Slovenija

Opazovanje in pomoč

Strasbourg, 17. 01. 2007 07.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Z izkušnjami bomo pomagali, kjer pa bo šla Slovenija svojo pot, bomo radovedno opazovali, obljublja Merklova.

Predsedujoča trojka Evropske unije
Predsedujoča trojka Evropske unije FOTO: Reuters
Kot posrečeno kombinacijo držav je predsedujočo trojko EU označil predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso. Gre za države z različnih delov Evrope, različnih velikosti, različnega gospodarskega razvoja, pa tudi z različnimi izkušnjami v EU. Nemčija je namreč ustanovna članica EU, Portugalska je v EU vstopila pred 21 leti, Slovenija pred tremi leti. "Gre za tri generacije in računam na solidarnost med generacijami," je dejal Barroso in spomnil na moto nemškega predsedovanja EU: "Evropa bo uspela skupaj".

Predstavniki trojke predsedujočih držav EU - nemška kanclerka Angela Merkel ter premierja Portugalske in Slovenije Jose Socrates in Janez Janša so ob robu plenarnega zasedanja Evropskega parlamenta v Strasbourgu predstavili skupni 18-mesečni program predsedovanja EU. Pri tem so predstavili prednostne naloge držav v predsedujoči trojki in se strinjali, da je program ambiciozen, a realen. Naša prisotnost je izraz skupnih prizadevanj, je dejala Merklova.

Janša je poudaril, da je za Slovenijo predsedovanje velik izziv, in izrazil zadovoljstvo nad novo prakso priprave 18-mesečnega programa. "Ta pristop bo zagotovo prispeval k večji učinkovitosti, pa tudi k boljši kontinuiteti," je poudaril slovenski premier. Program je ambiciozen, je nadaljeval in poudaril, da vsebuje odgovore na vse tiste izzive, s katerimi se bo EU srečevala v prihodnjih 18 mesecih.

Poudaril je še, da je v programu veliko izzivov in nekaj zelo odgovornih vprašanj, na katere bo potrebno odgovoriti. "Slovenija je pri izvajanju tega programa zadnja na vrsti in računamo na zelo uspešno predsedovanje Nemčije in Portugalske, kar pomeni, da bodo ključna, najtežja vprašanja rešena že prej, preden bomo mi prišli na vrsto," je bil optimističen Janša. Med izzivi, s katerimi se bo med predsedovanjem EU srečala Slovenija, pa je omenil širitev schengenskega območja, revizijo prenovljene lizbonske strategije in zaveze k nadaljevanju širitvenega procesa EU.

V zvezi s širitvijo schengenskega območja je Janša poudaril, da je to "nekaj, kar bo prispevalo h konkretnemu združitvenemu občutku državljanov tudi iz novih članic EU ". Glede nadaljnjih širitev unije pa je napovedal, da bo Makedonija najkasneje v času predsedovanja Slovenije EU v prvi polovici leta 2008 dobila datum za začetek pristopnih pogajanj s povezavo.

Merklova za sprejetje evropske ustave

Slovenski premier Janša je poudaril, da ni več veliko časa za reševanje usode ustavne pogodbe EU, zato si bodo morali koraki predsedujočih držav pri tem "slediti zelo hitro".

Merklova, ki ima glede sodelovanja trojice dobre občutke, je vnovično v ospredje postavila oživitev ustavne pogodbe EU, za katerega želi Nemčija v času predsedovanja uniji pripraviti načrt poteka oživitve, simbolno vlogo pri tem ima tudi praznovanje 50. obletnice podpisa Rimske pogodbe, ki ga bo EU obeležila v Berlinu. Med temami, ki se bodo poleg ustavne pogodbe vlekle skozi vsa tri predsedovanja, pa je kanclerka med drugim naštela še energetiko, podnebne spremembe in izboljšanje zakonodaje.

Portugalski in Sloveniji je kanclerka zagotovila pomoč v pripravah na predsedovanje, v zvezi s Slovenijo pa je poudarila, da ne gre le za državo, ki je kot prva vzhodnoevropska oziroma srednjeevropska država prevzela evro, temveč bo kot prva od novink tudi predsedovala EU. "Z izkušnjami bo Nemčija Sloveniji rada priskočila na pomoč, kjer pa bo šla država svojo pot, bomo radovedno opazovali, ali bomo pri tem dobili nove vzpodbude," je dejala.

Merklova je v govoru poudarila pomembnost napredka pri sprejemanju nove evropske ustave.
Merklova je v govoru poudarila pomembnost napredka pri sprejemanju nove evropske ustave. FOTO: Reuters
Kratkost šestmesečnega predsedovanja je potrebno premostiti. Evropa potrebuje kontinuiteto, zato je ideja trojnega predsedovanja tako pomembna. Angela Merkel

Trio je odraz dejstva, da je v pol leta določne stvari težko speljati do konca, na drugi strani pa nekatere stvari potrebujejo tudi dolge priprave, je sodelovanje držav pri pripravi programa predsedovanja utemeljila Merklova in med slednjimi omenila priprave na vrha EU-Afrika, ki bo potekla v drugi polovici leta 2007, ko bo na čelu povezave Portugalska.

Za krepitev Evrope

Da je program uresničljiv, čeprav je ambiciozen, je poudaril tudi Socrates, ambicioznost pa je posledica dejstva, da želijo države v času predsedovanja okrepiti Evropo. Program naj bi po njegovih besedah vseboval tisto, "kar Evropejci in svet pričakujejo do Evrope. Tudi sam je med ključne izzive postavil ustavno pogodbo EU in lizbonsko strategijo, poudaril pa je tudi pomen oživitve dialoga med EU in Afriko ter v tej luči reševanje migracijskih in razvojnih vprašanj.

18-mesečni program predsedovanja je novost v pripravah na predsedovanje uniji, ki vzpostavlja tesnejše sodelovanje treh zaporednih predsedujočih držav pri oblikovanju programa dela v Svetu EU ter tako zagotavlja bolj učinkovito in tekoče uresničevanje prednostnih nalog povezave. Program je okvir, znotraj katerega bodo delovala tri predsedstva EU - Nemčija v prvi in Portugalska v drugi polovici tega leta ter Slovenija v prvi polovici leta 2008.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jezero
17. 01. 2007 17.10
Merklova je že dobila seznam urednikov na ZDF in ARD, ki jih je treba uravnotežiti. V Bild-u vlada panika. Enega od vodilih v VW pa so že postavili pred sodišče.
bojan1@mail386.com
17. 01. 2007 12.38
Janša, kaj naj rečem, čestitam za tvoj uspeh in zdaj živiš svoje sanje in sanje mnogih drugih, ha... krasno! Mihael