Pahor: Vlada hodi po stari poti
Predsednik Socialnih demokratov Borut Pahor je svoje vtise o delu Janševe ekipe strnil z besedami "manj od možnosti in pričakovanj". Tako je pohvalil odločitev vlade za reforme. "Mislim pa, da se je tega lotila slabo. Vlada je podcenila pomen javnega mnenja, ki se potrebnosti sprememb ne zaveda in se jih celo boji. Zato bi morala najprej temeljiteje argumentirati koristnost reform, njihove cilje in možne poti. Predvsem pa bi morala dati še več prostora in časa javnemu dialogu, zlasti socialnim partnerjem."
Vlada je po mnenju poslanca v Evropskem parlamentu tudi podcenila okoliščino, da bo javnost potrebo po reformah lažje sprejela, če bo izvršilna oblast z vsemi drugimi ravnanji dajala vtis, da ji gre predvsem za cilje reform, torej večjo varnost in blaginjo ljudi. "V resnici pa prevečkrat daje vtis, da ji gre predvsem za utrditev oblasti." Predsednik druge največje opozicijske stranke najbolj kritizira "običaj vlade, da ji je politična lojalnost pomembnejša od sposobnosti. Tega nesrečnega običaja si sicer ni izmislila ta vlada, je pa ob začetku mandata napovedala novo pot. Glede tega hodi kar lepo po stari".
SNS: Koalicijski partnerici zavirata SDS
V SNS delo vlade v minulem letu ocenjujejo z oceno 3-4 na lestvici do 10. In sicer zato, ker je vlada marsikaj dobro nastavila, potem pa se je vse "sfižilo". Predsednik stranke Zmago Jelinčič je na četrtkovi novinarski konferenci ocenil, da sta za to krivi koalicijski NSi in SLS, ki sta po prepričanju Jelinčiča pesek v kolesju koalicije in zavirata dobre namene SDS. Podpredsednik nacionalne stranke Sašo Peče je kot problematičen ocenil odnos vlade do Državnega zbora. Kritiziral je predvsem nesodelovanje vladnih predstavnikov na sejah matičnih odborov in državnega zbora ter se ob tem vprašal, ali gre morda za problem samovšečnosti vlade.
SDS: Nove obljube
V največji vladni stranki SDS med že uresničenimi obljubami poudarjajo odpravo avtomobilskih nalepk, poenostavitev urejanja upravnih postopkov in bistveno znižanje notarskih tarif. "Uresničili smo odpravo davka na izplačane plače, ustvarili stimulativno davčno okolje, uvedli nove olajšave pri podjetniškem obdavčevanju, nove davčne olajšave za vlaganje v raziskave in razvoj v obliki zmanjšanja davčne osnove," so navedli v SDS.
"Po volji ljudstva" je bil uzakonjen novi zakon o RTV Slovenija, ki bo prinesel preglednejše in jasnejše delovanje javnega zavoda in večje pristojnosti generalnega direktorja, RTVS pa bo delovala v korist javnosti in ne zgolj za lastne interese, so prepričani slovenski demokrati. "Še posebej smo zadovoljni, da je vladna politika kljub izjemno ostremu nasprotovanju opozicije z vsemi njenimi sateliti vred doživela potrditev z neposredno odločitvijo ljudstva na referendumu."
V zvezi s pripravljenostjo vlade pri iskanju konsenza o reformah v SDS opozarjajo, da je vlada za pogajanja s socialnimi partnerji že potrdila pogajalska izhodišča, zato je "neprimerno in neodgovorno vnaprejšnje nasprotovanje gospodarskim reformam" s strani tistih, ki so s svojo "napačno gospodarsko politiko Slovenijo na primerjalnih lestvicah konkurenčnosti potisnili za več kot 20 mest navzdol ter ogrozili zelo veliko število delovnih mest".
NSi: Lahko bi storili še več
Podpredsednik Nove Slovenije Alojz Sok je ob pozitivni oceni dela vlade ocenil, da bi z izbiro najboljših kadrov za odgovorna delovna mesta lahko storili še več. Po 12 letih vladavine levosredinskih vlad je bil namreč začetek mandata težaven zaradi najvišjih uradnikov, ki so jih je imenovale prejšnje vlade. Po mnenju vodje poslancev druge največje vladne stranke je vlada pripomogla k "resnemu zmanjševanju birokratskih ovir", že z rebalansom za leto 2005 pa je uspela zmanjšati javnofinančni primanjkljaj ter istočasno povečati sredstva za občine, zdravstvo ter znanstveno-raziskovalno dejavnost.
Vladi je uspelo spremeniti dobršen del davčne zakonodaje in tako poenostaviti postopke ter odpraviti nesmisle v davčni zakonodaji. Počasi se zmanjšuje nezaposlenost kljub dejstvu, da je prejšnja vlada umetno vzdrževala nekatera podjetja, ki se niso pripravila na izzive globalnega gospodarskega razvoja, še meni Sok, ki je omenil še pozitivne spremembe na pravosodnem področju. Glede umika iz gospodarstva je poudaril, da je vlada že pri prvem umiku iz Mercatorja doživela hudo kritiko opozicije, čeprav sta KAD in SOD ravnala v skladu z veljavno zakonodajo.
SLS: Zadovoljni s svojo vlogo
V SLS so prepričani, da so njihovi trije ministri odgovorno prevzeli zelo pomembne in razvojno naravnane resorje. Tako so že vidne "poživljene aktivnosti na področju gradnje stanovanj", soglasno je bil sprejet zakon o zaščitni ekološki coni, nadaljujejo se aktivnosti na področju izgradnje avtocest, pomembno pa se je že v prvem letu izboljšal finančni položaj občin. Ob tem v ljudski stranki dodajajo, da so še vedno nezadovoljni z napredovanjem procesa decentralizacije Slovenije.
V SLS še menijo, da so zelo delovno vstopili v vladno koalicijo, kjer lahko ob dobrih argumentih uspeš "ne glede na relativno moč v koaliciji". Ob tako intenzivnem tempu, kot ga ima sedanja vlada, pa v SLS tudi ocenjujejo, da bi bila dobrodošla pogostejša delovna srečanja na ravni koalicije.