Zaradi razmer v Komisiji za preprečavenje korupcije pod vodstvom Borisa Štefaneca in posledičnega padca ugleda institucije, bodo iz Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) po informacijah časnika Večer najvišjim predstavnikom naše države v kratkem poslali ostra pisma. Tudi z javno objavo tako pred slovensko kot mednarodno javnostjo naj bi izrazili resno zaskrbljenost nad stanjem v KPK.
Pristojna delovna skupina OECD naj bi na Slovenijo vsak čas naslovila poziv k resnemu ukrepanju na področju institucionalnega boja proti korupciji. Pismo bo romalo najvišjim predstavnikom države, domnevno premierju Miru Cerarju in predsedniku republike Borutu Pahorju, ki je z ukazom imenoval Štefaneca na čelo komisije, poročajo.
To naj bi včeraj deloma potrdil tudi Štefanec, ko je za časnik dejal, da bo OECD "pripravil in sprejel določena priporočila, ki bodo posredovana v slovensko javnost in verjetno tudi v mednarodno“. Vsebine priporočil še ne pozna in jih tudi ne želi komentirati, dokler ne bodo poslana v Slovenijo, odgovarja predsednik KPK.
Predstavnico KPK v Parizu že spraševali o razmerah v instituciji
Znano je že, da je morala vodja Službe za nadzor in preiskave na KPK Romana Berčič na rednem plenarnem zasedanju Delovne skupine OECD proti podkupovanju odgovarjati na neprijetna vprašanja o razmerah v instituciji. KPK je morala tedaj poročati tudi o očitkih, ki jih je na račun dela KPK v zadevi Škrlec izrekel generalni državni tožilec Zvonko Fišer in odnosih med člani senata KPK.
Po besedah Štefaneca sta se omenjeni dve vprašanji postavili v okviru rednega poročanja Slovenije o tem, kako uresničuje priporočila OECD. Omenjena organizacija namreč redno spremlja delovanje protikorupcijskih organov v posameznih državah članicah, ki morajo večkrat letno poročati o razvoju dogajanja na področju preprečevanja korupcije. Sodelavka KPK mu je sporočila, da je zadeva potekala v redu, drugih informacij pa za zdaj nima, saj da konferenca še ni končana. Tako tudi nima podatka o tem, ali je bil OECD s pojasnili zadovoljen. Ocenjuje pa, da bodo "tu izdana neka priporočila".
Štefanec sicer vztraja, da je KPK postopek zoper Fišerja v primeru imenovanja generalnega direktorja vrhovnega državnega tožilstva Boštjana Škrleca vodil v skladu z zakonom in svojimi pooblastili. Na slednje po njegovem mnenju kaže tudi to, da je o zadevi podobno stališče kot KPK zavzel tudi Državnotožilski svet.
Tudi glede odnosov znotraj senata KPK in sporov s članico senata Almo Sedlar ima Štefanec, kot je dejal, čisto vest. Se pa strinja, da "vse te stvari vplivajo na delo komisije in krnijo njen ugled".
Da se je delovna skupina res odločila za ukrepanje, je potrdil tudi nekdanji predsednik KPK Drago Kos, ki vodi omenjeno delovno skupino pri OECD. Kot je dejal, sam ne sme sodelovati v postopkih, ki se tičejo Slovenije, je pa za omenjni časnik potrdil, da so njegovi kolegi izražali skrajno zaskrbljenost nad dogajanjem.
KOMENTARJI (169)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.