Po prvih odzivih v političnih strankah, ki so bile za omejitev odpiralnega časa, ni bilo čutiti pretiranega veselja niti pretirane žalosti pri tistih, ki so temu nasprotovali. Nenačelna koalicija združene liste na eni, ter ljudske stranke socialdemokratov in Nove Slovenije na drugi, je imela različne razloge za podporo referendumu.
"Ali hočemo biti družba, ki je popolnoma podrejena samo neki potrošniški kulturi ali pa da sami sebi ustvarjamo možnosti za nek drugačen pristop k življenju," se ob izidu referenduma sprašuje Andrej Bajuk, predsednik NSi.
Dokaj izvirno razlago za nizko volilno udeležbo je imel poslanec Janez Drobnič.
"Mislim, da je nizka udeležba na referendumu pokazala, da ljudje tudi spoštujejo nedeljo. Marsikateri so v znak protesta preprosto šli z družino ali pa s svojimi prijatelji verjetno kam v naravo, na lepše in se niso udeležili referenduma," meni Drobnič.
Antonu Rousu, predsedniku DESUS-a,ki je nasprotoval zaprtju trgovin v nedeljo, je žal za denar, ki bi ga lahko na primer namenili za povečanje pokojnin. "Upokojenci seveda kupujemo ob delavnikih. Nedeljski nakupi nas ne zanimajo posebej. Vendar pa 1,5 odstotno zvišanje pokojnin na mesec znaša 360 milijonov tolarjev, kar pomeni, da je ta referendum odnesel 3 odstotke povišanja pokojnin," referendum komentira Rous,.
V največji vladni stranki liberalni demokraciji, kjer so bili dokaj rezervirani do celotne zadeve, ne dvomijo da bo zakon v parlamentu dobil večino. "Če pogledate blok političnih strank, ki so povedale, da podpirajo ta referendum in odločitev za, potem bi težko kdo sklepal, da bo prišlo do blokade, ker gre za več kot polovico poslancev v državnem zboru," meni Bogdan Biščak, izvršni sekretar LDS.
"Naša naloga je, da najkasneje v letu oziroma v dveh letih, ker je v tem letu tudi čas volitev, sprejmemo zakon, ki bo to ljudsko voljo uveljavil," meni Borut Pahor, predsednik državnega zbora.
"Volilci so se odločili. Prepričan sem, da je dolžnost sedanje postave državnega zbora, da v čim krajšem času njihovo voljo prelije v zakon," izid referenduma komentira Janez Podobnik, vodja poslanske skupine SLS.
Poznavalci razmer znotraj ustavnega sodišča pravijo, da je malo verjetna možnost, da bi ustavno sodišče menilo, da odločitev ni v skladu z ustavo.
"Glede pobude generalnega direktorja Mercatorja, da bo vložil na ustavno sodišče pobudo za presojo referendumskega vprašanja, ugotavljam, da je brezdpredmetna, ker je ustavno sodišče že odločalo o referendumskem vprašanju in ga označilo kot ustreznega," meni Franc Cukjati, vodja poslanske skupine SDS.
Zakon o odpiralnem času trgovin naj bi obravnavali že na prvi oktobrski seji državnega zbora, referendumsko odločitev pa bi vgradili z amandmaji, če seveda v zadevo ne bosta posegli vlada in koalicija.