V javnem pismu, ki ga je podpisalo več kot 200 posameznic in organizacij, med drugim Društvo Iskra, Ženski lobi Slovenije, Transparency International Slovenia, opozarjajo, da so ženske deležne posurovele javne komunikacije, ustrahovanja, poniževanja, podcenjevanja, spregledanosti, diskreditacij in nepriznavanja njihovega pogosto neplačanega prispevka družbi.
Prav tako so opazne težnje k ukinjanju vsebinske prioritete enakosti spolov. Nakopičene neenakosti na številnih področjih pa vračajo vsebino 8. marca v njegovo aktivistično izhodišče.
"Izzivi pred nami, med drugim obnavljanje porušenega zaupanja ljudi v demokratične institucije, spopad s pandemijo, prezadolženostjo, podnebno krizo in nakopičenimi neenakostmi so tako kompleksni in zahtevni, da se številne ženske združujemo in povezujemo v pobude in akcije za izboljšanje razmer," so navedle.
Od odločevalcev in nosilcev moči tako zahtevajo, da se dosledno zavzemajo za mir in mirno reševanje vseh družbenih konfliktov, za dostojno delo in odpravo ekonomske diskriminacije žensk, odpravo spolnih stereotipov, preprečevanje spolnega nasilja, dostopno spolno in reproduktivno zdravje in pravice, udejanjanje paritetne in participativne demokracije.
Ob 8. marcu v "supervolilnem letu" vse ženske pozivajo, da ne pozabijo na težko pridobljeno volilno pravico, se udeležijo volitev in poskrbijo, da se sliši njihov glas.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.