Gradiču podobna stavba ob trzinski obvoznici je konec devetdesetih privabila kupce 55 stanovanj. Resnico, da je še danes nedokončana stavba v lasti Vlaste Rijavec brez ustrezne dokumentacije, sprva je bil namreč tu mišljen motel, da vpis v zemljiško knjigo ni mogoč in da je pod hipoteko, ni sprva vedel nihče.
Stanovalec Jože Cof je povedal, da je to stanovanje kupil preko oglasa, preko agencije, upravni organi so overili vse kupoprodajne pogodbe, nihče pa ni povedal, da so obremenitve. Verjel je državi, verjel je žigom. "Bili smo naivni, vsi, ki smo kupili stanovanja na zaupanje, smo bili naivni," je povedal stanovalec Alen Adrovič.
Cena na kvadratni meter stanovanja je bila 236 tisoč tolarjev. Večina stanovanj je plačanih v celoti. Tisti upniki, ki so ostali brez stanovanj, a so jih plačali, so prek odvetniške pisarne Čeferin in Senica dosegli javno dražbo te edine lastnine zakoncev Rijavec. Ta bo 22. januarja. Vrednost objekta je ocenjena na 600 milijonov tolarjev, izklicna cena, gre za drugo dražbo, na lanski kupca ni bilo, pa je polovica te vsote. Za stanovalce grozljivo pa je dejstvo, da novi kupec do njih nima nikakršnih obveznosti. Lahko jih tudi izseli.
G. Cof je še povedal, da po tem, kar je sodišče objavilo, pomeni, da nimajo nič. Njihove kupoprodajne pogodbe, ki jih je overila država, so neveljavne, je izjavila sodnica. Stanovalka Antonija Horvat še dodaja, da ne razume, da sta lastnika nalagala 50 družin in kazala ponarejene dokumente.
Konec vse bolj črnega scenarija tega belega dvorca je trenutno nenapovedljiv.
JUHART: KUPEC SE MORA PREPRIČATI V ZEMLJIŠKO KNJIŽNO STANJE NEPREMIČNINE
Kaže da bodo kupci stanovanj v Trzinu tretji večji primer prevaranih kupcev v zadnjem času. Ali lahko primerjamo afere Zbiljski gaj, Brod in zdaj Trzin?
Prav gotovo lahko vidimo nekaj stičnih točk. Mislim, da je skupna značilnost ta, da niso predvsem kupci ravnali dovolj skrbno, oziroma včasih preveč naivno. Namreč nakup nepremičnine je precej resna stvar in bojim se, da včasih Slovenci posvetimo več pozornosti nakupu vozila kot pa nakupu nepremičnine.
Ali se lahko zgodi, da ostanejo brez stanovanj?
To je zelo težko komentirati, ker je potrebno poznati celotno ozadje, ampak po dokumentih, ki so mi bili predstavljeni, imam občutek, da gre za zastavne pravice nekaterih upnikov in da seveda vrednost objekta omogoča tudi poplačilo sedanjih stanovalcev. Potrebno pa bo stopiti do kakšnega pravnega strokovnjaka in zaščititi svoje pravice.
Za kakšne ponarejene dokumente bi tukaj lahko šlo in da ne gre za kaznivo dejanje?
Gotov gre za kaznivo dejanje. Če država nekaj overi, to ne pomeni, da overja vsebino in seveda dolžnost posameznega kupca je, da ravna skrbno in da se prepriča v zemljiško knjižno stanje nepremičnine.
Stanovanjski zakon je spremenjen, tudi vi ste ga pomagali pisati. Je to dovolj, da se preprečijo takšne prevare? Kakšne varovalke ima zakon?
Stanovanjski zakon je prvi, ki je prinesel te varovalke za kupce, mogoče za začetek nekoliko ožje, vendar recimo bančna garancija, ki jo mora dati prodajalec pred vpisom v zemljiško knjigo je gotovo dobra varovalka. Sprejema pa se tudi nova zakonodaja na tem področju, ki bi uredila še dodatne možnosti za izvedbo teh transakcij in predvsem prepovedala oglaševanje prodaje stanovanj, če za to ni poskrbljeno.
Na kaj morajo biti kupci še posebej pozorni?
Predvsem na to, da vsak nakup nepremičnine zahteva temeljito poznavanje zemljiško knjižnega stanja. Ne samo poznavanje, treba je poznati tudi vse posledice, ki so vpisane in seveda pravilno pravno presojo. Zato je seveda zelo koristno, da kupcu v tem primerih asistira strokovnjak, po možnosti ta, ki tudi odškodninsko odgovarja za svoje ravnanje.
To so sedaj po novem nepremičninske agencije…
Nepremičninske agencije, notarji, odvetniki, ki imajo zagotovljeno zavarovanje odgovornosti in so za to strokovnjaki.