Slovenija

Opozicija: kritično stanje javnih financ

Ljubljana, 29. 11. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/M.P./D.O.
Komentarji
0

V parlamentu se nadaljuje razprava o proračunu na naslednji dve leti. Opozicija (SDS, NSi) opozarja na kritično stanje javnih financ.

Odbor za finance in monetarno politiko je v tretjem nadaljevanju seje, na kateri obravnava predlog zakona o izvrševanju državnega proračuna za prihodnji dve leti, potrdil še štiri od skupaj 43 členov zakona.

Člani odbora so tako doslej potrdili devet členov zakona, ki je na dnevnem redu izredne seje DZ, na kateri poslanci sprejemajo predlog državnega proračuna za leti 2002 in 2003. Uveljavitev zakona o izvrševanju državnega proračuna je neposredni pogoj za uveljavitev in izvrševanje proračuna.

Občine brez denarja za investicije

Zakon o izvrševanju proračuna bo urejal obseg zadolževanja države, poroštev države in obseg zadolžitve javnega sektorja na ravni države v prihodnjih dveh letih ter druge elemente, ki jih določa zakon o javnih financah. Člani odbora za finance so se v današnji obravnavi strinjali, da se neporabljena sredstva iz izvajanja programov predpristopne pomoči Evropske unije na koncu leta 2002 lahko prenesejo v leto 2003, niso pa potrdili predloga Andreja Vizjaka (SDS), da naj bi se v naslednje leto prenašala tudi neporabljena sredstva iz naslova občinskih investicij.

Sredstev namreč ni mogoče pravočasno porabiti, ker se razpisi objavijo prepozno, po prepričanju številnih članov odbora, ki so tudi župani, namenoma. Možnosti prenosa neporabljenih sredstev za investicije je nasprotoval finančni minister Anton Rop, namesto tega pa obljubil ustrezno dopolnitev 36. člena tako, da bo potrebno razpise za investicije potrebno objavljati že spomladi.

Letos prvič dobivamo finančni načrt za dve leti (2002, 2003), s čimer želi vlada zagotoviti predvidljivost in preglednost proračuna. V letu 2002 naj bi se v državni proračun steklo 1223,3 milijarde tolarjev, odhodki pa so ocenjeni na 1348,5 milijarde tolarjev. Za leto 2003 pa vlada načrtuje 1348,5 milijarde tolarjev prihodkov in 1454,7 milijarde tolarjev odhodkov.

Opozicija: zakrbljujoče stanje javnih financ

Po včerajšnji predstavitvi predloga dopolnjenega proračuna za prihodnje leto so se nanj bolj ali manj kritično odzvali predstavniki poslanskih skupin. Večina pripomb je šla na računa prepočasnega regionalnega razvoja, predvidenega zviševanja davčnih obremenitev in pomanjkanja volje do varčevanja. Tako je Miha Brejc (SDS) ocenil, da proračun odraža zaskrbljujoče stanje javnih financ, Franci Rokavec (SLS+SKD) pa je vlado pozval, naj najprej začne varčevati pri sebi. Alojz Sok (NSi) je izrazil začudenje nad dejstvom, da vlada ob pripravi dopolnjenega predloga proračuna, v katerem je upoštevala predvideno upočasnitev gospodarske rasti, ni zmanjšala predvidenih odhodkov, temveč jih celo povečala. Finančni minister Anton Rop je očitke zavrnil in zatrdil, da je stanje javnih financ v Sloveniji relativno dobro.

Proračunska »cvetka«: fotokopiranje

V proračunu za prihodnje leto je med stroški kar nekaj »cvetk«. Nerazumljivo je denimo, da vlada leta 2002 za fotokopiranje namenja dvakrat toliko denarja kot letos - 11 milijonov tolarjev - če je pred kratkim prešla na elektronske seje in fotokopiranje skoraj ni več potrebno.

Tudi postavka 2242 ministrstva za kmetijstvo izstopa: namreč 376 milijonov za promocijo sadja in vina, ki je v proračunu ni bilo ne lani, ne leto pred tem.

Poslanci sejo nadaljujejo, vse pa kaže, da se bo razprava zavlekla in da bo proračun sprejet šele v petek.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10