vloge v času druge svetovne vojne, ko je bila na strani antifašizma, je glede aktualnih odnosov z Italijo in Avstrijo odgovoril vodja poslanske skupine ZLSD Miran Potrč. V opozicijski združeni listi zato od vlade pričakujejo diplomatske, a kljub temu jasnejše aktivnosti, ki naj uveljavijo interese in položaj Slovenije.
Slovenija mora imeti do Italije in Avstrije mnogo jasnejša stališča kot doslej. Če so v času osamosvajanja in pridruževanja Evropski uniji še obstajali razlogi za "preveliko zadržanost diplomacije v medsebojnih odnosih, mislim, da morajo biti zdaj stališča naše države popolnoma jasna", je dejal Potrč.
LDS nezadovoljna z aktivnostmi vlade glede odnosov z Italijo in Avstrijo
Vodja opozicijske liberalne demokracije Anton Rop pričakuje bolj jasno stališče predsednika vlade Janeza Janše na izjavo predsednika avstrijskega parlamenta Andreasa Khola, češ da Slovenija ni naslednica avstrijske državne pogodbe. "V zvezi z izjavo predsednika avstrijskega parlamenta bi pričakoval takojšnjo izjavo predsednika vlade, ne pa da pošlje gospoda Pukšiča, da namesto njega razlaga, kako avstrijska država ne obstoji in se gre vojno," je dejal predsednik LDS. "To je seveda popolnoma neprimerna izjava in škandalozno," dodaja.
Anton Rop je Janeza Janšo pozval naj pove, kaj meni o protifašističnem boju na Slovenskem, kaj meni o slovenski Primorski in o zaslugah slovenskih partizanov na tem področju.
Pričakovali bi bolj uravnotežen odnos do zgodvine in aktiven odnos do reševanja problemov ter pozicioniranje znotraj Evropske unije, je dejal Rop in v tem kontekstu omenil tudi pismo evropskega komisarja Frattinija. Rop je dejal, da problem pisma ni v omenjanju fašističnih simbolov, pač pa v tem, da ne omenja fašizma in je enostransko ter da implicitno zagovarja interese samo ene države.
Odprto pismo predsedniku vlade Janezu Janši in Dimitriju Ruplu glede stališč predsednika avstrijskega parlamenta in državne televizije Rai je poslal tudi Veno Taufer, slovenski pesnik in soavtor majniške deklaracije, ki oba opozarja na njuno odgovornost,še posebej kot oseb, ki sta 'bili v prvi vrsti boja Slovenije proti velikosrbskemu nacionalizmu in boju za dostojanstvo, demokracijo, osamosvojitev in državnost'.
Zaradi medlih stališč je vladajočo garnituro kritiziral komentator Franco Juri sicer pripadnik italijanske manjšine in ustanovitelj foruma za levico. Kot pravi Juri, je fašizem sedaj 'preoblečen in na bolj eleganten način spet na oblasti v sosednji državi'. "Pri nas imamo desničarsko koalicijo, ki do partizanstva neguje podobna stališča kot italijanska desnica," pravi Juri, ki dodaja, da je zaradi tega zelo zaskrbljen.
V oddaji 24UR pa sta o odzivu slovenskih oblasti na izjave predsednika avstrijskega parlamenta govorila tudi predsednik paralamentarnega odbora za zunanjo politiko Jožef Jerovšek in poslanka LDS ter nekdanja diplomatka Darja Lavtižar-Bebler.
Jožef Jerovšek je očitke oblasti o medlem odzivu zavrnil in dejal, da se je oblast odzvala ustrezno. Avstrijskega veleposlanika v Ljubljani je zunanje ministrsto poklicalo na pogovor, na Dunaju pa je protest na avstrijsko zunanje ministrstvo odnesel slovenski veleposlanik v Avstriji. Je pa dejal, da na Kholove izjave ne gre odgovarjati v enakem stilu, saj niso bile izrečene v diplomatskem oziroma mednarodnem okviru, pač pa v državnem.
S slednjim se je strinjala tudi Darja Lavtižar Bebler, ki pa je opozorila, da bi se morala Slovenija odzvati bolj odločno in se postaviti v položaj enakopravne članice Evropske unije in bolj premočrtno zastopati svoja stališča. Oba sogovornika sta izrazila tudi prepričanje, da se bo na izjave Andreasa Khola odzval tudi slovenski parlament.