Predsednik državnega zbora Feri Horvat je sklical sejo kolegija, na kateri so predstavniki poslanskih skupin odločili o možnostih za sklic parlamentarnega izrednega zasedanja.
Kljub nasprotnim pričakovanjem opozicijskih strank SDS, NSi in SLS, se je seja kolegija končala z odločitvijo, da bo izredna parlamentarna seja o Posočju 7. oktobra. Na zahtevo skupine 24 opozicijskih poslancev naj bi namreč še pred volitvami obravnavali problematiko popotresne obnove Posočja ter ustreznost oz. neustreznost vladnega ukrepanja.
"Obravnava te problematike v državnem zboru brez mnenja vlade ne bi bila argumentirana in bi se lahko spremenila v 'predvolilni cirkus'," je svojo odločitev obrazložil predsednik DZ Horvat. Vlada je namreč napovedala, da bo do 30. septembra pripravila celovito analizo o poteku popotresne obnove v Posočju za celotno obdobje od leta 1998.
Po poslovniku državnega zbora predsednik državnega zbora skliče izredno sejo na zahtevo najmanj 23 poslancev, in sicer najpozneje v 15 dneh po vložitvi zahteve. Če predsednik državnega zbora ne bi sklical izredne seje, jo lahko sicer skličejo predlagatelji zahteve sami. Ob tem je seveda vprašanje, ali bo sejo v predvolilnem času sploh mogoče izpeljati, saj je potrebno zagotoviti zadostno sklepčnost. V vrstah koalicijskih LDS, ZLSD in DeSUS se namreč ob tem sprašujejo o smiselnosti takšne razprave v času tik pred volitvami in jo ocenjujejo kot predvolilno potezo opozicijskih strank.
Poleg zahteve za izredno zasedanje o Posočju pa je minuli teden vložitev zahteve za sklic izrednega zasedanja državnega zbora napovedal tudi vodja poslanske skupine SLS Janez Podobnik, in sicer glede dogajanja v Piranskem zalivu. Da bo zahteva sploh relevantna, pa jo mora podpisati najmanj 23 poslancev, teh podpisov pa SLS še nima. SLS sicer še naprej vztraja tudi pri tem, naj državni zbor še pred volitvami opravi tudi prvo zakonodajno obravnavo novele zakona o odpravi posledic naravnih nesreč, ki jo je konec avgusta vložila skupina poslancev s prvopodpisanim Francijem Rokavcem (SLS).