Slovenist Miran Hladnik se je danes odzval na očitke predsednika Društva novinarjev Slovenije (DNS) Grege Repovža, da je vladni urad pri citiranju njegovo izjavo iztrgal iz konteksta. Ob tem je dodal, da sicer ne pozna Repovževega primera. Po njegovem mnenju je ustaljena praksa, da se pri tovrstnih očitkih skuša z dodatno informacijo poskrbeti za poln kontekst, iz katerega je razvidno sporočilo.
Tudi zgodovinar Igor Grdina poudarja, da ni nobenih pravil glede citiranja. "Nihče vam ne more predpisati konteksta citata, tega ni bilo in tudi nikoli ne bo," je povedal. Sicer bi vedno lahko kdo trdil, da je bila njegova izjava iztrgana iz konteksta, je še dodal. Kakšno je okolje teksta, je odvisno od primera do primera, je po Grdinovem mnenju prav, da ima prizadeti možnost za pojasnilo.
Predsednik DNS je v četrtek uradu vlade za komuniciranje očital, da si je v gradivu, ki ga je izročil skupini bruseljskih dopisnikov večjih evropskih medijev, privoščil manipulacijo s citati.
Tudi evropski novinarji kritizirajo vlado
Evropska zveza novinarjev (EFJ) pa je v današnjem sporočilu za javnost obtožila slovensko vlado, da se poskuša izvleči iz težav, ki jih ima znotraj EU zaradi obtožb o vmešavanju v medijsko svobodo v Sloveniji. Vmešavanje v medije je vrglo slabo luč na slovensko predsedovanje, z medijsko manipulacijo s tujimi novinarji pa sedaj vlada poskuša odvrniti pozornost od domačih problemov.
Generalni sekretar Mednarodne zveze novinarjev, v okviru katere deluje tudi EFJ, Aidan White je poudaril, da je Slovenija pogrnila na testu iz vodenja EU, saj je pokazala, da se ni pripravljena odkrito pogovarjati o resnih vprašanjih glede medijev in novinarstva v Sloveniji.
Slovenska medijska kriza se je začela s peticijo proti cenzuri in političnim pritiskom, ki jo je podpisalo 571 novinarjev. V peticiji so vladi očitali, da je poskušala zamenjati glavne urednike, da bi zadušila kritike zoper njo. Vladni odziv na peticijo je bil pretiran in nesprejemljiv.
"Novembra je predsednik vlade Janez Janša ovrgel peticijo, ki izraža pristno zaskrbljenost slovenskih novinarjev, kot zaroto, sestavljeno iz laži," poudarja Aidan White. "Ta teden pa je obtožil medije, da škodujejo mednarodnemu ugledu države, toda resnično napako je storila vlada sama, ker noče prevzeti odgovornosti za svoja dejanja," je še dodal.
Nesposobnost vlade se je dodatno razkrila včeraj, ko so novinarji protestirali zaradi medijskega materiala, ki ga je za tuje novinarje pripravil vladni urad za komuniciranje. Vlada izkrivlja dejstva in noče povedati državljanom resnice, evropski javnosti pa poskuša prikriti svoj odnos do medijev, poudarja White. To je po njegovem mnenju sramoten začetek predsedovanja, ki bi moralo biti v ponos demokratični zgodovini Slovenije.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.