
Komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb nasprotuje predlogu SOVE, da bi lahko neomejeno dolgo prisluškovala telefonskim pogovorom in prebirala elektronsko ter ostalo pošto. Opozicijski člani komisije so sprejeli dopolnilo zakona, po katerem bi lahko prisluškovanje z zdaj 6 mesecev podaljšali na največ eno leto. Koalicija, vlada in SOVA se s tem predlogom ne strinjajo.
Po mnenju opozicijskih članov komisije se mora za učinkovito pridobivanje podatkov v skupnem boju proti terorizmu zakon sicer spremeniti, vendar ne tako, da bi kršili 37. člen ustave, po katerem je poseg v tajnost pisem in drugih občil mogoč le določen čas, nikakor pa ne v nedogled.
Koalicija predloga ne podpira
Janez Žirovnik iz SOVE meni, da je strah, da bi SOVA v nedogled prisluškovala, neutemeljen. Vladni predlog namreč omejuje izvajanje posebnih oblik pridobivanja podatkov na tri mesece, po tem času pa je potreben ponoven predlog agencije in sodišče ponovno pretehta vse razloge in odloči.
Pomisleke glede skupne omejitve je bilo slišati tudi od članov komisije iz koalicijskih strank. Miro Petek (SDS) je denimo pojasnil, da večina držav nima postavljene zgornje možnosti nadzorovanja komunikacij in da je teh prisluhov vsega za prste ene roke. Mora pa bi biti predvsem vzpostavljen sistem, ki bi omogočal odkrivanje zlorab ter jih preprečeval oziroma zmanjševal. Franc Kangler (SLS) je dejal, da ga ne moti, če bi bila ta možnost neomejena, skrbi pa ga možnost ustavne presoje, zato je člane komisije in predstavnike vlade pozval, naj poiščejo neko za obe strani sprejemljivo rešitev.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.