DeSUS - povabilo v NATO uspeh Slovenije
V DeSUSu današnje povabilo Sloveniji za vključitev v zvezo NATO razumejo kot uspeh države, hkrati pa se zavzemajo tudi za to, da se takšna odločitev potrdi na referendumu. Generalni sekretar DeSUS Pavel Brglez meni, da se Slovenija mora vključevati v tokove razvitega sveta.
V SLS s povabilom zadovoljni
Predsednik SLS Franci But je povedal, da današnje povabilo Slovenije v zvezo Nato predstavlja priznanje Sloveniji, ki bi si zaslužila povabilo že ob prejšnji širitvi. V SLS vstop v zavezništvo podpirajo, pred dokončnim vstopom pa se v stranki zavzemajo za izvedbo referenduma, za katerega bi bilo smotrno, da bi potekal sočasno z referendumom o vstopu v Evropsko unijo.
Černjak - povabilu mora slediti referendum
Predsednik SMS Dominik Černjak je povabilo Slovenije v Nato opredelil kot del postopka približevanja Slovenije tej zvezi. Naslednja stopnička naj bi bila čimprejšnja izvedba referenduma, ki je po mnenju stranke mladih obvezna, nikakor pa ne sme sovpadati z referendumom o članstvu v Evropski uniji.
SNS nasprotuje slovenskemu vstopu v Nato
V SNS so pričakovali vabilo Sloveniji za vstop v zvezo Nato, saj ZDA in zavezništvo potrebujeta čim večjo in širšo podporo akcijam, ki večinoma ne temeljijo na osnovi mednarodnih aktov in ustanovnih listin organizacije združenih narodov in zveze Nato. Za to potrebujejo širino in sem sodi tudi Slovenija, je povedal predsednik stranke Zmago Jelinčič. V SNS so še prepričani, da bi morali referendum o vključevanju v zavezništvo že zdavnaj izpeljati. Pri tem upajo, da bo vlada tak referendum sploh pripravila, saj se slovenska politika čuti zavezano do svojih obljub in do izbora, ki ji je bil namenjen. Zaradi zmanjšanja stroškov, pa bi bilo za Slovenijo dobro, če bi se referenduma o vključevanju v zvezo NATO in Evropsko unijo izpeljala sočasno.