Zaradi obstrukcije poslanskih skupin opozicijskih strank LDS, SD in SNS državnemu zboru tudi danes ni uspelo sprejeti sprememb proračuna za leto 2007. Poleg tega so v opoziciji danes napovedali obstrukcijo še pri glasovanju o ostalih proračunskih dokumentih, zato je predsedujoči France Cukjati (SDS) sejo prekinil. Nadaljevala se bo v ponedeljek dopoldne.

Obravnavo predlaganih sprememb proračuna za prihodnje leto je DZ opravil že v četrtek, ko se je opredelil tudi do 98 vloženih dopolnil. Od tega jih je podprl 41, s katerimi je znotraj proračunske porabe prerazporedil 8,3 milijona evrov. Vsa sprejeta dopolnila so vložile poslanske skupine koalicijskih strank.

DZ je v noči na petek sprejel že splošni in posebni del sprememb proračuna za leto 2007, zatem pa mu je obstrukcija poslancev LDS, SD in SNS preprečila glasovanje še o potrditvi načrta razvojnih programov ter proračuna v celoti. "Še nikoli se ob sprejemanju proračuna ni zgodilo, da niti en amandma opozicije ne bi bil sprejet," je obstrukcijo pojasnil Milan M. Cvikl (LDS). Prav tako je tudi Sašo Peče (SNS) poslance koalicije opozoril, da se o podpori določenemu dopolnilu odločajo izključno glede na njegovo avtorstvo.
Danes se je izredna seja nadaljevala z obravnavo proračuna za leto 2008 ter zakona o izvrševanju proračuna in odloka o programu prodaje državnega finančnega in stvarnega premoženja v obeh prihodnjih letih. Pri glasovanju pa se je vnovič zapletlo.
Potem ko se poslanci LDS, SD in SNS v noči na četrtek odločili za obstrukcijo pri glasovanju o spremembah proračuna za leto 2007, pa je Cvikl danes napovedal, da poslanci LDS ne bodo sodelovali niti pri glasovanju o proračunu za leto 2008 ter ostalih proračunskih dokumentih, saj je "današnja razprava dokazala, da v DZ ni nobene volje sprejemati predlogov opozicije".

Iz istega vzroka so obstrukcijo pri glasovanju o celotnemu proračunu za prihodnji dve leti napovedali tudi v poslanski skupini SD. Kot je pojasnil Miran Potrč, so v poslanski skupini posebej zaskrbljeni nad glasovanjem koalicije o dopolnilih, pri katerih se je brez vsakih kriterijev delilo politične bonitete posameznim poslancem. "Koalicija, ki zagovarja pravno državo in poštenje, si kaj takšnega ne bi smela privoščiti," je bil kritičen.
DZ je zatem uspelo izglasovati splošni del proračuna za leto 2008, potem pa je ob začetku glasovanja o 52 vloženih dopolnilih brez navedbe razloga obstrukcijo poslancev poslanske skupine SNS napovedal še Peče. DZ je bil tako vnovič nesklepčen in Cukjati je sejo do ponedeljka dopoldne prekinil.
Pred začetkom glasovanja je DZ sicer končal obravnavo vseh proračunskih dokumentov za prihodnji dve leti. Tako se je seznanil tudi z odlokom o programu prodaje državnega finančnega in stvarnega premoženja v prihodnjih dveh letih. Programa za vsako vrsto premoženja sta ločena, saj so postopki prodaje različni, je pojasnil državni sekretar na finančnem ministrstvu Žiga Lavrič.
Zaradi dolgotrajnih postopkov pri prodaji finančnega premoženja natančnejše načrtovanje prihodkov iz tega naslova ni možno, je povedal Lavrič. Spomnil je, da se je vlada odločila za pregleden in postopek umik države iz gospodarstva. Država naj bi prodala lastniške deleže med drugim v Slovenski industriji jekla, Novi Kreditni banki Maribor, Telekomu Slovenije, Nafti Lendava in Peku.
Josip Bajc (SLS) je v razpravi vlado opozoril, da ni smiselno preveč hiteti s prodajo prevelikih deležev. V stranki so zagovorniki postopne privatizacije, še posebej pri vseh tistih podjetjih, ki so bila v obdobju tranzicije uspešno sanirana z vlaganji proračunskih sredstev, je pojasnil. "Pomembnejše deleže lahko prodajamo šele, ko bo cena finančnih naložb dosegla maksimum," je poudaril.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.