Po doslej znanih podatkih, ki jih je zbral Zavod za zdravstveno varstvo (ZZV) Celje, se je s hrano na turistični kmetiji Pirnat v Topolšici konec minulega tedna zastrupilo več kot 90 od skupaj 132 ljudi. Številni med njimi so morali poiskati zdravniško pomoč.
Lastnik turistične kmetije pravi, da v štirinajstih letih, odkar z družino vodi kmetijo, ni doživel česa podobnega in povedal, da je zastrupitev njegovih gostov zanj velik udarec. Prav tako zatrjuje, da tako meso kot jajca kupuje sproti in jih vedno postreže sveže. Kljub temu so se z njo zastrupili domala vsi njegovi gostje. Med njimi od 45 zaposlenih kar 35 vzgojiteljic šoštanjskega vrtca. Zaradi pomanjkanja osebja so bili prisiljeni zapreti tri enote vrtca, vse starše pa so zaprosili, da otroke, če se le da, obdržijo doma. Podobno je tudi v zdravilišču Topolšica, kjer je od 26 zaposlenih sobaric zbolela kar polovica.
Trenutno je devet ljudi na zdravljenju na infekcijskem oddelku celjske bolnišnice. Doslej so v mikrobiološkem laboratoriju zavoda pri devetih bolnikih potrdili okužbo z bakterijo Salmonella enteritidis. Predstojnik Infekcijskega oddelka Bolnišnice Celje, prof. Gorazd Lešničar, dr. med., je povedal, da si bodo bolniki opomogli že čez nekaj dni. "Nekateri so bruhali, bili so vročični, izčrpani in dehidrirani. Zdravljenje običajno traja nekaj dni, za popolno okrevanje pa bolnik rabi dva do tri tedne". Končno število obolelih s salmonelo še vedno ni znano, saj v mikrobiološkem laboratoriju še prejemajo vzorce blata, ki jih bodo analizirali.
Tudi vzrok zastrupitve še ni znan, kmetija Pirnat pa zaprta dokler ne bo izvedena dezinfekcija obrata in dokler ne bodo zaposlene osebe izkazale, da so zdrave in da niso prenašalci nalezljivih bolezni.
Kaj je salmoneloza?
Salmoneloza je resno nalezljivo vnetje črevesja, ki ga povzroča bakterija salmonela. Vir okužbe je živilo živalskega izvora, najpogosteje perutnina in jajca, zelo redko pa bolnik, ki bolezen preboleva oziroma bacilonosec. Bacil se tudi preko okuženih rok, predmetov in hrane prenaša na zdrave ljudi. Bakterija se sicer s pravilno toplotno obdelavo živil uniči, zaradi nepravilnosti pri obdelavi pa lahko pride do naknadne okužbe.
Kakšni so simptomi?
Obolenje nastopi v času od 12 ur do tri dni po okužbi, odvisno od masovnosti okužbe. Navadno se bolezen začne s slabostjo, z bolečinami in s krči v trebuhu, včasih z bruhanjem in izrazito drisko. Odvajanje blata je pogosto. V prvih dneh spremljata bolezen še povišana temperatura in pomanjkanje apetita.
Bolnik se zaradi bolezni zelo hitro izčrpa, zaradi izgube tekočine pa pride do izsušitve. Bolezen traja od nekaj dni do dveh tednov, odvisno od oblike bolezni. Pri lažjih okužbah lahko določeni znaki bolezni izostanejo, možna pa je tudi okužba brez znakov bolezni. Bolezen je posebej nevarna za starejše osebe in otroke.