
Veterinarska uprava RS (VURS) bo z objavo ustreznega sklepa v naslednjem uradnem listu omilila ukrepe proti širjenju ptičje gripe, ki jih je uvedla oktobra lani. Po pregledu trenutnega stanja v Sloveniji, Evropi in v svetu se je odločila, da v Sloveniji ne bo več treba rediti perutnine v zaprtih prostorih.
Stanje je ugodno
"Glede na to, da se v Evropi oz. v bližini Slovenije v tem trenutku niso pojavila nova žarišča, smo ocenili, da je epizootiološko stanje toliko ugodno, da lahko začnemo razmišljati o liberalizaciji ukrepov," je pojasnila direktorica VURS Vida Čadonič Špelič.
Kot je dejala, so ukrepi začasni; do 31. maja bodo še naprej spremljali stanje v Sloveniji, v Evropi in po svetu ter bodo ukrepe, če bo potrebno, ustrezno zaostrili oz. če bi bila epizootiološka situacija ugodna, bi jih lahko dokončno odpravili. Čadonič Špeličeva je povedala, da omilitev ukrepov omogoča odločba Evropske komisije in da so sosednje države te ukrepe odpravile 15. decembra.

Pri odločitvi so sodelovali predstavniki Nacionalnega veterinarskega inštituta in ornitologi. Sprejeli so jo na podlagi rezultatov testiranja domače perutnine in divjih ptic, ki so bili v vseh primerih negativni. "Doslej je bilo pregledanih 6442 gospodarstev v 354 naseljih, izrečenih je bilo 354 ukrepov opozoril in 42 glob," je povedala Čadonič Špeličeva. V lanskem letu je bilo v okviru monitoringa pregledanih 2233 vzorcev, od tega 600 v matičnih jatah.
Na ozemlju 14 občin dovoljena 'taborišča na prostem'
"V 14 občinah na območju Ptuja, Dravskega polja in Ormoža se bo morala perutnina rediti v ograjenih prostorih," je pojasnila generalna direktorica VURS.
Na omenjenem območju 14 občin je treba perutnino še vedno hraniti in napajati v zaprtih prostorih, vodo za napajanje iz zajetij, kjer bi bil možen stik z divjo perutnino, pa je treba prekuhati. "Na območju omenjenih občin je največja koncentracija gospodarske reje perutnine, obenem pa se to območje pokriva z največjo koncentracijo ptic, ki trenutno prezimujejo na tamkajšnjih vodnih površinah," je povedal ornitolog iz Prirodoslovnega muzeja Slovenije Tomi Trilar.
Ne pričakujejo ptičje gripe
Trilar je še povedal, da "zaenkrat, razen s Hrvaško, kjer se v tem času ni zgodilo nič novega, prek prostoživečih vodnih ptic nismo povezani z območji tveganja, ki so na robu Evrope oz. zunaj nje". Spomladanska migracija bo šla v obratni smeri - nazaj na sever in severovzhod - vendar "pri trenutnem stanju ne pričakujemo, da bi ptice k nam prihajale z območij, kjer se potencialno lahko okužijo z virusom visokopatogene aviarne influence".