Odbor DZ za obrambo, ki je na nujni seji obravnaval poročilo o delovanju pripadnikov Slovenske vojske v misiji zveze NATO v Iraku, ni podprl predloga poslanskih skupin LDS in SD, da bi vlado pozvali k preklicu sklepa o napotitvi novih štirih inštruktorjev SV v državo. Je pa odbor na koncu brez glasu proti sprejel poziv vladi, naj ga tekoče obvešča o poteku misije in varnostni situaciji.
Nujna seja, ki sta se je udeležila tudi obrambni minister Karl Erjavec in državni sekretar na zunanjem ministrstvu Božo Cerar, je bila sklicana na predlog poslanskih skupin LDS in SD. Skupini sta predlagali, da bi se še pred v naslednjih dneh predvideno rotacijo slovenskih inštruktorjev, ki v Iraku pomagajo pri urjenju iraških vojakov, pozvalo vlado, naj zaradi spremenjenih varnostnih razmer spremeni odločitev o napotitvi in spremeni obliko sodelovanja Slovenije v omenjeni misiji zveze NATO. Razprava se je zatem vrtela predvsem o tem, kaj naj bi bile spremenjene varnostne razmere in kakšno je dejansko stanje v Iraku.
Erjavec in Cerar sta poudarila, da je situacija v Iraku sicer res dramatična, a da je bilo v zadnjih šestih mesecih po napotitvi prvih štirih slovenskih vojakov v Irak v tej državi narejen določen napredek, zlasti v smislu oblikovanja parlamenta in vlade. Po mnenju vlade in koalicije tudi ni razloga, da bi se Slovenija umaknila iz Iraka, saj se zavzema za multilateralen pristop reševanja kriz in pri tem tudi aktivno sodeluje.
V LDS in SD so bili nasprotno mnenja, da v Iraku ni opažati sprememb na bolje in da pravzaprav tam že divja državljanska vojna, vlada pa je nezmožna delovati. Prav tako so znova izpostavili vzroke za nastalo situacijo v Iraku in poudarili, da misija zveze NATO teh vzrokov ne odpravlja. Predsednik odbora Tone Anderlič (LDS) je v tej luči poudaril, da misija zveze NATO zato tudi ni klasična mirovna operacija in da Slovenija v njej ne bi smela sodelovati.
Predstavniki strank vladne koalicije tovrstnih mnenj niso delili z opozicijo in so podpirali ocene predstavnikov vlade, da dogodki v Iraku vendarle nakazujejo tudi pozitivne trende. So se pa člani odbora strinjali, da bi jih morala vlada bolj tekoče obveščati o varnostni situaciji v Iraku in poteku misije. Parlament je sicer že na izredni seji februarja naložil vladi, da ga mora o poteku misije v Iraku obveščati po treh mesecih po napotitvi, odbor pa se je danes zavzel, da bi ga vlada obveščala bolj tekoče.
Na koncu je bil to tudi glavni sklep današnje nujne seje odbora DZ za obrambo, ki se v celoti glasi, da odbor "na podlagi doseženega napredka v Iraku s sprejemom ustave, izvedenih volitev z visoko udeležbo ter oceno mednarodne skupnosti o stanju v Iraku, ki nakazuje tudi pozitivne trende, poziva vlado RS, naj tekoče obvešča DZ in s tem tudi odbor o dejavnostih in izkušnjah slovenskih vojakov ter morebitnih posebnih varnostnih izzivih". Poslanci v sklep sicer niso zapisali, kaj naj bi pomenilo "tekoče" obveščanje s strani vlade, vendar se je med razpravo pokazalo, da si želijo obveščanje na mesečni ravni.
Za ta sklep je glasovalo sedem članov odbora, en pa se je vzdržal. Pred tem je odbor s petimi glasovi proti in tremi za zavrnil predlog opozicije, da bi pozvali vlado k umiku odločitve o sodelovanju Slovenije v misiji NATO v Iraku. Novi štirje inštruktorji SV bodo sicer iz Neaplja, kamor so dopotovali v minulih dneh, ta konec tedna odpotovali v Irak.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.