Slovenija

'Ljudje se za oporoko in njeno hrambo na sodišču odločajo med drugim tudi zato, ker naj bi bila ta institucija zaupanja vredna'

Ljubljana, 07. 10. 2016 16.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Vrhovno sodišče opozarja, da ima trenutna zakonodaja glede shranjevanja oporok visoke elemente tveganja. Kdo bo povrnil morebitno škodo, ki je nastala zaradi nepravilnosti? Varuh opozarja, da mora država prevzeti odgovornost v primeru založenih oporok.

Vrhovno sodišče je na današnji novinarski konferenci ponovno poudarilo, da so zaradi problematike nerazglašenih oporok zakonodajalca že pozvali k pripravi zakonskih podlag za sistemske izboljšave. Zdajšnja zakonodaja ima namreč glede shranjevanja oporok visoke elemente tveganja, je danes pojasnila podpredsednica vrhovnega sodišča Nina Betetto.

Napake pri shranjevanju oporok na vseh 44 okrajnih sodiščih v Sloveniji so med skrbnim pregledom odkrili že lani, na problematiko pa so v četrtek s konkretnim primerom znova opozorile Primorske novice.

Bettetova je danes spomnila, da so lani po odkritih nepravilnostih ustanovili delovno skupino. Izdelala je smernice za ravnanje v primerih, ko oporoka ni bila razglašena, opravljen pa je bil zapuščinski postopek. Komisija je pripravila tudi predlog izboljšanja poslovnega procesa v zapuščinskih postopkih.

Navodil se morajo držati tako sodniki kot drugo osebje, je danes poudarila Betettova in ocenila, da ta navodila zmanjšujejo tveganja za napake, še bolj pa bi jih zmanjšala izboljšana zakonodaja. Med drugim so danes na novinarski konferenci pojasnili, da za hranjenje oporok sodstvo nima enotnega centralnega registra.

Sicer pa je omenjena delovna skupina ugotovila, da so poleg zakonodajnih pomanjkljivosti tudi pomanjkljivosti v poslovnih procesih glede informacijske podpore.

Po podatkih vrhovnega sodišča je bilo v obdobju od leta 1991 pred 44 okrajnimi sodišči skupno nerazglašenih 945 oporok. V 140 primerih bi lahko nastale materialnopravne posledice. Pregled so razširili še na stanje od leta 1945 do 1991, ko naj bi bilo okoli 300 primerov, v katerih bi lahko nastale materialnopravne posledice.

Na sodišču so danes poudarili, da od vseh oporok, ki jih sodišča hranijo, te številke predstavljajo manj kot en odstotek hranjenih oporok.

Sodišče sicer nima zakonske podlage za samodejno ukrepanje in povrnitev škode, pač pa morajo to storiti stranke same. Po besedah Bettetove za zdaj ne razpolagajo s podatkom, da bi že bila vložena kakšna tožba za zapuščino, ki jo morajo najprej vložiti oškodovanci, ali odškodninska tožba zoper državo. Je pa treba na možnosti tožb računati, je dodala.

Na ministrstvu za pravosodje od vrhovnega sodišča pričakujejo še poročilo ter odgovor na njihovo zaprosilo, v katerega je vključen tudi poziv za seznanitev z njihovimi ugotovitvami o številu takšnih primerov na vseh okrajnih sodiščih, ko so bile stranke pisno obveščene o napaki, ter za seznanitev z drugimi izvedenimi ukrepi v zvezi s to problematiko.

Betettova je danes zagotovila, da bo ministrstvo poročilo prejelo v najkrajšem možnem času, ker da je že vse narejeno.

Generalni sekretar Janko Marinko pa je med drugim poudaril, da je do primerov, ko oporoka ni bila razglašena, vodilo vrsto zadev. Zlasti pri starejših oporokah so po njegovih besedah podatki o vlagateljih zelo pomanjkljivi.

oporoka
oporoka FOTO: Thinkstock

'Država mora prevzeti odgovornost'

Varuh človekovih pravic opozarja, da mora država prevzeti odgovornost v primeru založenih oporok, preveriti razloge, zaradi katerih je prišlo do tega, in ustrezno ukrepati. Primer pomeni slabo upravljanje organov države in za mnoge dediče kršitev načela pravičnosti, opozarja varuh, ki je vprašanja naslovil tudi na predsednika vrhovnega sodišča.

Od vrhovnega sodišča zahtevajo informacijo o razlogih, da se je na vseh okrajnih sodiščih opravil pregled hrambe oporok in kdo je tak pregled odredil. Zanima jih tudi, zakaj se oporoke v sodni hrambi niso našle pravočasno.

Prav tako jih zanima, ali in kakšni ukrepi so bili v zvezi s tem sprejeti oziroma odrejeni, ali je bila ugotovljena odgovornost za tak položaj in kako bodo sodišča pristopila k njegovemu reševanju, da ne bodo (le) morebitni prizadeti posamezniki nosili bremena sprožanja novih postopkov zaradi uveljavljanja njihovih pravic v pravdi.

Usmerjanja oškodovancev zgolj na pravdanje na podlagi sedaj znanih podatkov pri varuhu ne štejejo za ustrezno rešitev, saj to po njihovem mnenju povsem spregleda, da so razlogi za zaplet na strani sodišč. Po njihovi oceni utegnejo novi sodni spori dodatno obremeniti sodni sistem, poleg tega pa ne krepijo zaupanja vanj in v državo.

Pri varuhu še opozarjajo, da se ljudje za zapis poslednje volje v oporoki in celo hrambo na sodišču odločajo iz posebnih razlogov, med drugim tudi zato, ker naj bi bila ta institucija zaupanja vredna, zato je nedopustno, da to po njihovi smrti ni bilo upoštevano. Poleg tega se sprašujejo, ali odškodnine lahko to sploh povrnejo.

"Država je dolžna prevzeti odgovornost za napake, če so jih povzročili njeni uslužbenci in ob tem tudi preveriti razloge, zaradi katerih je prišlo do neustreznega oziroma napačnega ravnanja ter na tej podlagi tudi ustrezno ukrepati," še opozarjajo pri varuhu človekovih pravic.

Pojasnili so še, da so se z enim od konkretnih primerov oz. pobud v zvezi z oporoko tudi sami seznanili.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (76)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

iebeck
09. 10. 2016 10.53
zulj001
09. 10. 2016 08.48
Ti levi privilegiranci, v raznih inštitucijah, bodo uničili državo,kdaj boste Slovenci to dojeli........
korintos23
08. 10. 2016 19.45
+2
Najboljše je vse župniku zapustiti kot vaše prababice! hahaha
Absolutist 1
08. 10. 2016 18.30
+5
Podpredsednici je v borbi za Srasbourg zmanjakalo časa za kontrolo svojih podrejenih.Zaradi njene oholosti pa naj bi to plačala država.Kdo je država,država sem jaz tovarišica Betteova,zato vam ne bom plačal stroškov,ki bodo nastali z reševanjem teh zaostalih zadev po vaši krivdi in ustanove ki jo vodite.
mallonge
08. 10. 2016 13.21
+9
Če želite, da sodišča delajo jih morate tožiti, pravi podpredsedniška babura.
mallonge
08. 10. 2016 13.22
+7
Iz teh sodnikov bi nastal prvovrsten kompost.
zulj001
08. 10. 2016 13.07
+8
Predsedniki teh sodišč ne bodo odgovarjali za to kozlarijo ,ampak bodo napredovali,tako je to v tej državi ......
mallonge
08. 10. 2016 12.23
+3
Meni je sodnik poslal zapuščinsko v kateri je bila kot dedinja namesto mene navedena neka gospa. Predpostavljam, da je bila mlada, prsata in sploh poželjenja vredna, saj je sodnik tako zapisal sam osvoje mokre sanje. Res je samotno to sojenje.
snupy1
08. 10. 2016 09.26
+7
Odgovornost ne nosi država. Kakor tudi odgovornost ne nosi podjetje. Nekdo, kot posameznik je odgovoren. In potem bo vse zopet izplačano iz proračuna. Denar pa kar izginja iz njega. Pa dost je te zaj**ancije. Tisti, ki je založil papirje in povzročil škodo naj tudi plača odškodnino. Nehajte se skrivati za MOJIM denarjem.
marker1
08. 10. 2016 08.10
+4
Sistemske napake so samo slab izgovor za nedosledno delo sodišč.
lobo1112
07. 10. 2016 22.31
+12
Lisici v kokošnjaku je moč bolje zaupati, kot pa ... , ker bo nehala jesti kokoši, ko bo sita!
ferencz 1
07. 10. 2016 22.26
+13
A bodo zdej predsedniki sodišč odstopili, tam kjer so založili te zadeve, a se ni pred enim tednom tisti šef sodnikov tisti P: ponujal ko je izjavil Klemenčič, da bodo padale glave.
ferencz 1
07. 10. 2016 22.25
+13
UStqanavljam stanko KES (Kontra Evropski Skupnosti), cilj sprememba ustava in odvzem trajnega mandata sodnikom -lenuhom.
ferencz 1
07. 10. 2016 22.24
+14
No pa še to povejte, da imamo v Sloveniji največ sodnikov na prebivalca v EU 41 sodnikov, povprečje v EU je 21 sodnikov na prebivalca, in sodne postopke, ki najdlje trajajo v EU!
mackon08
07. 10. 2016 22.11
+15
Sodišče zaupanje vredna institucija, halo pri nas najbolj pokvarjena.
lobo1112
07. 10. 2016 22.29
+9
Bolj zaupam lisici v svojem kokošnjaku kot pa našemu sodstvu!
nonna
07. 10. 2016 22.03
+9
Zakaj bi pa država morala odgovarjati za te napake? Država smo mi, davkoplačevalci. Vse dokler bodo neki varuhi obtoževali in pozivali državo, naj prevzame krivdo za vse kar je narobe, se bodo napake v vseh državnih službah dogajale. Če jaz naredim kaj narobe, odgovarjam jaz. Naj se že enkrat sprejme, da zaposleni v državnih službah odgovarjajo oni za svoje napake. Tisti, ki je založil oporoke, naj tudi odgovarja. Konec koncev smo mu vsi mi plačevali za njegovo delo. A zdaj bomo plačevali še njegove napake?
lobo1112
07. 10. 2016 22.23
+9
Država je najprej odgovorna za delo svojih inštitucij! Narobe je mislenost, da bi morala vpisničarka odgovarjati za svojjo napako, če je sistem neunčikovit. Odgovornost je od vpisničarke naprej do njenih nadrejenih in naprej do države!!! Odgovornost pa mora biti v sorazmerju s plačo katero dobivaš!!! Tisti, ki dobiva večjo plačo in dodatke za odgovornost je bolj odgovoren!!! Tako enostavno!!! Davkoplačevalci pa smo ravno tako krivi, ker volimo napačne ali pa se nam ne ljubi iti na volitve! Če drugega ne oddati neveljavni listič, ker nimamo izbire s katero bi bili zadovoljni!!!
Samo.Jst
07. 10. 2016 20.49
+14
A ta veja JU bo tudi strajkala da imajo prenizke place?
kaverna
07. 10. 2016 21.08
+2
Po rezultatih sodeč si ne bi smela drzniti.Je pa res snob je snob.
kaverna
07. 10. 2016 20.31
+7
Pravično in resnica je upoštevati pokojnikovo željo.Postavlja se vprašanje če sodstvo ne upošteva pravice in resnice kaj potem upošteva in koliko časa bo še upoštevalo tako delovanje ki mu ne morem reči pravica in resnica,še manj pa v imenu ljudstva?.
kaverna
07. 10. 2016 20.22
+5
Dobro nekaj je oporok ki so jih odkrili.A pa je možno da je recimo nek upravičenec v tem času tudi umrl,pa da se za oporoko sploh ne ve?.Kdo potem pobere država,birokrati?.Preigravam možnosti ki bi tudi lahko aktualne,glede na to da je že 945 oporok " založenih".Kriminal na kvadrat.Še to se sprašujem če bi se recimo oporoka založila kateremu od sodnikov ali ne vem kateremu,pa bi mu potem povedali da je to sistemska napaka.Enostavno ne morem verjeti,pa če me še tako prepričujejo.
Madeni
07. 10. 2016 20.10
+20
V tej državi ni vladne službe, ministrstva, politika, ene same službe v celem javnem sektorju, da je tragedija še večja ni niti enega spoštovanja vrednega posameznika so samo Barabe, Lopovi, Kriminalci od prvega Kulturnika, prek pravsodja Cerarjeve garniture do zadnjega dekana in profesorja..
Madeni
07. 10. 2016 20.10
+20
Samo še prostovoljni GASILCI nekaj veljajo ostalo pa NAROD dobesedno sovraži..
komarec
07. 10. 2016 20.01
+23
V tej državi ni državne institucije, ki bi bila spoštovanja vredna.
lobo1112
07. 10. 2016 22.43
+2
Kako ne? Saj imajo razne etične kodekse sprejete! Razen seveda kodekse in pravilnike ter zakone o odgovornosti! Pa četudi bi to imeli sprejeto, bi bilo premalo inšpektrojev ipd..., ki bi bili kos nalogi! Na žalost!!!
lobo1112
07. 10. 2016 22.45
+3
To je zato, ker se vedno okrivi in terja odgovornost od tistih, ki ne prejemajo DODATKA za odgovornost!
lobo1112
07. 10. 2016 22.48
+2
To pa je zato, ker so vedno krivi tisti, ki ne dobivajo dodatka plači za odgovornost! Če dobivaš ta dodatek, bi moral tudi nositi odgovornost! Potem pa bi morda kaj "štimalo" v javni upravi! Tisti, ki dejansko dela, bi moral dobiti ta dodatek in tudi odgovarjati oziroma tisti, ki dobiva, bi moral odgovarjati! Pa ta zdrava kmečka logika je preveč za tiste, ki so diplomo kupili!
lobo1112
07. 10. 2016 22.50
+1