Slovenija

Opustitev seznama prepovedanih in uvedba seznama dovoljenih vrst živali

Ljubljana, 02. 07. 2025 21.37 | Posodobljeno pred 3 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Odbor državnega zbora za kmetijstvo je za potrditev na plenarni seji pripravil predlog novele zakona o zaščiti živali, ki med drugim predvideva ukinitev reje kokoši v kletkah in obvezno čipiranje mačk ter krepi inšpekcijski nadzor. V koaliciji in nevladnih organizacijah so spremembe pozdravili, predstavniki kmetov in opozicije pa so izrazili nasprotovanje.

Državna sekretarka na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Maša Žagar je med pomembnejšimi izboljšavami predloga novele izpostavila opustitev seznama prepovedanih vrst eksotičnih živali in namesto tega uvedbo seznama dovoljenih vrst. "To pomeni, da bodo lahko posamezniki posedovali le tiste vrste živali, za katere bo strokovno telo ocenilo, da jih je mogoče imeti kot hišne živali," je pojasnila.

Predlagana novela uvaja tudi obvezno označevanje mačk ter spremenjen model financiranja zavetišč. Ta določa, da občine krijejo stroške zavetišč prvih 60 dni, nato jih do 180. dneva prevzame država, po tem obdobju pa država krije manjši odstotek stroškov. V skladu s koalicijskim dopolnilom se delež prvotno predlagane državnega sofinanciranja z 20 odstotkov zvišuje na 35 odstotkov. Dopolnilo predvideva tudi možnost kritja stroškov čipiranja do višine 30 evrov za vsako mačko v prehodnem obdobju do začetka uveljavitve obveznega čipiranja.

Mačka v kletki
Mačka v kletki FOTO: Shutterstock

Predlagane zakonske spremembe uvajajo tudi popolno prepoved baterijske reje kokoš nesnic do konca leta 2028, kar je po pojasnilih Žagar usklajeno z dolgoročnimi cilji evropske kmetijske politike in vrednotami potrošnikov. Zakonodajni predlog prinaša tudi prepoved kirurške kastracije pujskov do sedmega dneva brez uporabe anestezije in analgezije.

Med zakonodajnimi novostmi je državna sekretarka izpostavila tudi uvedbo okrepljen inšpekcijski nadzor, višje kazni za hujše kršitve in razširjeno možnost odvzema živali v primerih zanemarjanja, zlorabe ali ogroženosti.

'Problematičen' rok za uvedbo prepovedi baterijske reje kokoši nesnic?

Gabrijela Salobir iz Kmetijsko gozdarske zbornice je opozorila, da je rok za uvedbo prepovedi baterijske reje kokoši nesnic "izredno problematičen". Na podlagi poizvedb na terenu so na zbornici ocenili, da bi bila za prestukturiranje kmetijskih gospodarstev, ki se ukvarjajo z baterijsko rejo, potrebna štiri leta, ob tem pa bi bili rejci od osem do 10 mesecev brez dohodka. Zaradi tega bi izgubili 14 odstotkov prireje jajc, ki bi jih zamenjala "jajca iz kletk iz drugih držav članic".

Do časovnice prehodnega obdobja so kritični tudi v Sindikatu kmetov Slovenije, kjer predlagajo njegovo podaljšanje do leta 2035. Predsednik sindikata Anton Medved je izrazil tudi nasprotovanje predlagani prepovedi kirurške kastracije pujskov brez uporabe anestezije ter predlagal uvedbo dodatnih izobraževanj kmetov po vzoru Danske, da bi lahko takšno kastracijo izvajali sami.

Da veterinarji ne bi pristali na to, da bi rejci sami uporabljali narkotike, je poudaril poudaril predsednik Veterinarske zbornice Slovenije Tome Wankmüller. Prepovedi kirurške kastracije pujskov brez uporabe narkotikov so sicer naklonjeni. V zbornici ne nasprotujejo niti čipiranju mačk, vztrajajo pa, da bi morale biti mačke ločene na prostoživeče in lastniške.

Poslanci koalicije izrazili podporo, v opozicijski SDS opozorili na pomanjkljivosti

Podporo predlaganim zakonskim spremembam so izrazili predstavniki Zveze nevladnih organizacij za zaščito živali Slovenije. Kot je poudarila Maša Cerjak Kastelic, v primeru čipiranja mačk ne gre za nagajanje kmetom in kaznovanje lastnikov, temveč za olajšanje dela veterinarjem, boljši nadzor nad populacijo prostoživečih mačk ter hitrejšo vrnitev domov izgubljenih živali. Podpirajo tudi višje kazni za tiste, ki neustrezno ravnajo z živalmi, in prepoved trajnega zadrževanja živali v kletkah, vključno s hišnimi boksi za pse.

V razpravi so poslanci koalicije izražali podporo predlagani noveli. Meira Hot iz SD je zmotilo to, da se je današnja razprava, ki bi morala biti namenjena zaščiti živali, osredotočila predvsem na položaj slovenskega kmeta. "To je v osnovi paradoks, ki je nepravilen in za katerega bi upala, da bi se po tolikšnem času lahko premaknili korak naprej in doumeli, da zaščita živali ne poslabšuje položaja slovenskega kmeta," je poudarila.

V SDS pa so opozorili na vsebinske in tehnične pomanjkljivosti predloga novele zakona, na kar je opozorila tudi zakonodajno-pravno služba DZ. Predstavnica službe je sicer na seji povedala, da je koalicija z vložitvijo dopolnil večino nomotehničnih pripomb ustrezno upoštevala in odpravila nejasnosti. Poslanka Alenka Helbl se je spraševala o smislu hitenja s sprejemom novele zakona, če je zakon neusklajen s tistimi, ki jih nove spremembe zadevajo.

V želji, da bi bila novela zakona dobra, je predsednica odbora za kmetijstvo Vida Čadonič Špelič iz vrst NSi koaliciji predlagala, da bi si vzela več časa za pripravo dopolnil in predvideno obravnavo novele zakona s petkove izredne seje DZ preložila na naslednjo sejo. "Sama si ga tudi želim podpreti, če bodo dopolnila takšna, da bom ocenila, da je zakon možno izvajati," je zagotovila.

  • Dogodki splošno 1
  • Kronanje popeja
  • Dih zveri
  • Ennio Morricone
  • Edward Clug CLUSTER
  • Robben Ford
  • Vicente amigo
  • Večer z legendami kubanske glasbe
  • Fantom iz opere
  • Goran Bojčevski & Balkan Nuevo
  • Rade Šerbedžija
  • Od Čardaša do Valčka
  • večer Puccinijeve glasbe
  • Svetlana Zaharova
  • Dogodki splošno 2
  • Dogodki splošno 3
  • Dogodki splošno 4
KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Dracul Va Domni DinNou
05. 07. 2025 16.14
Skrajni čas bi že bil da se kaj naredi v dobrobit živali, še preden pride spet na oblast Janša.
marker1
03. 07. 2025 14.58
Ne razumem kam se vam mudi? Evropska unija pripravlja ta ukrep in naj se sprejme sočasno z njo. Ni dobro biti prvi petelin, ki zakikirika, ker jih gobi po glavi. V tem slučaju jih bomo dobili po glavi odjemalci s podražitvijo in rejci z velikim stroškom spremembe reje. Kakšni mučitelji živali? Rejec ne bo redil kokoši zato, da mu bodo poginjale, ampak da mu jih bo čim več preživelo, da jih bo prodal za zaslužek. Pri taki količini živali jih določen % tudi pogine zaradi bolezni.
odpisani zasedli vlado
02. 07. 2025 21.55
+1
Takšen zakon bi moral biti sprejet že davno,da se stopi na prste mučiteljem živali za katere so kazni še vedno minimalne in skoraj brez obveznega zapora katerega si zaslužijo.Take astronomsko kaznovati z denarno in zaporno kaznijo.