Opozorila komisarja SE za človekove pravice Alvara Gil-Roblesa glede položaja Romov, ki jih je navedel v poročilu o Sloveniji, niso utemeljena, je povedal v. d. direktorja vladnega urada za narodnosti Janez Obreza. Slovenija je namreč po njegovem mnenju v zadnjih letih naredila "zelo veliko" za izboljšanje položaja romske skupnosti. Letos je tako država za izboljšanje njihovega položaja namenila dobrih 400 milijonov tolarjev. Od tega 314 milijonov tolarjev za ureditev romskih naselij.
Urejanje teh naselij, opremljanje s komunalnimi in električnimi priključki, poteka preko t.i. izvedbenih programov. Slovenija namerava v štirih do petih letih te zadeve urediti tako, da bi bila naselja urejena tako kot druga naselja v državi, je napovedal Obreza. Ostanek sredstev pa je namenjen za financiranje radijskih in televizijskih oddaj ter drugih dejavnosti. Vse v smeri ohranjanja romske identitete, je še dejal.
Obreza se je dotaknil tudi opozorila komisarja za človekove pravice glede problematičnosti koncepta ločevanja manjšin na avtohtone in neavtohtone. Slovenija na podlagi ustave zagotavlja varstvo treh manjšin, in sicer italijanske, madžarske in romske manjšine, to so t.i. ustavne manjšine, je pojasnil Obreza. V Sloveniji pa je "tudi veliko priseljencev", katerih status prav tako ureja ustava. Enak način imajo po njegovih besedah tudi druge stare članice Evropske unije.
Obreza je zavrnil tudi navedbe Gil-Roblesa, da gre pri primeru ločevanje romskih otrok v posebne oddelke na osnovni šoli Bršljin za zgrešen poskus integracije. Ta model se je kot začasen model obnesel, saj vsi romski otroci s tega območja obiskujejo šolo po tem modelu, je povedal Obreza in dodal, da glede tega ni nobenih pripomb "s strani romskih staršev niti ne kakšnih opaznejših pripomb od staršev večinske populacije".
Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek pa je v svojem odzivu na poročilo dejal, da se z opozorili strinja. Gil-Robles je izpostavil problematiko Romov, kar poudarja tudi varuh. Pri problematiki izbrisanih pa je po Hanžkovih besedah zelo natančen in pravi, da je treba reševanje tega vprašanja nadaljevati in tudi končati, in sicer v skladu z odločitvijo ustavnega sodišča. Zanimivo je, da komisar opozori tudi na nesprejemljivost sovražnega govora s strani politikov, je še dejal Hanžek.
Komisar SE za človekove pravice Alvaro Gil-Robles je v poročilu o Sloveniji, ki ga je v sredo predstavil odboru ministrov v Strasbourgu, ugotovil, da je Slovenija na nekaterih področjih sicer napredovala, kar zadeva spoštovanje človekovih pravic, še vedno pa jo pesti več problemov. Med slednjimi izpostavlja zaščito manjšin, položaj Romov in homofobijo. Napredek pa opaža glede nediskriminacije, reforme policije, boja proti trgovini z belim blagom in zagotavljanja enakopravnega dostopa do zaposlitve.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.