Slovenija

Olivier de la Baume: Slovenija je znala obraniti svobodo

Ljubljana, 14. 07. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Ob 14. juliju, francoskem nacionalnem prazniku, smo se pogovarjali s francoskim veleposlanikom v Sloveniji, njegovo ekselenco Olivierjem de la Baumom.

Ste ena redkih držav, ki državni praznik praznuje z vojaško parado. Zakaj?

Zelo dobro vprašanje, bravo! Nikoli si ga še nisem zastavil. Mislim, da ob prvih obletnicah 14. julija vojaških parad ni bilo. Uvedli so jih kasneje, menim, da zaradi nekaj pomembnih vojaških zmag. Da bi na nek način obeležili te zmage, so združili vojsko z vojaškim mimohodom, kar po mojem razlaga združitev teh dveh stvari. Je pa mimohod zelo pomemben, nočem sicer reklamirati 14. julija, je pa to čudovit mimohod. Vidimo lahko vse vrste orožja, čudovite uniforme. Je praznik za vse.

Kako ocenjujete držo Francije do ameriškega posega v Iraku? Ste nanjo ponosni?

Od začetka smo zagovarjali stališče o političnem dogovoru in Združenih narodih, ker smo vedno verjeli, da je vloga Združenih narodov posredovati prav ob takšnih krizah. Sprašujete me, ali sem na to ponosen? Da, ponosen sem, ker menim, da je bila dobra politična izbira, kako se spopasti s težavo, čeprav je bil potem poseg enostranski. Veste, da nismo soglašali, da smo imeli drugačno mnenje od ZDA, ki smo si ga razložili. Sedaj je pomembno kar najbolj učinkovito odpraviti posledice te krize, predvsem na humanitarni in politični ravni. Ponavljam, da še vedno verjamemo, da je treba krize preučevati, predvsem pa reševati znotraj Združenih narodov.

Kaj pa širitev Evropske unije? Je konvencija o prihodnosti Evrope dober temelj, da se male članice ne bodo počutile kot bi bile v Bastilji?

Ne verjamem, da se majhne in srednje države – nimam preveč rad teh izrazov, majhne in srednje države, ker vsaka država pomembno prispeva k evropskemu življenju – ne verjamem, da bi se morale počutiti kot v Bastilji, prav nasprotno. Mislim, da ste Slovenci vse te mesece odlično delali v Konvenciji, prav zato, da se ne bi znašli v Bastilji. Drugače povedano, zelo dobro ste znali obraniti svojo svobodo med pogajanji.

Trije temelji francoske revolucije: enakost, svoboda, bratstvo. Bo v Evropski uniji zdaj tega manj?

Tudi to je zelo zanimivo vprašanje, te kategorije namreč niso enakovredne. Enakost in svoboda sta politični kategoriji, ki ju lahko poskušate razviti in ki ju nekatere države skušajo vsiliti, kar lahko povzroči katastrofo. Bratstvo je drugačno, rodi se iz nekakšne vnetosti, srčne, duševne, in se zanj ne morete umetno odločiti.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1