Poslanke in poslanci so ob začetku zasedanja z dnevnega reda umaknili obravnavo sprememb zakonov o davku od dohodkov pravnih oseb, o davčnem postopku in o davčni službi. Zakonske spremembe na področju davčne zakonodaje je predlagala še vlada premiera Antona Ropa, ki se ji izteka mandat in ki do izvolitve nove vlade opravlja tekoče posle. Vendar pa odločanje o omenjenih predlogih ne bo mogoče, saj še niso izpolnjeni poslovniški pogoji. Matični odbor za finance in monetarno politiko namreč v sredo zakonskih predlogov ni pripravil. Večina na odboru, ob nasprotovanju LDS, se je namreč odločila za preložitev njihove obravnave na eno prihodnjih sej, vsaj do takrat, dokler ne bo dokončno oblikovana nova Janševa vlada. Tudi danes sta poslanski skupini LDS in ZLSD predlogu umika z dnevnega reda nasprotovali, a je parlamentarna večina predlog NSi in SLS podprla.
DZ je nato soglasno potrdili mandat nadomestnemu poslancu Tomažu Štebetu (SDS), ki bo v poslanskih klopeh nadomestil predsednika vlade Janeza Janšo, imenovali so še preostale člane dveh nadzornih parlamentarnih teles, in sicer komisije za nadzor obveščevalni služb ter komisije po zakonu o preprečevanju korupcije. Komisiji, ki sta bili ustanovljeni na izrednem zasedanju 17. novembra, lahko zdaj tudi dejansko začneta z delom.
Na kolegiju brez dogovora
Pred sejo se je sestal kolegij predsednika DZ Franceta Cukjatija, ki je bil sklican na zahtevo opozicijske LDS. Predstavniki poslanskih skupin na kolegiju niso sprejeli nobenih odločitev, zato bo Cukjati predvidoma prihodnji teden sklical novo sejo kolegija, na kateri naj bi govorili o vprašanjih, povezanih s prihodnjim delom DZ, oblikovanjem parlamentarnih stalnih delegacij in morebitnimi spremembami v sestavi posameznih delovnih teles. Do takrat naj bi strokovne službe pripravile tudi gradivo, na podlagi prispelih želja poslanskih skupin.
Poslanska skupina LDS je minuli teden zaradi postopkovnih razlogov bojkotirala delovni pogovor, ki ga je z vodji poslanskih skupin takrat pripravil predsednik parlamenta. Cukjatiju so očitali kršitve parlamentarnih pravil, saj bi se o vsebini pogovora, ki se je nanašal na organizacijo prihodnjega dela v parlamentu ter načinu dela poslank in poslancev, morali pogovarjati na seji kolegija, ne pa na delovnem pogovoru za zaprtimi vrati. Cukjati je sicer večkrat zagotovil, da na tem sestanku niso sprejemali nobenih odločitev ali dogovorov in da je šlo zgolj za posvetovanje.