Mednarodni inštitut za tisk (IPI) in partnerji pobude za hitro odzivanje v zvezi s svobodo medijev (MFRR) so sporočili, da pozdravljajo odločitev slovenskega ustavnega sodišča o odpravi zadržanja novele, ki odpira vrata drugačnemu upravljanju RTVS, in podpirajo trenutna prizadevanja za depolitizacijo javne radiotelevizije. Kot so pojasnili, menijo, da so s to odločitvijo sodišča omogočeni pogoji, da se RTVS končno "razbremeni okovov prejšnje vlade, ponovno vzpostavi svojo uredniško neodvisnost in znova opravlja svoje poslanstvo brez političnega vmešavanja".
Spomnimo, ustavno sodišče je 29. maja letos sporočilo, da ni zmožno dovolj hitro priti do vsebinske odločitve glede skladnosti novele z ustavo. Ker se odločitev torej odmika v nedoločljivo prihodnost, je sklenilo, da preneha veljati sklep o začasnem zadržanju dela novele. Ta je onemogočal konstituiranje novih upravljavskih organov, obenem pa so javni radio in televizijo vodili vršilci dolžnosti direktorjev.
Kot so že novembra 2022 poudarile omenjene organizacije, gre pri spremembah za revizijo zastarele zakonodaje, ki bi ob pravilni implementaciji omogočila depolitizacijo in omejila možnost katere koli vlade, da s parlamentarno večino posega v upravljanje RTVS.
Čas za takšno institucionalno zaščito ni mogel priti dovolj hitro, so še opozorili. "RTVS se je znašel v kriznem obdobju, zdaj ga pestijo kadrovska kriza, resni finančni izzivi, notranje delitve in padec zaupanja javnosti. Povrnitev v zadnjih letih izgubljenega zaupanja in gledanosti ter večje profesionalnosti ne bosta lahki nalogi, a uveljavitev novega zakona predstavlja pomembno prelomnico v sodobni zgodovini RTVS in ustvarja pravni okvir za to. Na plečih novega vodstva bo velika odgovornost za uvedbo pozitivnih sprememb in ponovno vzpostavitev verodostojnosti."
Med prioritetami naj bodo iskanje vzdržnega modela za financiranje, zaposlitve nove generacije novinarjev ter vzpostavitev nemotenega delovanja uredništev, svetujejo. "Zahteve tistih, ki nadaljujejo stavko in zahtevajo uredniško avtonomijo in boljše delovne pogoje, morajo biti uresničene."
Za izvedbo takšnega programa obnove je potrebno obdobje stabilnosti, svarijo. V. d. generalnega direktorja Andreja Graha Whatmougha so pozvali, naj konstruktivno sodeluje z novim programskim svetom, ko bo ta začel postopek imenovanja novega vodstva. Vse vpletene strani pa so pozvali, naj spoštujejo odločitev sodišča in ustvarijo ugodno politično klimo za stabilizacijo RTVS.
Po protestih, med katerimi je bilo osebje RTVS tudi verbalno napadeno, vodstvo pozivajo še, naj pregleda varnostne protokole in zagotovi varnost vseh novinarjev ter drugih medijskih delavcev. "Naše organizacije podpirajo svobodno, neodvisno in profesionalno javno radiotelevizijo v Sloveniji in stojijo ob strani vsem, ki si še naprej prizadevajo za to demokratično vrednoto," so še dodali.
Pod izjavo so se podpisali Mednarodni tiskovni inštitut (IPI), Free Press Unlimited (FPU), Evropska zveza novinarjev (EFJ), ČLEN 19 Evropa, OBC Transeuropa (OBCT).
KOMENTARJI (187)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.