Slovenija

Onkološki inštitut: na Dravskem polju ni povečanega tveganja za raka

Ljubljana, 10. 04. 2019 17.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
V.Š. / STA
Komentarji
6

Onkološki inštitut Ljubljana je izvedel raziskavo o pojavnosti raka na Dravskem polju s poudarkom na občini Rače-Fram in okoliških naseljih. Pri tem ni ugotovil povečanega tveganja za nastanek proučevanih vrst raka. Edina izjema je naselje Kidričevo, kjer je ugotovil statistično značilno večje tveganje za nastanek pljučnega raka.

Povzetek rezultatov raziskave je onkološki inštitut objavil na svoji spletni strani, v njem pa piše, da se število novih primerov raka na Dravskem polju z leti povečuje, a je povečevanje števila novih primerov raka značilno tudi za preostalo Slovenijo in razviti svet, predvsem zaradi staranja prebivalstva.

Prebivalce Rač vznemirja delovanje tovarne kemičnih izdelkov Albaugh

Najpogostejše vrste raka v Podravski regiji so enake kot pri prebivalcih celotne Slovenije. "V nobenem od 40 območij na Dravskem polju nismo ugotovili za nobeno izmed preučevanih vrst raka v nobenem od treh desetletnih obdobij kopičenja primerov rakavih obolenj, ki bi lahko nakazovalo na vpliv lokalnega nevarnostnega dejavnika," so zapisali avtorji raziskave.

Edina ugotovljena izjema glede na pojavnost raka na Dravskem polju v primerjavi s preostalo Slovenijo je naselje Kidričevo, kjer je statistično značilno večje tveganje za nastanek pljučnega raka.
Edina ugotovljena izjema glede na pojavnost raka na Dravskem polju v primerjavi s preostalo Slovenijo je naselje Kidričevo, kjer je statistično značilno večje tveganje za nastanek pljučnega raka. FOTO: iStock
Epidemiološko raziskavo je financiralo ameriško podjetje Albugh TKI, ki namerava v Račah širiti proizvodnjo izdelkov z glifosatom. Podjetje sicer čaka na okoljsko dovoljenje za povečanje proizvodnje herbicida.

V raziskavo so vključili zbrane podatke Registra raka RS na onkološkeminštitutu za obdobje 1985-2014. Vsebino in obseg raziskave so dogovorili leta 2015 z Ekološko iniciativo Rače, medtem ko so prva povpraševanja o raku prejeli že leta 2006 s strani občine.

Prebivalce Rač vznemirja predvsem delovanje tamkajšnje tovarne kemičnih izdelkov Albaugh. "Raziskava ni ugotavljala morebitnih vzrokov za ugotovljena večja ali manjša tveganja za nastanek raka. Raziskava ni preučevala vpliva, ki jih imajo izdelki z glifosatom na raka oziroma na celotno zdravje ljudi, niti ni preučevala varnosti glifosata," so izpostavili na Onkološkem inštitutu Ljubljana.

Strokovnjaki priporočajo manj izpostavljenosti nevarnostnim dejavnikom

Pri primerjavi Podravske regije s povprečjem Slovenije so ugotovili pri več rakih manjše tveganje kot povprečno v Sloveniji. Med upravnimi enotami Podravske regije pa je Upravna enota Maribor tista, ki v vseh obdobjih kaže statistično značilno večje tveganje za vse rake skupaj in za raka dojk.

V poročilu so pri drugih ugotovitvah zapisali, da pi primerjavi Podravske regije s povprečjem Slovenije pri več rakih ugotavljajo manjše tveganje v Podravski regiji kot povprečno v Sloveniji.
V poročilu so pri drugih ugotovitvah zapisali, da pi primerjavi Podravske regije s povprečjem Slovenije pri več rakih ugotavljajo manjše tveganje v Podravski regiji kot povprečno v Sloveniji. FOTO: Shutterstock

V prihodnje strokovnjaki onkološkega inštituta priporočajo zmanjševanje izpostavljenosti vsem trenutno poznanim nevarnostnim dejavnikom, tako na ravni posameznika kot na ravni družbe in okolja, ter nadaljnje obdobno spremljanje tega okoljsko onesnaženega območja glede bremena raka. Prebivalcem Kidričevega pa priporočajo zmanjševanje poznanih nevarnostih dejavnikov pljučnega raka, kot so aktivno in pasivno kajenje, izpostavljenost delcem PM10 ter drugim poklicnim in okoljskim nevarnostnim dejavnikom.

Raziskava ni ugotavljala vpliva glifosata na nastanek raka

"Analiza domnevno večjega pojavljanja raka pri zaposlenih v OŠ Rače iz rutinskih podatkov Registra raka ni možna, saj ne razpolagamo s podatkom o poklicu zbolelih," so zapisali v ugotovitvah. Izvedba analize bi bila možna, če bi bili na voljo osebni podatki, za kar je potrebna obvezna informirana privolitev vsakega posameznika, vseh zaposlenih za daljše časovno obdobje.

Najpogostejše vrste raka v Podravski regiji so enake kot pri prebivalcih celotne Slovenije. Pet najpogostejših rakov (rak debelega črevesa in danke, nemelanomski kožni rak, pljučni rak, rak dojk, rak prostate) tako v Podravski regiji kot v Sloveniji predstavljajo skupaj več kot polovico vseh rakov.

Raziskava prav tako ni ugotavljala povezanost izdelkov z glifosatom na nastanek raka. "Raziskava ni ugotavljala morebitnih vzrokov za ugotovljena večja ali manjša tveganja za nastanek raka. Raziskava ni preučevala vpliva, ki jih imajo izdelki z glifosatom na raka oziroma na celotno zdravje ljudi, niti ni preučevala varnosti glifosata," še piše v poročilu. Za celovito oceno tveganja glifosata na zdravje ljudi so pristojni na NIJZ, dodaja na onkološkem inštitutu.

Na vprašanje, ali bi Onkološki inštitut v drugi raziskavi lahko ugotavljal povezavo med glifosatom ali drugimi okoljskimi onesnaževali iz opazovanega območja z nastankom raka, odgovarjajo: "Z ocenjevanjem povezave med snovmi in njihovim vplivom na raka se ciljano ukvarjajo mednarodne agencije in inštituti s skupinami strokovnjakov, kakšna je npr. Mednarodna agencija za raziskave raka (IARC). Onkološki inštitut se pri svojih analizah naslanja na IARC razporeditev snovi glede na rakotvornost in ne izvaja raziskav, ki bi ugotavljale povzročitelja raka."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

bojer
10. 04. 2019 20.32
Rezultati morajo biti taki vsaj še nekaj let...
Uporabnik261021
10. 04. 2019 20.25
+6
Torej raziskavo je financirala tovarna kemičnih izdelkov Albaug,( piše pod prvo sliko) ki želi širiti proizvodnjo glifosfata, zaradi katerega v ameriki plačujejo miljonske odškodnine obolelim za rakom. Pop TV je v lasti ameriške firme. Upam da je vse jasno.
Save Palestina
10. 04. 2019 19.29
+5
Vsi mozni instituti lahko raziskujejo in ugotovijo, da ni tveganj za raka oziroma da snovi/delci ne presegajo mej. Nihče pa ne pove, da so spodnje meje snovi, ki vplivajo na človeka postavljene višje kot recimo v Kanadi, kjer imajo spodnje meje nižje postavljene od Slovenije. Kaj to pomeni na rezultatih. Pri uporabi iste metologije in iste raziskave bodo kandski razskovalci prisli do drugačnih rezultatov kot slovenski raziskovalci. Kanadski raziskovalci bodo prisli do rezultatov, da snovi povzročajo raka. Tako so pred leti neodvisni raziskovalci iz Kanade ugotovili, da je zrak onesnažen, Slovenci pa ne.
0OO7
10. 04. 2019 19.25
+8
Pa kdo bo te verjel temu zavajanju. Saj te nismo ovce! Še se spomnimo, kako so v osemdesetih odkrili skoraj 10 kratno prekoračitev pesticidov, fosfatov in nitratov v pitni vodi. Vodilni so problem rešili v mesecu dni. Zanje ni bilo nič pomembneje od zdravja tamkajšnjih ljudi. Normative za dovoljene maksimalne količine omenjenih snovi so podeseterili in spet je bilo vse v najlepšem redu. Hvala vam, okoljevarstveniki za kačo v nedrjih!
Simoni?
10. 04. 2019 18.41
+6
Onkološki inštitut: na Dravskem polju ni povečanega tveganja za raka! Ja tudi med prebivalci Begunj na Gorenjskem ni psihiatričnih bolnikov, tako kot jih tudi v Državnem zboru ni...
Anamarija Kapušin
11. 04. 2019 16.21