Pričela se je nova merilna kampanja v južnem Atlantiku. Dr. Griša Močnik, vodja Centra za raziskave atmosfere UNG, in Matevž Lenarčič, vodja misije GreenLight WorldFlight 2022, bosta z letalom začela z izvajanjem merilnih poletov v koordinaciji s posadko raziskovalnega letala DC osme ameriške vesoljske agencije NASA, satelitom Aeolus in grško ekipo ASKOS, ki bodo meritve izvajali iz Ocean Science Centra Mindelo.
Desetdnevna raziskava je namenjena zbiranju podatkov, ki bodo pomagali pri odgovorih na vprašanja, zakaj delci saharskega peska, ki ga prinašajo vetrovi, ostajajo tako dolgo v zraku in kako mešanica peska in črnega ogljika vpliva na segrevanje ozračja in nastanek tropskih neviht ter hurikanov.
Ugotovljeno je namreč, da močni vetrovi, ki jih povzročajo tudi cikloni, ki nastajajo na tem območju, prenašajo velike količine saharskega peska, črnega ogljika in drugih onesnaževal prek Atlantika v Južno in severno Ameriko, kar pa dodatno vpliva na segrevanje ozračja.
Polet je pričel z letališča LJSK pri Slovenskih Konjicah, preko španskega Jereza, Maroka in Kanarskih otokov. Načeloma sta načrtovana dva maratonska poleta, ki pa se lahko spremenita v tri, če bodo nastopile neugodne vetrovne razmere. Izhodiščno letališče za raziskovalne polete bo na otoku Sao Vicente v arhipelagu Zelenortskih otokov, letališče Cesaria Evora. V raziskavi sodelujejo še Evropska vesoljska agencija ESA, nemški inštitut Tropos, Nacionalni observatorij v Atenah ter univerzi v Miamiju in Washingtonu.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.