Slovenija

Ombudsman mora biti neodvisen

Ljubljana, 07. 12. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Zadnji dan letnega srečanja volilnih članov evropskega dela Mednarodnega združenja ombudsmanov so sodelujoči posvetili razpravi o neodvisnosti ombudsmanov v odnosu do medijev. Razpravljali so predvsem o odnosih z mediji v različnih državah.

Tridnevnega srečanja evropskih ombudsmanov v Ljubljani se je udeležilo 62 ombudsmanov oziroma predstavnikov institucij ombudsmanov iz 27 držav, ki so izmenjali predvsem poglede na neodvisnost dela varuhov človekovih pravic.

Matjaž Hanžek
Matjaž Hanžek FOTO: Dare Čekeliš

Sodelovanje z mediji je nujno

Večina sodelujočih se je strinjala, da je sodelovanje z mediji nujno, ob tem pa so opozorili na nekatere omejitve. Referat na to temo je predstavil slovenski varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek, ki je dejal, da lahko le s tesnim sodelovanjem z mediji ombudsman doseže spoštovanje svoje volje, po drugi strani pa poudaril, da varuh nastopa tudi v vlogi nadzornika medijev, zato lahko prevelika medsebojna povezanost varuha in medijev zmanjšuje učinkovitost njegove kontrole medijev kot potencialnih kršilcev človekovih pravic.

Delo varuha človekovih pravic je pomembno predvsem v smislu nadzora oblasti in državnih institucij, v Sloveniji pa gre po Hanžkovih besedah predvsem za varstvo pravic na področju pravilnega in korektnega ravnanja oblasti v razmerju do posameznika.

Nekateri imajo ombudsmana tudi za četrto vejo oblasti, s čimer mu postavljajo velike obveze, ki bi zahtevale tudi primerna sredstva prisile.

Tako zakon po Hanžkovem mnenju varuhu nalaga velike zahteve, obenem pa nikakršne formalne moči, saj je njegovo delo neformalno oziroma "je dodatno sredstvo zunaj sodnega odločanja in nima nikakršnih pristojnosti oblastnega odločanja".