Najbolj skrbno so program prebrali v socialdemokratski stranki, ki v njem vidijo spisek želja iz koalicijske pogodbe, Mramorjevih ukrepov in bolečine zaradi neuspele ustaven reforme. Po mnenju predsednika SDS Janeza Janše je novost le Program za učinkovit vstop v Evropsko unijo, vendar bi vlada tega morala izdelati sredi 90-ih let, ko je Slovenija pričela pogajanja za vstop v EU. V programu najdemo kombinacijo treh elementov: "okrnjen spisek želja iz koalicijske pogodbe, dodani so elementi javnofinančne reforme, ki jo je predstavil finančni minister Dušan Mramor na začetku tega leta, vsebuje pa še poskuse zdravljenja bolečine zaradi neuspehov pri spremembi ustave, predvsem pri regionalizmu", je povedal Janša.
Janša meni, da se vidi, da so dokument pisali v različni resorjih. Med ključnimi cilji je napisano, da si bo vlada prizadevala ohraniti raven socialne varnosti, hkrati pa je cilj zniževanje rasti plač. To po definiciji ne gre skupaj, je poudaril Janša.
Neambicioznost se po njegovem kaže v tem, da izpušča mnoge stvari, ki bi bile potrebne, in je brez odgovornosti ter zavezujočih rokov. Janša meni, da ne ponuja odgovorov na vprašanja, kaj se bo zgodilo, če se posamezni elementi tega programa ne bodo uresničili. "Kaj bo storila vlada in koalicija? Bo vlada odstopila?", se je vprašal predsednik največje opozicijske stranke.
Koalicija tudi ne priznava odgovornosti za trenutno stanje, ki pa ga v programu opisuje "dokaj alarmantno". Napovedal je, da "se ne bo nič zgodilo, nihče ne bo odstopil, večina ukrepov v naslednjem letu ne bo uresničenih, za kar bo kriva mednarodna situacija, LDS in vladne stranke pa ne bodo nič krive in bodo pred volitvami ponujene kot najboljša izbira".
Ker je program pisan po točkah, bo opozicija lahko vlado po enem letu "prijela za besedo", vendar Janša dvomi, da se bo to ustrezno slišalo v javnosti, tako kot se ne preverja koalicijska pogodba. Mnogi roki so zamujeni, nihče pa tega z izjemo nekaj člankov ni analiziral, je dejal. Zdravstveno reformo in regionalizem bo Janša komentiral na ločenih novinarskih konferencah še pred parlamentarnimi počitnicami.
" Zelo smo presenečeni, da je vladajoča koalicija šele zdaj odkrila, da gremo v Evropo in da je treba nekaj storiti na tem področju in pripraviti naše gospodarstvo na izzive veliko večje konkurenčnosti. Na to smo opozarjali že pred dvemi leti, ko smo jih opozarjali na to, da morajo temu nameniti malo več pozornosti, ne pa samo organizirati neko slovensko navzočnost na južnih trgih," meni predsednik NSiAndrej Bajuk .
"Program, ki ga je sprejela koalicija, kaže na to, da morajo popraviti ogromno zadev, ki jih Drnovšek ni uredil za časa svoje vladavine. Kaže na to, da je bil gospodarski program nedodelan, da so bile zadeve izpeljane slabo ali pa sploh niso bile izpeljane in v bistvu, da je tista zgodba o uspehu prazna lupina," je program ocenil prvak SNS Zmago Jelinčič.
"Kljub določenim pričakovanjem v stranki SMS to ocenjujemo predvsem kot predstavo za javnost v sicer zelo lepem protokolarnem objektu, ki pa ni prinesla nič novega. Nenazadnje je vse skupaj na žalost izpadlo kot predpočitniško rokovanje, kakšna pa je dejansko volja koalicije za realizacijo sprejetih dogovorov, bo nenazadnje pokazala jesen, ko bo treba neposredno pokazati in dati podporo prepotrebnim reformam," je povedal predsednik stranke SMS Dominik Černjak.