Anton Olaj je zasedel stolček generalnega direktorja slovenske Policije. Kot je povedal na tiskovni konferenci, sta ob 10. uri s kolegom Andrejem Juričem formalno primopredala obveznosti, ob 12. uri pa je imel že videokonferenco z direktorji policijskih uprav in direktorji ostalih strokovnih služb. V naslednjih dneh pa ga čaka intenzivno informiranje o varnostni situaciji in o stanju v tem zelo številčnem kolektivu. Več bo lahko povedal, ko se bo s situacijo seznanil.
Pristop Policije ostaja isti. Javnost bomo informirali kot do sedaj, je povedal.
Olaj je položaj sprejel, čeprav je bil že v pokoju. In to v času, ko vlada poziva podjetja, da tiste zaposlene, ki ustrezajo pogojem, upokojijo. Na gospodarski zbornici poudarjajo, da obvezno upokojevanje uravnotežuje pravice delodajalcev in delojemalcev. Tako imenovano "prisilno" upokojevanje je v veljavi od januarja, saj lahko delodajalec odpusti delavca, ki je izpolnil pogoje za upokojitev, brez navedbe utemeljenega razloga.
Na vprašanje, kaj meni o tem in kako to, da se je vrnil, čeprav je bil že v pokoju, je Olaj odgovoril, da je bil vesel klica notranjega ministra. "Vesel sem, da sem bil deležen klica ministra za notranje zadeve Aleša Hojsa z vprašanjem, ali bi bil pripravljen pomagati na pravnem in strokovnem področju, ker sem toliko časa preživel v tem sistemu. Po premisleku sem v to privolil. Moja vloga v kabinetu ministra Hojsa je bila strokovno-pravne narave," je pojasnil Olaj. Sodelovanje z ministrom je ocenil kot zelo dobro in konstruktivno. "Menim, da sem na nek način pomagal pri nekaterih vprašanjih, da se izkristalizirajo nekatere rešitve," je dodal.
Poleg tega ima Olaj sklenjeno pogodbo za določen, in ne nedoločen čas, kar po 73. členu Zakona o javnih uslužbencih pomeni, da ne more biti imenovan v naziv "glavnega policijskega svetnika". "V skladu s petim odstavkom 82. člena Zakona o javnih uslužbencih se z osebo, ki je bila za položaj generalnega direktorja policije izbrana na javnem natečaju in pred tem ni imela statusa uradnika, sklene pogodba o zaposlitvi za določen čas, za obdobje petih let," so pojasnili iz Urada za organizacijo in kadre Ministrstva za notranje zadeve, ki za policijo izvaja naloge na področju upravljanja kadrovskih virov.
"V pogodbi o zaposlitvi se določi, glede na kateri uradniški naziv se določijo pravice oziroma dolžnosti javnega uslužbenca. Posledično to pomeni tudi, da bo na uniformi lahko uporabljal položajno oznako glavni policijski svetnik, saj je le-ta vezana na delovno mesto in ne na uradniški naziv, v katerega je javni uslužbenec imenovan," so še dodali. "Ne moti me, niti ne bo vplivalo na moje delo pravna okoliščina, da ne bom uporabljal naziva 'glavni policijski svetnik'," medtem pravi Olaj.
Na vprašanje, kako se bo soočal z upravičenimi bojaznimi, da bo podaljšana roka Hojsa ali da bo politični vpliv nanj precej močnejši, kot bi bil na koga drugega, pa je novi generalni direktor policije dejal, da po njegovem mnenju minister doslej ni skušal vplivati na strokovne odločitve v policiji. "Za mano je policijska kariera. Razumel sem, da s strokovnimi izkušnjami prispevam k vodenju policije," je dejal.
Preden je postal generalni policijski direktor je bil Olaj državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve. Ko ga je vlada na seji 28. januarja imenovala na položaj GPU, ga je hkrati razrešila s funkcionarskega položaja. "Neustrezna je trditev, da sem postal generalni direktor policije kot funkcionar. Biti funkcionar pomeni obstoj pravnega stanja, vezanega le začasno na osebo v trajanju od imenovanja do razrešitve s funkcionarskega mesta. Znano je, da me je Vlada razrešila iz funkcije državnega sekretarja. Kasneje sem bil imenovan za generalnega direktorja policije."
"Od obstoja večstrankarskega političnega sistema v Sloveniji se nisem včlanil v nobeno politično stranko, niti ni kdorkoli izrazil pričakovanja, da to storim," je še dodal.
Delovanje ministra vidi kot kot obliko civilnega nadzora nad represivnim organom
Olaj delovanja ministra za notranje zadeve ne vidi kot vtikanje, temveč "kot obliko civilnega nadzora nad represivnim organom". "Ne smemo se braniti civilnega nadzora. Policija je zelo nadzorovana, kar je prav. Nimam zadržkov, da bi prišlo do nekega poseganja v stroko," je še dodal.
"Potrjujem, da bom kril hrbet policistom. Naše vodilo je zakonitost dela in integriteta," pa je novi generalni direktor policije odgovoril na vprašanje, kaj meni o očitkih tudi politike o domnevno političnih preiskavah Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU). Olaj pravi, da "ni zasledil, da bi s strani politike skušali vplivati na delo NPU". Ob tem je dodal, da "v taki ekipi ne bi hotel sodelovati" in da ni "nikomur nič dolžen".
Olaj policijo prevzema v času, ko eden od hišnih sindikatov stavka ob zelo zaostrenih odnosih z resornim ministrstvom. Kot je dejal danes, ga je stavka presenetila. Minister za notranje zadeve Hojs je po njegovi oceni "zelo naklonjen reševanju delovnih razmerij in pogojev policistov", zato Olaj meni, da je možen dogovor. "Upam, da bo stavka čim prej mimo in bomo zajadrali našim dolžnostim naproti," je še dodal.
Z nedavno objavo poimenskih podatkov o plačah v policijskih vrstah, kar je policijska sindikata močno razburilo, pa nima težav. Kot je izpostavil, je javna tudi njegova plača, da objava ni sporna, pa je povedal tudi informacijski pooblaščenec. Policijski sindikat Slovenije je sicer zaradi objave vložil ovadbo zoper Hojsa.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.