
Avstrijski opozicijski politiki so na zasedanju parlamenta na Dunaju od avstrijske vlade zahtevali, naj se zavzame proti gradnji jedrskih elektrarn v sosednjih državah. Predstavnica Zelenih Eva Glawischnig je opozorila, da nameravajo v Sloveniji ter na Madžarskem in Slovaškem "na novo zgraditi ali podaljšati dobo obratovanja petim jedrskim reaktorjem", zato bi morala vlada po njenem mnenju "pravočasno nastopiti".
Avstrijski okoljski minister Josef Pröll (ÖVP) ji je odgovoril, da vlada uporablja vsa sredstva, ki jih ima na voljo in opozoril, da mora Avstrija spoštovati nacionalno zakonodajo drugih držav.
Slovenski minister odgovoril avstrijskemu
Glawischnigova je menila, da bo Avstrija ponovila napako iz 90. let, ko ni preprečila gradnje štirih obmejnih reaktorjev, saj ni pravočasno ukrepala in ni predstavila nobene alternative. "Sedaj grozi, da bo vlada naredila enako napako", je poudarila Glawischnigova in opozorila, da "nekaj pisem ni dovolj".
Pröll je odgovoril, da "pisanje pisem včasih prinese tudi nekaj dobrega". Tako mu je slovenski okoljski minister Janez Podobnik zagotovil, da slovenska vlada ni sprejela odločitve o izgradnji novega bloka jedrske elektrarne Krško. "Vzdolž avstrijske meje ne obstajajo nobeni konkretni načrti o izgradnji, ki bi jih sprejela kakšna vlada, so pa tu razmišljanja o podaljšanju obratovalne dobe," je dejal Pröll. Dejal je še, da Avstrija pozorno spremlja ustrezne dogodke v sosednjih državah, vendar opozoril, da je energetska politika njihova nacionalna zadeva.
"Avstrijci se bojijo"
Predstavnik opozicijskih socialdemokratov (SPÖ) je medtem opozoril, da se "Avstrijci bojijo", od vlade in parlamenta pa pričakujejo, da bosta te skrbi upoštevala. Menil je še, da dosedanji ukrepi niso prinesli nobenega rezultata; češka jedrska elektrarna Temelin ni postala varnejša "niti za milimeter".
Svobodnjaki (FPÖ) so ob tem pripomnili, da so bili edina stranka, ki je povezovala češki vstop v EU z vprašanjem Temelina.
Avstrija, ki ima veliko vodnih elektrarn, ni nikoli uporabljala jedrske energije. V 70. letih je bila na Donavi zgrajena jedrska elektrarna Zwentendorf, ki pa ni nikoli začela delovati, saj so Avstrijci na referendumu leta 1978 zavrnili začetek njenega delovanja.