Kot opozarja Arso, smo že drugič priča vremenskemu razvoju, ki je značilen bolj za zimsko polovico leta. Zato so izdali dve opozorili, meteorološko in hidrološko. Izdali so oranžno vremensko opozorilo, ki ga lahko jutri še spremenijo, opozarjajo. Pojavljali se bodo predvsem nalivi na zahodu, potem se bo dogajanje širilo proti osrednji in vzhodni Sloveniji. Največ padavin bo sprva v zahodi in osrednji Sloveniji, popoldne tudi na vzhodu, kjer so možna tudi močnejša neurja s točo in močnim vetrom. Težave bodo povzročali močni in dolgotrajni nalivi.
Ponovna poletno-jesenska situacija, nam nič dobrega ne prinaša tudi na vodah, je napovedal hidrolog Janez Polajnar. Na območjih, ki so bila prizadeta že pri zadnjih poplavah so razmere še precej ranljive, opozarja: "Vodotoki so ponekod urejeni že do te mere, da bodo lahko prevajali te količine vode, ki jih pričakujemo, drugod še ne." Največ težav pričakujejo prav na pritokih večjih rek, kjer sanacijske razmere še niso povsem urejene: "Imamo še veliko plazin, materiala, ki lahko ob tako burnih padavinah ponovno prispe v rečna korita in temu primerno pričakujemo tudi razlivanja in poplavljanja pritokov večjih rek na neobičajnih območjih, zaradi prizadetosti območja v prejšnjih poplavah".
"Največ padavin bo sprva v zahodni in osrednji Sloveniji, potem popoldne tudi na vzhodu. Predvsem na vzhodu računamo na možna krajevna neurja, ki bodo posledica tudi pregrevanja ozračja v dopoldanskih urah, tako da na vzhodu lahko tudi kje kakšno neurje s točo, močnim vetrom. Na zahodu in v osrednji Sloveniji pa bodo težave v glavnem povzročali močni in ponekod tudi dolgotrajni nalivi."
'Pričakujemo, da bo pojav hiter in silovit'
Čeprav največ težav pričakujejo prav na ranljivih območjih, ki so že bila prizadeta, pojav ni izključen le na ta območja. Hudourniške poplave se lahko pojavijo tudi na drugih delih države, predvsem na zahodu, na območju reke Reke in notranjskega krasa, popoldne pa je ta pojav možen tudi ponekod v vzhodni Sloveniji. Danes imamo še dovolj časa, da se pripravimo na te razmere s samozaščitnimi ukrepi, opozarja. "Ljudje lahko danes postorijo še najnujnejše, da zaščitijo imovino, avtomobile, da jih premaknejo na višje dele." Pričakujemo, da bo pojav silovit, da bodo hudourniški vodotoki naraščali hitro in silovito. Previdnost velja od jutri zgodaj zjutraj, opozarja.
Kot dodaja Rok Penec iz Direkcije za vode RS, pozivajo, da vsi lastniki priobalnih zemljišč iz teh zemljišč odstranijo vse predmete, kot so hlodovina in bale sena, ki so se izkazali kot nevarni elementi za zagotavljanje pretočnosti strug.
Kaj kažejo izračuni? Koliko dežja lahko pade?
Tudi današnji izračuni meteoroloških modelov potrjujejo pričakovan buren razvoj vremena jutri, so napovedali pri Arsu. Že v noči na ponedeljek bo nad severnim Sredozemljem nastalo izrazito ciklonsko območje. Njegov vpliv na vreme v Sloveniji se bo na zahodu začel že zgodaj dopoldne, drugod pa bo največji sredi dneva in popoldne. Pričakovana količina padavin do torka zjutraj bo predvidoma največja v zahodni in osrednji Sloveniji.
"Na vzhodu bodo zaradi večje pregretosti ozračja verjetna neurja s točo in močnim vetrom.Pri izračunu količine padavin se ne poslužujemo le enega modelskega zagona, ampak izračun z modelom ALADIN ponovimo 16-krat, vsakokrat ob nekoliko spremenjenih začetnih in robnih pogojih. Take izračune imenujemo ansambelske, ponudijo pa nam poleg ocene same količine tudi oceno možnega odstopanja od povprečnega izračuna in sicer tako navzgor, kot tudi navzdol," pojasnjujejo.
Ponedeljkove padavine bodo na posamezni lokaciji predvidoma trajale bistveno manj kot 24 ur (lahko celo manj kot 12), a zaradi primerjave so podali izračunano skupno količino padavin po treh scenarijih – minimalnem, srednjem in maksimalnem.
"Iz prikazov je razvidna velika negotovost pri izračunu, ki je posledica nepredvidljive moči posameznih konvektivnih procesov. Razpon možne količine padavin tako sega po minimalnem scenariju le od 0-30 mm, po srednjem od 10-80 mm in po maksimalnem kar od 25-150 mm. Podoben izračun smo objavili že pred zadnjim poplavnim dogodkom (3.8.) in izkazalo se je, da je bila takrat izmerjena količina padavin še najbliže maksimalnemu scenariju. Seveda pa iz tega še ne moremo sklepati, da bo tudi tokrat tako," opozarjajo pri Arsu.
Nedeljsko popoldne še zadnje zares vroče to poletje
Nedelja pa je postregla s še zadnjim, zares vročim popoldnevom v letošnjem poletju. Večji del zahodne in srednje Evrope je že preplavil občutno hladnejši zrak. Na meji med zelo vročo afriško in občutno hladnejšo atlantsko zračno maso je na voljo veliko energije za nastanek neurij, ki jih spremljajo močni sunki vetra, nalivi in lokalno tudi toča. Močna neurja nastajajo vse v pasu od Pirenejev čez Alpe do Češke, Slovaške in juga Poljske.
Ob spustu občutno hladnejšega zraka nad zahodno Sredozemlje je bilo v nedeljo na južni strani Alp nastal ciklon, ki bo precej upočasnil napredovanje hladne fronte proti vzhodu celine. Temperature so se povzpele vse do 36 stopinj Celzija.
V ponedeljek oranžno opozorilo zaradi neviht
Kot kažejo zadnji izračuni meteoroloških modelov, bodo padavine dopoldne ali zgodaj popoldne najprej zajele zahodne kraje in se nato počasi širile proti vzhodu države. Ozračje bo nestabilno, zato bodo nastajali nevihtni pasovi, ki jih bodo spremljali močnejši nalivi in sunki vetra, pojavi se lahko tudi toča. Ker bo v višinah pihal močan južni veter, pri tleh pa se bo veter obračal na jugovzhodno smer, bodo lahko močne padavine nad istimi območji vztrajale tudi dalj časa.
Težišče padavinskega dogajanja bo predvidoma v zahodni polovici Slovenije (Gorenjska, Primorska, Notranjska), kjer lahko v ponedeljek popoldne in zvečer v le nekaj urah lokalno pade več kot 80 litrov dežja na kvadratni meter, ob pomikanju fronte proti vzhodu pa se bo, kot kaže, intenziteta neviht in nalivov hitro manjšala. Marsikje na vzhodu bo lahko tako jutri ostalo tudi suho.
Vendar velja poudariti, da je lokacije nevihtnih pasov težko natančno predvideti, zato velja previdnost tudi drugod, še zlasti na območjih, ki so jih v začetku avgusta prizadele katastrofalne poplave. Zaradi močno poškodovanih strug in naplavin lahko namreč tam že precej manjša količina dežja povzroči nove poplave. Še posebej ranljiva območja so ob Kamniški Bistrici ter območje Zgornje Savinjske doline in Mežiške doline.
"Zaradi spremenjenih odtočnih razmer na odsekih, kjer so struge hudournikov in rek spremenjene, in mestih, kjer so še prisotni nanosi materiala in plazine, lahko padavinska voda odteka drugače kot običajno. To se lahko zgodi predvsem ob kratkotrajnih močnejših nalivih," opozarjajo pri Arsu.
Agencija RS za okolje (Arso) je zato za ponedeljek za celotno Slovenijo izdala oranžno opozorilo pred nevihtami. Nevihte z nalivi bodo lahko tudi dolgotrajne, opozarjajo. Ob tem bodo hitro naraščale manjše reke in hudourniki v zahodnem in osrednjem delu države, zlasti v porečjih predalpskega in dinarskega hribovja.
Trenutno so najbolj ranljiva območja obeh Sor, Gradaščice, Kamniške Bistrice, Zgornje Savinjske doline in Mežiške doline. Na vseh omenjenih območjih bodo možne poplave ob vodotokih ter poplave padavinske in zaledne vode. Previdnost je potrebna tudi pri načrtovanju in izvajanju sanacijskih del v in ob strugah vodotokov, še dodajajo.
Opozorilo pred plazovi
Geološki zavod Slovenije opozarja, da ob napovedanih padavinah z možnimi lokalnimi nalivi obstaja povečana nevarnost ponovne aktivacije zemeljskih plazov na območjih, kjer so se sprožili ob nedavni ujmi. "Verjetnost za nastajanje novih plazov na neprizadetih mestih je sicer manjša, ni pa izključena," so dodali.
Prebivalce opozarjajo naj bodo pozorni na dogajanje na plazovih in na pojavljanje sprememb na tleh, objektih ter pobočjih in da upoštevajo navodila, ki jih je posredovala civilna zaščita, še posebej, če je bila odrejena evakuacija.
Nevihte možne tudi v torek
Kot vse kaže, nam tudi torek in sreda še ne bosta prinesli olajšanja, saj je še vedno pričakovati oblake in občasne padavine, v torek se lahko pojavijo tudi še nevihte z lokalnimi nalivi. K nam bo dotekal občutno hladnejši zrak, tako da bomo ob popoldnevih namerili le okoli 20 stopinj Celzija.
Bolj stabilno vreme se nam obeta šele v drugi polovici tedna, ko se bo k nam širilo območje visokega zračnega tlaka s toplejšim zrakom. Temperature bodo v začetku septembra presegle 25 stopinj Celzija.
KOMENTARJI (481)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.