Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) kot upravljavec in skrbnik sistema kartice zdravstvenega zavarovanja priporoča zavarovanim osebam posebno pozornost pri potrjevanju kartice in uporabi podatkov o dopolnilnem zdravstvenem zavarovanju s kartice od srede, 1. marca, dalje. Od tega dne dalje bo namreč več kot 200.000 zavarovanih oseb imelo po novem sklenjeno dopolnilno zdravstveno zavarovanje pri drugi zavarovalnici, je dejal direktor sektorja za sistem kartice zdravstvenega zavarovanja pri ZZZS Marjan Sušelj.
Zavarovanci naj pred obiskom zdravnika, farmacevta ali druge zdravstvene ustanove od 1. marca dalje obvezno potrdijo svojo kartico na samopostrežnem terminalu in na ta način osvežijo svoje podatke o veljavnih zavarovanjih. Pri potrjevanju naj bodo pozorni na obvestila samopostrežnega terminala o zapisanih dopolnilnih zdravstvenih zavarovanjih. Do strani z natančnimi podatki o dopolnilnih zdravstvenih zavarovanjih zavarovanec pride z dotikom imena svoje zavarovalnice. Če se zapišejo drugačni podatki, kot jih zavarovanec pričakuje, naj napako razčisti s svojo prostovoljno zdravstveno zavarovalnico, je dejal Sušelj.
Izvajalci zdravstvenih storitev bodo v primeru, da na kartici ni podatkov o dopolnilnem zdravstvenem zavarovanju, prisiljeni od zavarovanih oseb zahtevati doplačilo za opravljene storitve v primerih, kjer za to obstajajo zakonske podlage, opozarjajo v ZZZS. Zavarovanec naj ob obisku zdravnika, farmacevta ali druge zdravstvene ustanove zdravstvenemu delavcu pojasni, pri kateri zavarovalnici ima sklenjeno dopolnilno zdravstveno zavarovanje.
Zaradi kratkih izvedbenih rokov, formalnih postopkov prehoda v drugo zavarovalnico in velikega števila sprememb bi pri podatkih o dopolnilnem zdravstvenem zavarovanju od 1. marca dalje pri posameznih zavarovanih osebah lahko prišlo do tega, da na kartici ni zapisanega nobenega dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, čeprav ima zavarovanec sklenjeno zavarovanje pri svoji zavarovalnici. Nadalje se lahko zgodi, da je na kartici zapisano dopolnilno zdravstveno zavarovanje, vendar ni veljavno, ali pa je na kartici zapisanih več veljavnih dopolnilnih zdravstvenih zavarovanj.
V skladu s spremembami zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju se je konec lanskega leta izteklo štirimesečno obdobje, v katerem so imele zavarovane osebe možnost, da se odločijo za zamenjavo zavarovalnice, pri kateri so imele sklenjeno dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Za zamenjavo svoje zavarovalnice se je odločilo več kot 200.000 zavarovanih oseb.
Zamenjava zavarovalnice posledično pomeni spremembo podatkov o dopolnilnem zdravstvenem zavarovanju na kartici zdravstvenega zavarovanja pri vseh tistih zavarovanih osebah, ki so se za tako zamenjavo odločile. Odpoved zavarovanja pri stari zavarovalnici in začetek veljavnosti zavarovanja pri novi zavarovalnici se bosta na kartici odrazila od 1. marca dalje, ko bo tudi dejansko stopilo v veljavo zavarovanje pri novi zavarovalnici.
Vzajemna: Z novim zakonom spremenjeni popusti
Zaradi številnih vprašanj zavarovancev je Vzajemna znova pojasnila novosti, ki bodo začele veljati s 1. marcem zaradi zakonskih sprememb na področju dopolnilnih zdravstvenih zavarovanj. Tako se bo premija nekaterim zavarovancem zvišala, drugim znižala, v naslednjih dneh pa bo stekel tudi postopek vračanja premij tistim zavarovancem, ki so premijo plačevali letno in so plačali preveč.
S 1. marcem bo pričela veljati nova zakonodaja, ki ureja področje dopolnilnih zdravstvenih zavarovanj. Kot poudarjajo na Vzajemni, so zavarovance o vseh spremembah, ki se nanašajo na novo zakonodajo, redno obveščali, kljub temu pa so v zadnjih dneh prejeli klice številni zavarovancev, ki so v februarju prvič prejeli položnice za dopolnilno zdravstveno zavarovanje po novem zakonu.
Na Vzajemni tako pojasnjujejo, da novi zakon med drugim spreminja možnost dodeljevanja popustov na premijo (polna premija 4.737 tolarjev, s popustom 4.595 tolarjev), ki odslej znaša tri odstotke, in sicer le v primeru, ko ima zavarovalnica nižje administrativne stroške. Do popusta pri Vzajemni so tako upravičeni tisti zavarovanci, ki premijo plačujejo letno, in tisti, katerim se premija odteguje od plače.
Novosti pa veljajo tudi za tiste zavarovance, ki premijo plačujejo enkrat letno: ti so prejšnji teden prejeli novo položnico za plačilo letne premije v višini 55.140 tolarjev. Položnico so prejeli tudi tisti med njimi, ki imajo premijo že plačano za enega ali več mesecev po marcu letos. Kot pojasnjujejo na Vzajemni, so bili dolžni novo položnico izstaviti tudi slednjim, preplačani znesek lanskoletnega letnega plačila pa jim bodo povrnili najkasneje do 31. marca.
Zavarovanci s preplačano premijo zaradi letnega plačila bodo v prihodnjih dneh dobili pismo, v katerem jih njihova zavarovalnica poziva, naj ji posredujejo svoj tekoči račun, na katerega jim bo nakazala preplačilo. Na enak način pa bodo vrnili premijo tudi tistim, ki so imeli preplačilo, pa so zamenjali zavarovalnico, še pojasnili na Vzajemni.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.